jak kupić dobre mięso
AdobeStock
Newsy

Jak rozpoznać dobrą wędlinę? Te 3 rzeczy mają decydujące znaczenie

Poznajcie 3 sposoby, które pomogą wam poznać wędlinę dobrej jakości - już nigdy nie kupicie niesmacznej szynki!
Katarzyna Wyborska
styczeń 29, 2021

Nikt idąc do sklepu nie planuje kupić nieświeżej szynki albo mięsa na obiad. A niestety, czasami się to zdarza! Pewnie przynajmniej raz w życiu wypakowując zakupy w domu przyjrzeliście się dokładniej w lepszym świetle szynce, którą właśnie kupiliście i zauważyliście, że wygląda podejrzanie. Dziwnie świecąca, w dotyku trochę lepka. Postanawiacie więc ją powąchać. Wystarczy, że zbliżycie swój nos do takiej wędliny i już wiecie, że na pewno nie zjecie jej ani dziś, ani jutro i mięso wędruje prosto do kosza. Co zrobić, by zabezpieczyć się przed takimi rozczarowaniami? Trzeba się nauczyć tego, jak rozpoznać smaczną i świeżą wędlinę!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

#1 Warunki przechowywania

W sklepie niestety jedynym sposobem na sprawdzenie świeżości wędliny jest dokładne przyjrzenie się jej i ewentualnie powąchanie. Innej rady nie ma! Ale, by lepiej ocenić stan mięsa, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pierwszą są warunki, w których trzymane są wędliny. Przyjrzyjcie się, jak wygląda lada, w której leży mięso. Powinna być idealnie czysta oraz najlepiej, gdy znajduje się tam lód, który zapobiega podwyższeniu się temperatury. Popatrzcie też na mięso – nie powinno mieć wyschniętych boków ani sinych plam. Jeżeli zauważycie coś takiego, to absolutnie go nie kupujcie! Taki wygląd wędlin oznacza, że zalegają już w sklepie bardzo długo i nie są świeże. Do tego stare mięso jest matowe, ma ciemniejszy kolor niż powinno, a do tego bardzo źle pachnie.

Zobacz także

#2 Etykiety

Przepisy wymagają od producentów, aby ci umieszczali pełny skład produktów na etykietach. Warto z tego skorzystać! Z etykiety można się naprawdę bardzo dużo dowiedzieć. Gdy następnym razem będziecie w sklepie, porównajcie sobie skład tańszej i droższej wędliny. Na pewno od razu zauważycie, że etykieta taniej szynki jest bardzo długa, podczas gdy na etykiecie drogiej wędliny widoczny jest bardzo krótki skład. Tanie wędliny zawierają mnóstwo konserwantów, ulepszaczy i innych składników, które nie są dobre dla waszego zdrowia. Zauważcie też na to, ile jest „mięsa w mięsie”! Droższa szynka składa się w większości z mięsa oraz odrobiny soli. Natomiast wędliny gorszej jakości zawierają takie składniki jak woda, skrobia ziemniaczana, białko sojowe. Mięso często nie przekracza w nich 60-70% składu.

#3 Cena

Nie oszukujmy się – dobra wędlina tania nie będzie. Wynika to głównie z tego, co opisaliśmy już powyżej. Dobra szynka składa się tylko i wyłącznie z mięsa, więc siłą rzeczy jej cena będzie wyższa. Tanie wędliny swoją cenę zawdzięczają zabiegom stosowanym przez producentów, którzy dodają do mięsa konserwanty i przede wszystkim wypełniacze! Niestety, w Polsce zabieg wstrzykiwania do mięsa wody nie jest nielegalny i niektórzy producenci go stosują. Kilogramowy kawałek wieprzowiny może zmieścić w sobie prawie litr wody! W efekcie przy kasie musicie zapłacić drugie tyle za mięso, które w połowie składa się z wody.

Komentarze