Jak gotować jajka, by nie pękały i łatwo się obierały? Posłuchajcie małej podpowiedzi. Ciekawe, czy wiecie o co chodzi...

Jajko to białko wzorcowe, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy. Ludzki organizm nie potrafi ich sam wyprodukować w odpowiednich ilościach. 

Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku oraz selenu.

Dlaczego skorupki jajek pękają podczas gotowania?

Fachowe gotowanie jajek wcale nie jest sprawą oczywistą. Jajka najczęściej pękają właśnie podczas gotowania. Cały proces może was kosztować sporo nerwów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby zrobić to sprawnie.

Zobacz także:

Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, jaka może zdarzyć się podczas gotowania jajek, jest pęknięcie skorupki i wypłynięcie zawartości do wody. Taki efekt powoduje wkładanie do wrzącej wody zimnych, dopiero co wyciągniętych z lodówki jajek.

Duża różnica temperatur sprawia, że skorupka nie ma wyjścia i musi pęknąć pod naporem gorąca. Jeśli chcemy ugotować jajka np. na kolację, warto wyciągnąć je z lodówki co najmniej pół godziny przed gotowaniem. 

Jak uniknąć pękania skorupek jaja podczas gotowania?

Szefowie kuchni co i raz zdradzają sztuczki, dzięki którym nasze gotowanie staje się proste i przejrzyste. Jedna z nich dotyczy gotowania jajek. Nie uwierzycie! Polega ona na włożeniu jajka do gotującej się wody z pewnym specyficznym nakłuciem. 

Wystarczy zaokrągloną część jajka przebić igłą lub pinezką. W miejscu tym znajduje się pęcherzyk powietrza. Przekłucie go pozwala zmniejszyć ciśnienie i tym samym zahamować pęknięcie skorupki. Sami przyznajcie, to banalnie proste!

Gotowanie i obieranie jajek najczęściej zwalamy na kogoś. Czynności te zawsze bowiem przysparzają dodatkowych, niechcianych atrakcji. Do gotowania jajek najlepiej wybierać jajka starsze. Właśnie one obierają się najłatwiej.

Najlepiej do działania przejść od razu po ugotowaniu naszej przekąski. Pozbycie się skorupki na samym początku jest najłatwiejsze. Po wyłączeniu gazu przekładamy jajka do miski z zimną wodą. Powinny ostygnąć. Wówczas warto przystąpić do działania. Przed gotowaniem warto też dodać do wody łyżeczkę soli lub sody.