Gulasz to sprawdzone i stosunkowo mało pracochłonne danie, które praktycznie robi się samo. Tym, czego najbardziej potrzebuje smaczny gulasz, jest czas - danie to wychodzi najlepsze wtedy, gdy mięso ma możliwość długo dusić się z przyprawami. I tu pojawia się pytanie - jakiego mięsa użyć? Jakie będzie najlepsze do gulaszu? Odpowiedź może was zaskoczyć. 

Jakie mięso dodać do gulaszu?

Tradycyjnie gulasz przyrządza się z mięsa wołowego lub, w wersji bardziej budżetowej - z wieprzowego. Można też nawet pokusić się o wymieszanie dwóch gatunków mięsa. To pozwoli wydobyć głębię smaku i aromatu z potrawy i zaoszczędzić kilka złotych na drogiej wołowinie.

Możecie się jednak zdziwić, że gulasz wyjdzie również wtedy, gdy użyjecie do niego zupełnie innego mięsa. Na przykład drobiu. Co prawda drób nie jest tak aromatyczny jak wołowina czy wieprzowina, ale ma inną zaletę - mięso to świetnie wchłania smaki i zapachy innych składników. Nie musicie się więc martwić o to, że gulasz drobiowy wyjdzie wam mdły. W dodatku z pewnością posmakuje on dzieciom, którym nie zawsze odpowiada smak wołowiny i wieprzowiny. 

Co ciekawe, w tradycyjnych przepisach na gulasz węgierski wcale nie jest powiedziane, że należy użyć do tego dania tylko jednego, konkretnego rodzaju mięsa. W tej kwestii panuje duża dowolność, dlatego gulasz możecie śmiało robić na przykład na baraninie, cielęcinie, dziczyźnie, a nawet rybach!

Zobacz także:

Z jakich części mięsa zrobić gulasz?

Jeżeli zdecydujecie się na dowolny rodzaj wieprzowiny lub wołowiny, zwróćcie uwagę na wygląd mięsa. Dobrze, jeżeli znajdują się w nim kawałki tłuszczu - właśnie takie mięso na gulasz jest najlepsze! Dzięki temu będzie kruche, miękkie i bardzo smaczne. 

Nie bez znaczenia jest też fragment wołowiny czy wieprzowiny - w zależności od tego, jakie mięso wybierzecie. W przypadku wołowiny najlepiej sprawdzi się pręga, łopatka i karkówka. Jeżeli chodzi o wieprzowinę, zdecydujcie się na łopatkę, szynkę albo karkówkę. 

Z czym zrobić gulasz? 

Można więc powiedzieć, że podstawą gulaszu jest mięso dobrej jakości, a jego rodzaj jest sprawą drugorzędną i zależy od waszych osobistych preferencji. Nie mniej ważne są warzywa i przyprawy użyte do gulaszu, ponieważ to one nadają mu smak (zwłaszcza, jeśli robicie gulasz drobiowy). W tym daniu koniecznie muszą się znaleźć poniższe składniki:

  • papryka czerwona
  • cebula
  • czosnek
  • marchew

Opcjonalnie, warto dodać do gulaszu świeże pomidory (oczywiście bez skóry) i trochę koncentratu pomidorowego. 

Nie zapomnijcie też o przyprawach. Przyda się wam mielona ostra i słodka papryka, ziele angielskie, liść laurowy oraz sól i pieprz. Dla przełamania goryczy, jaką może oddać papryka, wsypcie do gulaszu nieco cukru.