Dieta najczęściej bywa dużym wyzwaniem. Niełatwo jest odmówić sobie ulubionych potraw i powiedzieć „nie” bliskim, którzy podają talerzyk z kawałkiem smakowitego ciasta.

Zdrowie i zgrabniejsza sylwetka wymagają wyrzeczeń, ale jest o co walczyć. W zmaganiach z własnymi słabościami pomogą wam produkty spożywcze, które zaspokajają potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego, sycą i do tego mają mało kalorii. Domyślacie się, o co może chodzić?

Właściwości zdrowotne jabłek

Genialnym produktem spożywczym, który sprawdza się przy odchudzaniu, są jabłka. Ich fantastyczne właściwości doskonale wpływają na cały organizm, a do tego sprawiają, że zrzucanie wagi jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Poznajcie właściwości zdrowotne jabłek. Oto kilka z nich:

Zobacz także:

  • wzmacniają odporność

  • poprawiają wzrok

  • regulują ciśnienie krwi i pracę serca

  • zmniejszają zgagę

  • poprawiają trawienie

Jabłka poleca się także przyszłym mamom, ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego.

Jabłka na odchudzanie 

Jabłka są jednak nie tylko zdrowe, ale przede wszystkim to jeden z waszych sprzymierzeńców w walce z dodatkowymi kilogramami. Owoce te są pełne błonnika pokarmowego, który odpowiada za uczucie sytości oraz trawienie. Już jedno niewielkie jabłko szybko zaspokoi wasz apetyt oraz przywróci lekkość. 

Owoce te możecie jeść przez cały dzień, w rozsądnych ilościach - średniej wielkości jabłko ma około 100 kalorii. Lepiej nie najadać się nimi na wieczór, ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych. Taka dawka glukozy na noc może powodować problemy z zaśnięciem.

Czy wszyscy mogą jeść jabłka?

Choć jabłka są bardzo zdrowe, nie każdy może je jeść. Owoce te powinny ograniczać osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego, ponieważ zawarta w jabłkach fruktoza może działać drażniąco na układ pokarmowy i trawienny.

A jeśli macie delikatny żołądek i często dokuczają wam wzdęcia, również powinniście ograniczyć jabłka w swojej diecie - po zjedzeniu owoce te zaczynają fermentować i mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. 

Należy też zachować ostrożność przy cukrzycy - choć jabłka mają stosunkowo mało kalorii, to jednak są bogate w cukier. Jedzenie jabłek przez cukrzyków jest dozwolone, jednak należy spożywać wówczas te owoce w rozsądnych ilościach. 

Źródło: medonet.pl