Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka
Adobe Stock
Newsy

Jak przechowywać surowe mięso? Po upływie tego czasu musi trafić do garnka

Surowa żywność, w tym mięso, zawiera wiele wartości odżywczych, ale łatwo się psuje. Podpowiadamy jak przechowywać mięso, żeby go nie wyrzucać czy nie narazić się na zatrucie.

Czy wiecie, że na świecie 420 tys. osób, umiera co roku z powodu zatrucia niewłaściwie przechowywanym i źle przygotowanym jedzeniem?

Światowa Organizacja Zdrowa podaje, że w tej grupie 150 tys. stanowią dzieci, poniżej 5 roku życia. WHO bije na alarm i zobowiązuje krajowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności, do monitorowania przypadków zatruć na swoim terenie. Podkreśla też, jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego przechowywania produktów spożywczych.

Podajemy kilka istotnych faktów na temat przechowywania surowego mięsa, których znajomość może uchronić was od przykrych w skutkach zatruć.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak przechowywać i przygotowywać surowe mięso?

Kupione surowe mięso, przede wszystkim powinno być świeże. Jeśli jest paczkowane, zawsze sprawdźcie datę przydatności i nigdy nie kupujcie przeterminowanego. Na co zwrócić uwagę kupując mięso? Oto jak nie powinno wyglądać to świeże:

 • Wołowina i wieprzowina. Nie może mieć odbarwień i ciemnobrązowego koloru i intensywnego zapachu
 • Drób. Nie może być wyblakły, twardy i oślizgły
 • Ryby. Nie mogą być wyblakłe i odbarwione. Oczy ryb powinny kupowanych w całości powinny być błyszczące i czyste

Unikajcie też otwartych, uszkodzonych opakowań, jeśli kupujecie mięso paczkowane.

Po przyniesieniu do domu, w czasie przygotowywania, zawsze pamiętajcie o tych zasadach:

 • Oprawiając mięso często myjcie ręce, nóż, deskę i naczynia których używacie
 • Oddzielcie mięso od innych produktów spożywczych, szczególnie tych jedzonych na surowo
 • Gotujcie i pieczcie w temperaturze minimum 74 st. Celsjusza
 • Szybko schładzajcie ugotowane czy upieczone mięso
Zobacz także
Myjecie mięso po przyniesieniu do domu? Wszystkie drobnoustroje usuniecie tylko w 1 sposób 

Myjecie mięso po przyniesieniu do domu? Wszystkie drobnoustroje usuniecie tylko w 1 sposób 

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie

Jak długo można przechowywać surowe mięso?

Generalne zasady i czas przechowywania różnych rodzajów mięs jest podobny. Wołowina ze wszystkich jest najtrwalsza, kurczak, najczęściej kupowany w naszym kraju, inaczej przechowuje się w całości i w częściach.

Oto czasy przechowywania poszczególnych rodzajów:

 • Całego kurczaka można przechowywać w lodówce do 2 dni
 • Najdłużej możemy przechowywać wołowinę, nawet 3-4 dni
 • Mięso bez kości może być przechowywane maksymalnie 1 dzień
 • Kurczak zamrożony w całości, może spędzić w zamrażalniku do 12 miesięcy
 • Wołowina mrożona przetrwa od 3 do 12, wieprzowina od 4 do 8, a cielęcina 3-4 miesiące
 • Mięso mielone może być zamrożone przez 3-4 miesiące

W jaki sposób należy mrozić mięso?

Jeśli mrozicie mięso, pamiętajcie, że zawsze musi być dobrze zabezpieczone. Nie wystarczy włożyć je do zwykłej torebki foliowej. Używajcie do tego celu, torebek przeznaczonych do mrożenia żywności lub plastikowych pojemników do zamrażania.

Przed włożeniem do zamrażarki mięso należy poporcjować, żeby potem wyjąć z niej tylko tyle, ile będziecie potrzebowali na raz.

Szarpanie się z zamrożoną grudą mięsa nie ma sensu. Kto choć raz próbował odkroić kawałek, z większej części zamrożonego na kość mięsa, dobrze wie o czym mówimy. A ponieważ nawyki są powtarzalnymi działaniami, nie jest trudno przewidzieć jakich ilości zwykle używacie na raz, do przyrządzenia dań. Zamiast więc wkładać całego kurczaka do zamrażalnika, podzielcie go na takie części, jakich będziecie potrzebować.

Rozmrażanie mięsa, lub nawet częściowe rozmrożenie, żeby odkroić kawałek, a resztę ponownie zamrozić, jest kategorycznie zabraniane przez technologów żywności. Co się dzieje z mięsem ponownie zamrażanym? To prosta droga do namnożenia się w nim bakterii i drobnoustrojów. 

Źródło: niedzielnykucharz.pl, vestsrosthome.eu

Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Adobe Stock
Newsy
Czy trzeba myć mięso przed mrożeniem? Ta 1 rzecz jest kluczowa
Czy mięso mrożone jest gorsze od świeżego? I tak i nie. Świeża żywność zawsze jest najlepsza, ale mrożenie, to najlepsza metoda konserwowania żywności. Jak właściwie przygotować mięso do mrożenia?

Mięso do zamrożenia, przede wszystkim powinno być świeże i dobrej jakości. Jeśli jest paczkowane, nie powinno stracić ważności, jeśli kupowane na wagę, powinno być wyraźnie pierwszej świeżości. Zamrażanie produktów, które tracą ważność, to oczywiście jakiś sposób na uchronienie żywności przed wyrzuceniem, jeśli jednak przewidujecie, że nie zjecie wszystkiego od razu i część chcecie przechować na później, zróbcie to, gdy mięso będzie jeszcze świeże. I odpowiednio je przygotujcie. Podpowiadamy jak. Czy myć mięso przed mrożeniem? Mięsa generalnie nie powinno się myć. Eksperci powtarzają, że mycie mięsa nie powoduje usunięcia wszystkich bakterii, a tylko rozprzestrzenienie ich po kuchni. W internecie można znaleźć wiele filmów animowanych, pokazujących jak bakterie, wraz z rozpryskującą się wodą, pojawiają się wszędzie. Osiadają na desce do krojenia, nożu, a także wszystkich innych przedmiotach, które trzymacie w kuchni. Szczególnie niebezpieczny w tym zakresie jest drób, naszpikowany bakteriami salmonella. Dlatego, gdy przynosicie surowe mięso do domu, powinniście je albo od razu przyrządzić, włożyć do garnka i ugotować rosół, albo od razu zamrozić. Jednak zalecenia to jedno, a codzienne postępowanie – drugie. Wiele osób nic sobie nie robi z  porad i ma tak mocno zakodowane to, że jeśli mięso ma być czyste, to trzeba je umyć, że nie zważając na nic, i tak je myje. W takiej sytuacji należy pamiętać o 1 rzeczy: mięsa przez zamrażaniem nie wolno namaczać! Jeśli już musicie je umyć: przepłuczcie szybko, osuszcie i zamrażajcie. Jak długo przechowywać schłodzone mięso? Mięso schłodzone to zarówno to, które przechowujecie w lodówce, w 4-8 st. Celsjusza, jak i to, które jest zamrożone w bardzo niskiej temperaturze....

Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie
Pixabay
Newsy
Jak długo można bezpiecznie mrozić mięso? Koniecznie to sprawdźcie
Mrożenie mięsa to sprawdzona metoda na bezpieczne przechowanie resztek lub zapasów. Należy jednak wiedzieć w jaki sposób oraz jak długo można bezpiecznie mrozić mięso.

Mrożenie to świetny sposób na przedłużenie świeżości potraw i półproduktów. Zalecane jest zwłaszcza w stosunku do mięsa, które nie powinno być długo przechowywane w lodówce, zwłaszcza w surowej formie. Warto jednak wiedzieć, jak długo można mrozić mięso. Jak właściwie mrozić mięso? Zamiast mrozić gotowe dania mięsne, lepiej jest zamrozić surowe porcje mięsa, z których można szybko przygotować obiad. Jeśli macie większy zapas mięsa, warto podzielić je na mniejsze kawałki, które na pewno zużyjecie – raz rozmrożonego mięsa nie należy ponownie mrozić! Temperatura w zamrażarce nie powinna być wyższa niż -18 stopni Celsjusza.  Mięso najlepiej mrozić w foliowych woreczkach lub w pudełkach ze szczelnym zamknięciem (o ile zadbacie o to, aby później bardzo dokładnie je umyć). Na każdej porcji należy umieścić etykietę z datą zamrożenia oraz rodzajem mięsa.  Ponowne mrożenie nie wchodzi w grę nie tylko w przypadku mięsa, ale wszystkich rodzajów żywności – to prosta droga do zatrucia pokarmowego lub wykształcenia się bakterii. Jak długo można przechowywać mięso w zamrażalniku? Ogólna zasada głosi, że tłuste rodzaje mięsa mogą być mrożone krócej niż te chudsze. Ile więc można mrozić mięso, aby nadal nadawało się do spożycia? Dziczyzna i wołowina : do 12 miesięcy Baranina: do 9 miesięcy Królik i cielęcina: do 8 miesięcy Wieprzowina , gęsina, mięso na gulasz: do 6 miesięcy Kiełbasy i szynki: do 5 miesięcy Drób i ryby: do 3 miesięcy Mięso mielone (niezależnie jakiego rodzaju): do 2 miesięcy. Warto również pamiętać, że zamrażarka zachowuje swoje właściwości, jeśli jest regularnie rozmrażana , opróżniana z nagromadzonego lodu oraz myta. Dotyczy to...

Czy można przechowywać mięso w folii?
Adobe Stock
Newsy
Czy trzymanie mięsa w folii po zakupie jest bezpieczne? Pamiętajcie o 1 rzeczy po powrocie ze sklepu mięsnego
Podpowiadamy jak przechowywać mięso, żeby nie traciło jakości i nie rozwijały się w nim bakterie. Nie wkładajcie go więcej do reklamówki.

Ten problem powstający w lodówce, najłatwiej zaobserwować nie na mięsie, tylko na wędlinach. Z czasem, plasterki szynki przechowywane w plastikowym opakowaniu, stają się śliski i śluzowate. To znak, że rozwinęły się w niej śluzowce, groźne bakterie powstające na mięsie i wędlinach przechowywanych w nieprzewiewnych opakowaniach. Nigdy nie przechowujcie więc mięsa i wędlin w folii. Przełóżcie je, podpowiadamy do czego. Jak przechowywać mięso w lodówce? Przechowując mięso, trzeba pamiętać o dwóch sprzecznościach. Z jednej strony, nie może być przechowywane w folii, bo rozwiną się na nim m.in. śluzowce, z drugiej strony, nie może leżeć odkryte, z pełnym dostępem od tlenu i innych produktów trzymanych w lodówce. Dostęp tlenu będzie powodował wysychanie mięsa. Stanie się nie tylko suche, ale też niesmaczne. Dostęp do innych produktów powoduje przechodzenie zapachów i może powodować zakażeniem mięsnymi bakteriami sera, wędlin czy innej żywności, którą spożywamy bez obróbki cieplnej. Jak więc przechowywać mięso w lodówce? Powinno być opakowane w papier, który powstrzyma je przed utratą wilgoci. Można je trzymać w pojemnikach przeznaczonych do przechowywania żywności, lub włożyć do szklanego pojemnika np. miski i przykryć talerzem. Najlepiej jednak do minimum ograniczyć potrzebę przechowywania surowego mięsa. Kupujcie mniejsze ilości i od razu przyrządzajcie. Czy można używać do mięsa zamykanych torebek do przechowywania żywności? Takie torebki z reguły mają szczelne zamknięcia, sprawdzą się więc doskonale do zamrażania mięsa. Dzięki nim mięso będzie chronione przed utratą wilgoci. Jednak takie szczelnie zamykane opakowania foliowe, w przypadku przechowywania mięsa w lodówce, nie zabezpieczy go przed rozwojem bakterii, m. in...

Koniec z podjadaniem surowego ciasta! Surowa mąka może zawierać groźne bakterie
Adobe Stock
Newsy
Koniec z podjadaniem surowego ciasta! Surowa mąka może zawierać groźne bakterie
Surowa mąka jest tak samo groźna dla zdrowia jak surowe jajka! Nie dawajcie jej dzieciom ani nie jedzcie jej sami.

Zdarza wam się wylizywać miskę po surowym cieście? Skończcie z tym nawykiem. Możecie się przez niego nabawić wielu chorób!  Czy można jeść surowe ciasto? Wiele osób unika surowych jajek z racji na możliwość zatrucia się salmonellą . Jak się okazuje, surowa mąka jest tak samo niebezpieczna. Chociaż mało komu mąka kojarzy się z „surowym” produktem, ta niepoddana żadnej obróbce cieplnej powinna być traktowana tak samo jak surowe jaja . „Surowa mąka może być zanieczyszczona różnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi, w tym E. coli, Salmonellą i Listerią. Jedzenie nieupieczonego lub niedopieczonego ciasta na chleb, pizzę, ciasteczka czy ciasta może powodować różne poważne choroby układu pokarmowego” – brzmi oświadczenie ekspertów z FDA (U.S. Food and Drug Administration). Zatrucie surowym ciastem „Konsumenci powinni oprzeć się pokusie jedzenia surowego ciasta. Te same bakterie, które mogą powodować choroby przenoszone przez żywność mogą czaić się zarówno w niegotowanej mące, jak i w surowych jajach” – podkreślił dyrektor ds. badań i testów bezpieczeństwa żywności James E. Rogers. Dowodem na to jest wiele głośnych przypadków zatruć jak m.in. ten dotyczący ciasta marki Nestlé. Surowe, paczkowane ciasto Nestlé było zakażone bakterią E. coli w 2009 roku. Bakteria ta zaatakowała aż 77 klientów – eksperci wyszli z założenia, że do zakażenia doszło, kiedy ludzie piekący ciasteczka skubali trochę surowego ciasta. Aż 35 z nich musiało być hospitalizowanych, a 10 rozwinęło niewydolność nerek. Z początku „winowajcą” zatruć były jajka, jednak badacze doszli do wniosku, że szkody w organizmie spowodowała surowa mąka. To właśnie skłoniło markę do poddawania surowego ciasta...