Świeży czosnek doskonale podkreśla każde danie i sprawia, że jego smak jest o wiele bardziej wyrazisty. Czosnek ma niestety jedną, dość poważną wadę. Jest nią oczywiście jego charakterystyczny, silny zapach. Po obraniu czosnku nawet kilkukrotne umycie dłoni nie gwarantuje, że brzydki smrodek zniknie. Da się jednak temu zapobiec - znaleźliśmy skuteczny sposób. 

Jak obrać czosnek bez pobrudzenia rąk?

Wiecie, że czosnek da się obrać w sposób, który jest jednocześnie szybki i gwarantuje brak brzydkiego zapachu na dłoniach? Potrzebna wam będzie do tego jedynie woda. Ząbki czosnku włóżcie do miseczki z wodą, odczekajcie chwilę, a następnie je obierzcie. Łupiny będą z łatwością odchodzić, a do tego zapach świeżego czosnku nie będzie tak intensywny na dłoniach. 

Zobacz także:

Skąd bierze się zapach czosnku?

Zauważyliście, że czosnek w łupinach nie ma zbyt intensywnego zapachu, a ten obrany i przekrojony - wręcz przeciwnie? Wszystko za sprawą enzymu - allinazy. Znajdziecie go także w cebuli. To on odpowiada za niezbyt przyjemny zapach tych warzyw. Gdy je przekroicie, allinaza wchodzi w reakcję z powietrzem i powstaje siarczek, który odpowiada za charakterystyczną woń.

To przez niego po zjedzeniu czosnku mamy nieprzyjemny oddech, a przy spożyciu dużych ilości można wręcz… zacząć zwyczajnie śmierdzieć, ponieważ allinaza jest wydalana także z potem. Jeżeli więc najedliście się dużo czosnku, wasze otoczenie może to odczuwać nawet na następny dzień. 

Jak zneutralizować zapach czosnku?

Zapachu czosnku z ust nie da się tak łatwo pozbyć. Umycie zębów czy żucie miętowej gumy niewiele pomoże. Do problemu trzeba podejść z innej strony i zneutralizować enzym, który odpowiada za smrodek.

Pomoże w tym zjedzenie na przykład jabłka albo wypicie soku z cytryny - owoce te zawierają enzymy, które zadziałają jak neutralizator na te zawarte w czosnku. Podobny efekt da zjedzenie świeżej natki pietruszki. A w ostateczności wystarczy po prostu wykazać się cierpliwością i zaczekać - zapach czosnku w końcu sam zniknie.