Z jagodami, serem, kapustą i grzybami, ruskie a może z mięsem? Wybór farszu do pierogów jest ogromny. Dzięki uniwersalnemu ciastu, można je nadziać praktycznie wszystkim. Środek zależy tylko i wyłącznie od kreatywności oraz smaku.

Pierogi są pyszne 

Pierogi to jedna z tradycyjnych polskich potraw. Są podawane na co dzień, jak i od święta. Toteż można się nimi zajadać cały rok. Latem najlepiej smakują z jagodami bądź truskawkami polane słodką śmietanką, a zimą ruskie czy z mięsem z okrasą, w okresie bożonarodzeniowym z kapustą i grzybami.

Historia pierogów

Ta potrawa jest już znana prawdopodobnie od XIII wieku. Wówczas pierogi były przygotowywane na większe uroczystości bądź święta. Przyrządzano ich kilka rodzajów, z czego każdy z nich różnił się nie tylko nazwą, ale farszem oraz kształtem. Wśród starodawnych pierogów można wyróżnić:

  • kurniki - pierogi przygotowywane na wesela, były dość spore w formie kopuły, nadziewane ryżem, jajami ugotowanymi na twardo, cebulką i zawsze z dodatkiem drobiu,
  • knysze - podawane zazwyczaj na stypie, miały upamiętnić osobę zmarłą; były okrągłe, pieczone i nadziewane kaszą, ziemniakami, twarogiem oraz cebulą,
  • koladki - pieczone pierogi w okresie kolędowania,
  • hreczuszki - ich ciasto było przygotowywane z mąki gryczanej,
  • sanieżki - słodkie, pieczone pierożki przygotowywane na szczególne okazje, takie jak imieniny czy urodziny.

Pierogi goszczą na stołach od setek lat. Na przestrzeni czasu nabrały nieco innego charakteru i są serwowane nie tylko od święta. Również poszerzyła się gama farszów, jakimi można nadziać ciasto. 

Zobacz także:

Przygotowanie pierogów

Pierogi, iż są jedną ze smaczniejszych potraw to coraz mniej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie ich w domu ze względu na czas, jaki należy poświęcić ich przyrządzeniu. Mimo wszystko samodzielne zrobienie pierogów daje nie tylko satysfakcją, ale i sam smak dania z pewnością będzie lepszy od tych kupionych w sklepie.

Ciasto jest łatwe do przygotowania, a wybór nadzienia zależy od gustu. Można zdecydować się na farsz wytrawny bądź słodki. Zlepione pierogi gotuje się dosłownie chwilę i są już gotowe do skonsumowania. Dodatkowo ozdobione estetyczną falbanką wyglądają jeszcze pyszniej.

Jak wykonać falbankę na cieście?

Falbanka przy pierogach nie tylko je bardziej scala, ale i nadaje bardziej estetyczny wygląd. Jej wykonanie jest banalnie proste. Gdy nałożycie na krążek ciasta odrobinę farszu, to wówczas zlepcie klasycznie do siebie brzegi ciasta. Następnie kciukiem pod pewnym kątem zaginajcie je oraz sklejajcie brzeg dookoła. Pierogi po ugotowaniu będą wyglądały jeszcze lepiej.