Czy jajka w koszulce są rzeczywiście aż tak trudnym do przygotowania daniem? Można się do nich zniechęcić, ponieważ często, mimo stosowania się do wskazówek zawartych w różnych przepisach, jajka nie wychodzą. Sprawdźcie, jaki błąd jest najczęściej popełniany przez wiele osób i  co zrobić, by jajko w koszulce zawsze wyszło idealne. 

Dlaczego jajka w koszulkach nie wychodzą?

Często w przepisach na jajko w koszulce pojawia się sól, którą należy wsypać do gotującej się wody. To duży błąd. Sól zmienia bowiem gęstość wody, przez co wrzucone do niej jajko rozpada się i nie utrzymuje pożądanego kształtu. Dlatego sól powinno się dodać na samym końcu, doprawiając nią ugotowane jajka na talerzu.

Świeżość jajek ma znaczenie

Jajka w koszulce wychodzą najlepiej wtedy, gdy są świeże. Dlaczego? W świeżych jajkach białko jest bardziej zbite, dzięki czemu w trakcie gotowania utrzymuje swój kształt.

Starsze jajka “rozlewają” się, co można zauważyć wbijając je na talerzyk. Ale i na to jest sposób - wystarczy, że wbijecie jajka na sitko, by pozbyć się nadmiernie lejącej się części białka.  

Zobacz także:

Przepis na jajko w koszulce

Składniki:

  • dowolna ilość świeżych jajek
  • jedna łyżka stołowa octu

Przygotowanie:

  1. Wbijajcie jajka pojedynczo na sitko o drobnych oczkach, by pozbyć się tej części białka, która mogłaby “zepsuć” kształt gotowego jajka. Następnie delikatnie przelejcie do miseczki lub innego drobnego naczynia. 
  2. Zagotujcie wodę w garnku.
  3. Do gotującej się wody wlejcie jedną łyżkę stołową octu. 
  4. Energicznie zamieszajcie tak, by w garnku wytworzył się wir.
  5. Do środka delikatnym, ale pewnym ruchem wlejcie jajko. 
  6. Gotujcie przez 3 minuty. Po tym czasie wyjmijcie jajko łyżką cedzakową. 

I gotowe! Tak przygotowane jajko posypcie solą, pieprzem i innymi ulubionymi przyprawami. Jeżeli chcecie ugotować kilka jajek w jednym garnku, nie musicie robić “wiru”. Ich kształt nie będzie wówczas tak idealny, ale dzięki dodaniu octu nie rozpadną się. 

Źródło: Downshiftology/YouTube