Kto powiedział, że gdy na obiad jest gulasz, to trzeba do niego koniecznie podać kaszę gryczaną? To prawda, że smak mięsnego gulaszu, kaszy gryczanej palonej i ogórka kiszonego, to doskonałe trio. Ale przecież schabowych też nie jecie wyłącznie z ziemniakami. Te z frytkami czy po prostu z chlebem, są również smaczne.

Dlaczego gulasz pasuje do kaszy?

Zanim zastanowimy się, jakich innych kasz użyć do gulaszu, pomyślmy, dlaczego gulasz tak dobrze pasuje do kaszy gryczanej: 

  • Najważniejszym łącznikiem tych składników dania są smaki. Prażona kasza gryczana ma charakterystyczny, intensywnie orzechowy smak i zapach. Z kolei smak mięsistego, gulaszu z samego mięsa czy mięsa z warzywami, dobrze wpasowuje się w smak tej orzechowej kaszy.
  • Kolejnym jest konsystencja składników potrawy. Sypka kasza, dobrze łączy się z gęstym sosem z gulaszu. Kasza przykleja się do sosu i łatwo przenosi na widelec.
  • „Comfort food". Gulasz i kasza to tradycyjne połączenie, któremu przypisywana jest wartość sentymentalna. To połączenie smaków pamiętamy z dzieciństwa i jedząc je dziś, czujemy się dobrze, bezpiecznie, po prostu komfortowo.

Wymienione argumenty, nie oznaczają, że gulaszu nie można podawać z innymi dodatkami – jecie go przecież często z ziemniakami czy makaronem, ani, że do gulaszu nie można podawać innych kasz.

Jakie kasze można podawać do gulaszu?

Kasze powstają z ziaren zbóż, które są pozbawiane łusek i rozdrabniane. Mogą być drobniejsze lub grubsze, bardziej przetworzone, lub mniej. Wszystkie jednak są bogatym źródłem węglowodanów, a także witamin i minerałów.

Zobacz także:

Oto, kasze, które także pasują do gulaszu:

  • Kasza jęczmienna. Znamy ją przede wszystkim z krupników. Jest najbardziej popularną polska kaszą, stanowi nawet 70% kasz sprzedawanych na rynku.
  • Pęczak. To także kasza jęczmienna, sprzedawana w postaci niełamanego ziarna, pozbawionego tylko łusek.
  • Kasza bulgur. To nietypowy rodzaj kaszy i kasza jest właściwie tylko z nazwy. Wytwarzano ją od tysiącleci na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Powstaje z pszenicy durum. Jej ziarna są gotowane, a następnie suszone. Pasuje do wszelkich sosów, tez mięsnych jak gulasze, warzyw, oraz farszów.
  • Kasza kuskus. To rozdrobnione, twarde ziarna pszenicy durum). Dużą zaletą tej kaszy jest to, że nie trzeba jej gotować. Wystarczy zalać gorącą wodą i po 5 minutach danie jest gotowe do jedzenia.

Źródło: bioking.com.pl