Jęczmień, zajady, afty czy kurzajki to drobne, nieprzyjemne dolegliwości, które nie są groźne dla organizmu, choć przysparzają nieprzyjemnych doznań i chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Istnieje wiele domowych, sprawdzonych sposobów na te uciążliwe schorzenia. Korzystając z nich warto pamiętać o dwóch zasadach:

 • Domowe triki nie powinny szkodzić tylko pomagać, zadbajcie więc o higienę podczas ich wykorzystywania
 • Powtarzające się dolegliwości np. nawracający jęczmień może być oznaką innych chorób dotykających organizm. Zawsze w takiej sytuacji warto poddać się badaniom lekarskim. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy przedłuża się czas trwania infekcji

Z czego bierze się jęczmień na oku?

Jęczmień, to grudkowaty ropień jednego lub kilku gruczołów. Pojawia się na linii rzęs, po zewnętrznej stronie powieki, a ujście znajduje właśnie w powiece. Początkowo na powiece tworzy się czerwona plamka, która jest bardzo bolesna i swędząca. Po pewnym czasie zmienia się w obrzęk, na którym powstaje żółty lub różowy czubek. Stan chorobowy utrzymuje się przez kilka dni, po czym jęczmień pęka oraz zasycha.

Powodem tworzenia się jęczmienia jest gronkowiec. Jest zaraźliwy dlatego lepiej nie dzielić łóżka, poduszki czy ręcznika z osobą zakażoną. Warto taki stan jak najszybciej wyleczyć, że nie przenosić choroby na domowników i nie osłabiać swojego organizmu.

Przyczyn powstawania jęczmienia może być kilka:

Zobacz także:

 • Niewłaściwe usuwanie makijażu
 • Źle dobrane kosmetyki
 • Trądzik lub łojotokowe zapalenie skóry
 • Alergie oczne
 • Starszy wiek

W czasie infekcji, która objawia się jęczmieniem, zwróćcie uwagę na dietę. Powinna być lekkostrawna, pełna witamin i minerałów. Unikajcie ciężkich i smażonych potraw, włączajcie produkty podnoszące odporność organizmu.

Domowe sposoby na jęczmień na oku

Oto jak możecie poradzić sobie z jęczmieniem domowymi sposobami. Warunkiem powodzenia tych metod jest rozpoczęcie działania wówczas, gdy jęczmień jest młody. Jeśli infekcja stanie się zaawansowana, działania na okolicach oka mogą tylko ją zaognić.

W takiej sytuacji zastąpcie domowe sposoby medykamentami. W powiekę na tym etapie wcierajcie wyłącznie odpowiednią maść leczniczą, a organizm zacznijcie wzmacniać środkami przeciwzapalnymi. Gdy jęczmień jest jeszcze młody możecie wypróbować tych produktów, które macie w kuchni.

Zróbcie ciepły okład z tych dwóch ziół:

 • Zielona herbata. Zaparzcie herbatę w saszetce, odsączcie i przyłóżcie do jęczmienia
 • Rumianek. Zaparzcie napar, namoczcie wacik w ciepłym naparze, dokładnie odsączcie i przyłóżcie do zamkniętej powieki

Przygotujcie okład z jednego z tych dwóch warzyw:

 • Świeży ogórek ma działanie przeciwzapalne, które złagodzi podrażnienie. Pokrójcie ogórek w plasterki i przyłóżcie do oka
 • Pomidor działa podobnie jak ogórek. Obłóżcie plasterkiem pomidora chore miejsce i pozostawcie na kilka minut

Możecie też wykorzystać naturalny miód. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwbakteryjne. Przygotujcie miksturę z polowy szklanki ciepłej wody i pół łyżeczki miodu. Rozmieszajcie miód i przemywajcie tym roztworem powieki.

Źródło: msn.com, wapteka.pl