Jajka to jeden z najczęściej wykorzystywanych produktów na co dzień w kuchni. Przyrządza się z nich choćby pożywne śniadania albo mogą stanowić one dodatek do innych dań.

Często gotujemy je wszyscy na twardo. Sęk w tym, że później należy obrać je ze skorupek. To dla wielu osób czynność spędzająca sen z powiek, gdyż twarda otoczka odchodzi wraz z osłonką i jajkiem. By uniknąć takich sytuacji wystarczy zastosować jeden prosty patent!

Łatwe obieranie jajek ugotowanych na twardo

Wówczas jajko nie wygląda zbyt apetycznie, tylko jest lekko poharatane. By jaja łatwiej się obierały wystarczy zastosować jeden prosty patent.

Do gotującej się wody na jajka należy dodać szczyptę soli. Nadmiar wody należy odlać, przepłukać jajka zimną wodą, a następnie przykryć pokrywką i energicznie całość wstrząsnąć.

Zobacz także:

Dzięki takiemu zabiegowi skorupka z łatwością odejdzie od jajka, a bez niej będzie prezentować się nienagannie.

Gotowanie jajek na twardo

Gotowanie jaj na twardo to jedna ze zdrowszych wersji tego produktu. Do takiej obróbki termicznej nie potrzeba dodatku tłuszczu, przez co nie nabierają dodatkowych kilokalorii.

Poza tym wysoka temperatura gotowania pozbywa się ze składnika różnych drobnoustrojów, które w negatywny sposób mogłyby wpłynąć na funkcjonowanie organizmu.

Jajka ugotowane na twardo można wykorzystać na wiele sposobów, przykładowo podać je z kleksem majonezu bądź z przygotowanym farszem.

Taka forma produktu najczęściej serwowana jest chętnie choćby podczas świąt wielkanocnych, kiedy występują one w różnych, smacznych wariantach. 

Jajka na zdrowie

Wbrew krążącym w przeszłości mitom, jajka należą do jednych z najzdrowszych produktów. Wszystko zawdzięczają witaminom oraz mikroelementom zawartym w swoim składzie. Pozwalają one na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a także poprawiają działanie wielu układów.

Należy zauważyć, iż jajko jest świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka, które przyczynia się do budowy wielu tkanek w ciele człowieka.

Poza tym luteina zawarta w żółtku poprawia widzenie oraz chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ze względu na cenne właściwości, jajka powinny znaleźć się w każdej dobrze zbilansowanej diecie.