Właściwości tego napoju znane są ludziom od wieków. Przyśpiesza przemianę materii, oczyszcza i dodaje energii. Zielona herbata jest bardzo zdrowa, a w Japonii uważa się nawet, że jej picie może wydłużyć długość życia o 3 lata! Poznajcie wspaniałe właściwości zielonej herbaty.

Co znajduje się w zielonej herbacie?

Powszechnie wiadomo, że zielona herbata to po prostu niesfermentowane liście chińskiej herbaty. Jednak odmian zielonej herbaty jest bardzo dużo – różnią się one między sobą smakiem, kolorem, zawartością kofeiny i czasem parzenia. Niektórzy twierdzą, że najlepsza jest herbata przyrządzana z liści zbieranych o świcie.

Zielona herbata bogata jest w witaminę C, E, K i B, garbniki, aminokwasy, polifenole oraz wiele mikroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Regularne picie zielonej herbaty wpływa pozytywnie na całe ciało:

  • Ogranicza rozwój parodontozy i łagodzi choroby dziąseł
  • Pomaga w stanach depresyjnych
  • Zmniejsza ryzyko zawału serca oraz udary
  • Wspomaga walkę z trądzikiem
  • Spowalnia starzenie się skóry

Zielona herbata i długość życia

W Japonii wierzy się, że zielona herbata przedłuża życie nawet o 3 lata. Według Japończyków należy pić od 4 do aż 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie! Z kolei według Holendrów kilka filiżanek tego napoju pozwoli zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę.

Zobacz także:

Ponadto, zielona herbata ma pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i może chronić przez demencją.

Zielona herbata na odchudzanie

Często poleca się zieloną herbatę osobom, które chcą schudnąć. Wszystko dzięki katechinom, które wpływają na zredukowanie tkanki tłuszczowej – ograniczają one wchłanianie tłuszczów z posiłków i pobudzają organizm do większego spalania tłuszczów.

Zielona herbata – przeciwwskazania

Choć zielona herbata jest bardzo zdrowa, nie każdy może ją pić. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze oraz dzieci w wieku poniżej 10 lat. Zielonej herbaty nie powinny pić kobiety w ciąży, karmiące matki oraz osoby, które chorują na jaskrę i choroby serca.