Raz na jakiś czas każda lodówka, wymaga rozmrożenia. Gromadzący się w niej lód i szron sprawiają, że urządzenie pobiera więcej prądu i może po prostu z czasem szybciej się zużyć. Wyjątkiem są nowoczesne lodówki z systemem no frost (tzw. lodówki bezszronowe), które jednak nie zagościły jeszcze we wszystkich polskich domach.

Rozmrażanie bywa jednak bardzo mozolne - lodówkę trzeba wyłączyć i cierpliwie czekać, aż znajdujący się w niej lód się powoli rozpuści. Na szczęście istnieje prosty sposób na przyśpieszenie całego procesu. 

Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę?

Jeżeli dawno nie rozmrażaliście lodówki, na pewno znajduje się w niej imponująco gruba warstwa lodu. Pozbycie się tego może zająć nawet cały dzień, jednak kto ma tyle czasu? Dlatego wykorzystajcie patent na szybkie i wygodne rozmrożenie lodówki.

Zobacz także:

Wystarczy, że do garnka wlejecie wrzątek i włożycie go do uprzednio sprzątniętej i odłączonej z zasilania lodówki. Ciepło sprawi, że lód rozpuści się bardzo szybko, dlatego bądźcie przygotowani i koniecznie zabezpieczcie podłogę ręcznikami! Wodę należy co jakiś czas wymieniać, by dodatkowo przyspieszyć działanie wrzątku. Co ważne, podczas całego tego procesu drzwi lodówki powinny być uchylone. 

Dlaczego powinno się rozmrażać lodówkę?

O każdy sprzęt w domu trzeba dbać - nie inaczej jest w przypadku lodówek. Jeśli nie posiadacie lodówki ze wspomnianym systemem no frost, musicie regularnie ją rozmrażać.

W przeciwnym razie osadzający się w niej szron i lód skrócą życie urządzenia, zwiększą koszty użytkowania, a do tego sprawią, że po prostu ciężej się z niego będzie korzystało. Trudno jest włożyć cokolwiek do zamrażarki, jeśli połowę miejsca w niej zajmuje wielka bryła lodu. 

Jak często rozmrażać lodówkę?

Częstotliwość rozmrażania lodówki zależy od modelu, jednak przyjęło się, że stare lodówki należy rozmrażać co 2-3 miesiące, natomiast nowe wystarczy co pół roku.

Inaczej jest w przypadku bardzo nowoczesnych lodówek z systemem no frost, który zapobiega osadzaniu się szronu i lodu. Takich urządzeń nie trzeba rozmrażać - chyba, że z jakiegoś powodu system nie działa i lód pojawił się samoczynnie. Wówczas najlepiej skontaktujcie się z serwisem dokonującym napraw sprzętu AGD, ponieważ takie sposoby jak garnek z wrzątkiem mogą uszkodzić ten nowoczesny system.

Źródło: onet.pl