jak zakwasić słodką śmietanę
Pixabay
Newsy

Jak zakwasić słodką śmietanę? Jeden prosty trik i gotowe

Jesteście w trakcie gotowania i zabrakło wam kwaśnej śmietany? Spokojnie! Można temu zaradzić, jeśli macie zamiast tego słodką śmietankę i jeden składnik.
Katarzyna Wyborska
styczeń 09, 2021

Wyobraźcie sobie, że właśnie jesteście w trakcie przygotowywania niedzielnego obiadu, gdy okazuje się, że nie macie ważnego składnika – w domu zabrakło śmietany! Pierwsza myśl to wyjście do sklepu, ale niestety w niedzielę sklepy są zamknięte. W większym mieście nie jest to problem, ponieważ szybko można znaleźć otwarty sklepik osiedlowy. Ale niestety na wsiach brak podstawowych produktów w trakcie gotowania ,bardzo komplikuje cały proces. Co zrobić z gotującym się już obiadem? Przecież nie można go wyrzucić! Na szczęście na wszystko znajdzie się sposób – o ile macie w domu słodką śmietankę!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak zakwasić śmietanę?

Aby zakwasić słodką śmietanę będzie wam potrzebny jedynie sok z cytryny. Wystarczy, że do śmietanki będziecie powoli dolewać soku cały czas mieszając. Sprawdzajcie, czy smak wam odpowiada i jeśli śmietanka jest wciąż za słodka, to dodajcie więcej soku.

Przedwojenna receptura

Powyższy sposób jest najprostszy do wykonania, choć gdybyście mieli bardzo dużo czasu (i śmietany), to moglibyście spróbować zakwasić ją starym sposobem! W książce „Śpiżarnia i zapasy zimowe” z 1925 roku, autorstwa Marty Norkowskiej, można znaleźć recepturę na kwaśną śmietanę. Choć przepis zakłada produkcję w ilościach przemysłowych, to dzięki podanym proporcjom można spróbować zmodyfikować recepturę i samodzielnie zakwasić śmietanę dawnym, tradycyjnym sposobem! Instrukcja jest bardzo dokładna. Myślicie, że udałoby wam się to zrobić?

 

Do zakwaszenia śmietanki zwykle w mleczarniach przystępują po zebraniu śmietanki z całego dnia. Po zlaniu wszystkiej śmietanki do jednego naczynia, należy ją zagrzać do 16—20° C. i zalewać, czyli dolać kwaśnego mleka w stosunku 4—6 litrów na każde 100 litrów śmietanki. Po dodaniu zakwasu i ustawieniu kadzi ze śmietanką w ciepłym pokoju (około 18° C.) należy śmietankę dobrze wymieszać 1 następnie mieszać najpierw co godzinę, potem co 2—3 godzin aż do chwili zgęstnienia śmietany. Należy też zabezpieczyć śmietankę od zmian temperatury, oraz od kurzu i much.

Śmietanka tem szybciej kwaśnieje, im jest cieplejsza i im więcej kwasu użyjemy — i odwrotnie. Jeśli zakwaszenie prawidłowo było wykonane, otrzymuje się po 18—20 godzinach gotową, dostatecznie kwaśną, gęstą śmietanę.

Źródło: Marta Norkowska "Śpiżarnia i zapasy zimowe" Warszawa 1925

Komentarze