Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Niektórzy dla poprawy humoru sięgają po ulubione jedzenie, które (przynajmniej chwilowo) poprawia samopoczucie. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre dla organizmu. Co więcej, długofalowo może mieć opłakane skutki. 

Wpływ słodyczy na depresję

Zły humor często wymusza pragnienie zjedzenia czegoś smacznego jak słodkie czekoladki, pączki, pizza albo chipsy. Taki sposób działa tylko chwilowo, jednak w dłuższym okresie jego wpływ na organizm jest tylko negatywny. To, co podejrzewano od dawna, zostało w końcu zbadane. 

W Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University naukowcy stwierdzili, na podstawie przeprowadzonych badań, że nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier oraz sól wpływa w sposób negatywny na nasze samopoczucie. Wśród objawów wymieniają lęki, nerwicę, a także depresję. 

Zobacz także:

– Odkryliśmy, że osoby, które spożywają większe ilości wysoce przetworzonej żywności, zgłaszają również więcej niepożądanych objawów zdrowia psychicznego, takich jak lęk i objawy związane z łagodną depresją – mówi dr Eric Hecht, jeden z badaczy, cytowany przez zdrowie.wprost.pl. 

Co więcej, takie nagradzanie się niezdrowym jedzeniem może szybko doprowadzić do zaburzeń odżywiania, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości. 

Dieta a samopoczucie 

Z kolejnego badania przeprowadzonego na ponad 10 tysiącach mieszkańców Stanów Zjednoczonych powyżej 18 lat wynika, że niezdrowa, pozbawiona kluczowych składników odżywczych dieta wpływa w sposób negatywny na samopoczucie. 

Mowa tutaj o odżywianiu się przetworzonym, tzw. „śmieciowym” jedzeniem. To dania typu fast food, chipsy, słone przekąski, a także słodycze - zwłaszcza te pakowane i sprzedawane w supermarketach. Tego rodzaju żywność pozbawiona jest niezbędnych dla organizmu składników odżywczych, a zamiast tego znajduje się w niej głównie cukier, sól i tłuszcze nasycone.

Zaleca się, by zastępować takie przekąski zdrowszymi alternatywami, np.:

  • bakaliami

  • świeżymi warzywami i owocami

  • orzechami

Źródło: zdrowie.wprost.pl