Ziemniaki to warzywo numer 1 na polskich stołach. Jeśli możecie jeść ziemniaki bez ograniczeń, to pewnie nawet nie wyobrażacie sobie obiadu bez nich. I choć kartofle są nie tylko smaczne, ale zawierają też wiele wartościowych składników odżywczych, to jednak nie każdy może ich jeść ile chce. Powinni ograniczyć je na przykład diabetycy. Dlaczego?

Właściwości i wartości odżywcze ziemniaków

Ziemniaki wbrew powszechnym opiniom nie są bardzo tuczące. 100 g zawiera tylko 70 kalorii. Ponadto, w takiej porcji jest 20 g węglowodanów, 2 g białka i 2 g błonnika. Szczególnie cenione przez lekarzy i dietetyków są ze względu na zawartość witamin i minerałów.

Znajdują się w nich witaminy B3, B6, C, E i K, a także ważne minerały, jak utrzymujący równowagę elektrolitową organizmu potas, czy wchodzący w skład kości i zębów fosfor. Jednak są grupy osób, którym lekarze odradzają częste jedzenie ziemniaków. To chorzy na cukrzycę. Dzieje się tak dlatego, że to najpopularniejsze polskie warzywo posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, IG=95.

Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem pokazującym jak kształtuje się poziom glukozy we krwi, w ciągu 120 minut po spożyciu danego produktu. Punktem odniesienia do obliczanie indeksu jest glukoza, czyli czysty cukier. Glukoza ma IG na poziomie 100.

Zobacz także:

Oznacza to, że po jej spożyciu odbywa się bardzo gwałtowny wyrzut cukru do krwi. Jest to zjawisko niebezpieczne dla cukrzyków. To właśnie z powodu wysokiego poziomu we krwi, diabetycy powinni wykluczyć cukier z diety. Wysoki indeks glikemiczny ziemniaków powoduje, że podobnie jak cukier, powinny one być wyeliminowane z diety cukrzyków.

Gdy nie możecie jeść ziemniaków, jedzcie... ziemniaki z masłem

Istnieją jednak pewne sztuczki, które powodują, że niedozwolone produkty stają się... bardziej dozwolone. Nie oznacza to oczywiście, że nagle można zacząć je jeść w dowolnych ilościach, ale powoduje, że raz na jakiś czas można je dodać do posiłku i cieszyć się ich smakiem.

Przyznacie, że zrezygnowanie z ziemniaków, makaronu, pieczywa czy bananów (wszystkie te produkty mają wysoki indeks glikemiczny) jest trudne. Co więc zrobić, żeby je bezpieczniej jeść? Wystarczy ziemniaki polać masłem. Tłuszcz dodany do węglowodanów o wysokim indeksie, obniża go.

Inne triki obniżające indeks glikemiczny w ziemniakach:

  • Gotujcie dzień wcześniej, a w dniu obiadu odgrzejcie. W tak podanych ziemniakach, ale też makaronie czy ryżu, spada indeks glikemiczny. Stają się one jednocześnie mniej tuczące.
  • Jedzcie ze skórką. Skórka nie tylko ma mnóstwo witamin, ale też opóźnia trawienie danego produktu, a co za tym idzie spowalnia uwalnianie cukru do krwi. Rzut cukru nie będzie tak gwałtowny i niebezpieczny. W ten sam sposób przygotowujcie poza ziemniakami: bataty, marchew czy buraki.
  • Łączcie z białkiem i jak już wspomniano, z tłuszczem. Ziemniaki podane z mięsem i surówką mają niższy ładunek glikemiczny niż zjedzone same.

Źródło: medonet.pl, interia.pl