Jajka gotowane
Pixabay/ivabalk
Newsy

Jest genialny trik by jajka nie pękały podczas gotowania. Będą się także łatwo obierać

Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka, łatwo przyswajalnego przez organizm. Od lat mamy do nich słabość. Macie problemy z ich gotowaniem? Znamy rozwiązanie.
Aleksandra Jaworska
grudzień 02, 2020

Jak gotować jajka, by nie pękały i łatwo się obierały? Posłuchajcie małej podpowiedzi. Ciekawe, czy wiecie o co chodzi?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Białko jak żadne inne

Jajko to białko wzorcowe, zawierające wszystkie niezbędne aminokwasy. Organizm nie potrafi ich sam wyprodukować w odpowiednich ilościach. 

Jajka to również bogate źródło witaminy A, E, D i K oraz witamin z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku oraz selenu.

Wcale nie takie łatwe

Gotowanie jajek wcale nie jest sprawą oczywistą. Jajka najczęściej pękają właśnie podczas gotowania. Przez ubytki w skorupach trudno je potem obrać. Cały proces może was kosztować sporo nerwów. Na szczęście istnieje kilka sposobów, żeby zrobić to w sposób sprawny i zachowując spokój!

Skorupka w kawałkach

Jedną z nieprzyjemnych rzeczy, jaka może zdarzyć się podczas gotowania jajek, jest pęknięcie skorupki i wypłynięcie zawartości do wody. Taki efekt powoduje wkładanie do wrzącej wody zimnych, dopiero co wyciągniętych z lodówki jajek.

Duża różnica temperatur sprawia, że skorupka nie ma wyjścia, musi pęknąć pod naporem gorąca. Jeśli chcemy ugotować jajka np. na kolację, warto wyciągnąć je z lodówki co najmniej pół godziny przed gotowaniem. 

Nakłucie, które ma znaczenie

Szefowie kuchni co i raz zdradzają sztuczki, dzięki którym nasze gotowanie staje się proste i przejrzyste. Jedna z nich dotyczy gotowania jajek. Nie uwierzycie! Polega ona na włożeniu jajka do gotującej się wody z pewnym specyficznym nakłuciem. 

Wystarczy zaokrągloną część jajka przebić igłą lub pinezką. W miejscu tym znajduje się pęcherzyk powietrza. Przekłucie go pozwala zmniejszyć ciśnienie i tym samym zahamować pęknięcie skorupki. Sami przyznajcie, to banalnie proste!

Tylko nie obieranie

Gotowanie i obieranie jajek najczęściej zwalamy na kogoś. Czynności te zawsze bowiem przysparzają dodatkowych, niechcianych atrakcji. Do gotowania jajek najlepiej wybierać jajka starsze. Właśnie one obierają się najłatwiej.

Najlepiej do działania przejść od razu po ugotowaniu naszej przekąski. Pozbycie się skorupki na samym początku jest najłatwiejsze. Po wyłączeniu gazu przekładamy jajka do miski z zimną wodą. Powinny ostygnąć. 

 

Komentarze