W ostatnim czasie popularność octu jabłkowego bardzo wzrosła. Jest nie tylko smaczny, ale i zdrowy, choć jak w każdym przypadku trzeba zachować ostrożność. Szczególnie jeśli chodzi o ocet, który nie zawsze jest dobry dla zdrowia! Sprawdźcie, kiedy trzeba na niego uważać.

Ocet jabłkowy szkodzi zębom?

Należy pamiętać, że pomimo swoich wspaniałych właściwości, ocet jabłkowy pozostaje kwasem. A ten nie jest obojętny dla zębów! Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu zjecie sałatkę z dodatkiem octu jabłkowego, jednak uważajcie, jeśli zamierzacie go często pić. Coraz częściej poleca się picie wody z dodatkiem octu jabłkowego wypijanej na czczo – taki napój ma przyspieszać metabolizm i wspomagać odchudzanie. Popularne są także płukanki do ust, które mają odkażać oraz pomagać w pozbyciu się nieświeżego oddechu. Jednak paradoksalnie, takie stosowanie octu jabłkowego może doprowadzić do poważnych chorób zębów i jamy ustnej!

Potencjalnym zagrożeniem jest kwasowa erozja szkliwa, którą może spowodować spożycie dużych ilości octu. Kwasy obecne w occie jabłkowym mogą także podrażnić dziąsła, co będzie szczególnie bolesne dla osób ze stanami zapalnymi tych tkanek, mikrourazami śluzówek, ale także pacjentów cierpiących na nadwrażliwość zębów – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

W jaki sposób ocet niszczy zęby? Kwas zmiękcza szkliwo i sprawia, że zęby są znacznie gorzej chronione przed bakteriami, nadwrażliwe na ciepło i zimno, a także mniej odporne na ścieranie podczas jedzenia. Przez to zęby są bardziej podatne na próchnicę i choroby dziąseł.

Ocet jabłkowy – kiedy należy zachować ostrożność?

Jak wobec tego stosować ocet jabłkowy, by nie uszkodzić zębów? Monika Stachowicz wyjaśnia:

Zobacz także:

Jeśli nie chcemy rezygnować z octu, używajmy go w umiarkowanych ilościach, natomiast po jego spożyciu należy odczekać obowiązkowe 30 minut ze szczotkowaniem zębów oraz przepłukać usta wodą. Nigdy też nie spożywajmy go prosto z butelki w nierozcieńczonej wersji ani nie szorujmy nim zębów. Jeśli chcemy zastosować go jako antybakteryjną płukankę do jamy ustnej, do 1-2 łyżek octu jabłkowego dodajmy szklankę wody. W innym wypadku możemy naruszyć szkliwo, które nie ma zdolności regeneracji i samodzielnie się nie odbuduje

Uważajcie również na inne, polecane zastosowania octu. Popularne płukanki do włosów z dodatkiem octu nadają im blask, jednak nie można przesadzić z takimi zabiegami – stosowane zbyt często wysuszają i w efekcie osłabiają włosy! Należy także zachować ostrożność, stosując ocet na skórę. Jeśli macie wrażliwą cerę, nie używajcie octu do twarzy, ponieważ może ją mocno podrażnić.

Źródło: kobieta.interia.pl