Jadacie dużo produktów przetworzonych, takich jak fast foody, ale też gotowe pieczywo, ciasta, słodycze, wędliny, soki owocowe i napoje gazowane? To może być źródłem waszego marnego samopoczucia.

Znaki rozpoznawcze nadmiaru cukru w diecie

Cukier jest ważnym źródłem energii, nie można więc całkowicie usuwać go z diety. Najkorzystniejsze dla organizmu są naturalne cukry występujące w produktach żywnościowych. Nie obawiajcie się więc fruktozy występującej w owocach i warzywach czy laktozy występującej w nabiale.

Jeśli jednak w waszej kuchni znajduje się zbyt dużo produktów zawierających cukier, organizm daje sygnały, że należy go ograniczyć. Zwracajcie uwagę na te symptomy i eliminujcie z diety żywność zawierająca cukier:

  • Zwiększony głód i przyrost masy ciała. Słodkie potrawy pozornie nasycają, nie wypełniają żołądka i nie zaspakajają głodu. To powoduje zwiększony apetyt i chęć podjadania.
  • Rozdrażnienie i zły nastrój. Posiłek o wysokiej zawartości cukru, ale bez białka i tłuszczu szybko podnosi poziom cukru we krwi, a gdy organizm go przetwarza, spada poziom energii i powoduje poczucie ospałości i rozdrażnienia
  • Zmęczenie i niska energia. Cukier jest szybko wchłaniany i trawiony. Jednocześnie nie dostarcza wystarczającej energii. Po słodkim posiłku szybko minie zastrzyk energii. Będziecie więc nadal głodni i bez wystarczającej mocy do działania.
  • Trądzik i zmarszczki. Nadmiar cukru sprzyja problemom skórnym. Możecie zauważyć trądzik i szybsze starzenie się skóry
  • Ból stawów. Spożywanie dużej ilości cukru może prowadzić do zapalenia ogólnoustrojowego, a to z kolei do bólu stawów
  • Problemy ze snem. Badanie opublikowane w "American Journal of Lifestyle Medicine", przedstawiło dowody na to, że słaba jakość snu jest w dużej części związana z wysokim spożyciem cukrów

Jak cukier działa na organizm?

W magazynie Harvard Health Publishing wyjaśniono mechanizm działania cukrów na człowieka: gdy jecie cukier, większość z niego rozkłada się w jelicie cienkim. Wyspecjalizowane enzymy, atakują większe cząsteczki i przekształcają je w cukry proste:

Zobacz także:

  • Glukozę
  • Galaktozę
  • Fruktozę

Wątroba i mięśnie przechowują część glukozy w postaci glikogenu. Większe ilości przedostają się do krwiobiegu i jej poziom we krwi wzrasta. Na to reaguje trzustka, która zaczyna wytwarzać insulinę, która ma pomóc przedostać się glukozie tam, gdzie powinna się znaleźć. Jeśli cukru jest zbyt dużo, komórki stają się oporne na insulinę. Pojawiają się choroby powiązane z nadmiarem cukru, zmienia się też samopoczucie człowieka:

- Nadmierne spożycie dodawanych cukrów wpływa na naszą energię, nastrój, wagę i ryzyko chorób – mówi Jessica Cording, trener zdrowia z Nowego Jorku.

Źródło: medonet.pl