Czy wiecie, że na świecie 420 tys. osób, umiera co roku z powodu zatrucia niewłaściwie przechowywanym i źle przygotowanym jedzeniem?

Światowa Organizacja Zdrowa podaje, że w tej grupie 150 tys. stanowią dzieci, poniżej 5 roku życia. WHO bije na alarm i zobowiązuje krajowe instytucje zajmujące się bezpieczeństwem żywności, do monitorowania przypadków zatruć na swoim terenie. Podkreśla też, jak ważne jest rozpowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego przechowywania produktów spożywczych.

Podajemy kilka istotnych faktów na temat przechowywania surowego mięsa, których znajomość może uchronić was od przykrych w skutkach zatruć.

Jak przechowywać i przygotowywać surowe mięso?

Kupione surowe mięso, przede wszystkim powinno być świeże. Jeśli jest paczkowane, zawsze sprawdźcie datę przydatności i nigdy nie kupujcie przeterminowanego. Na co zwrócić uwagę kupując mięso? Oto jak nie powinno wyglądać to świeże:

Zobacz także:

  • Wołowina i wieprzowina. Nie może mieć odbarwień i ciemnobrązowego koloru i intensywnego zapachu
  • Drób. Nie może być wyblakły, twardy i oślizgły
  • Ryby. Nie mogą być wyblakłe i odbarwione. Oczy ryb powinny kupowanych w całości powinny być błyszczące i czyste

Unikajcie też otwartych, uszkodzonych opakowań, jeśli kupujecie mięso paczkowane.

Po przyniesieniu do domu, w czasie przygotowywania, zawsze pamiętajcie o tych zasadach:

  • Oprawiając mięso często myjcie ręce, nóż, deskę i naczynia których używacie
  • Oddzielcie mięso od innych produktów spożywczych, szczególnie tych jedzonych na surowo
  • Gotujcie i pieczcie w temperaturze minimum 74 st. Celsjusza
  • Szybko schładzajcie ugotowane czy upieczone mięso

Jak długo można przechowywać surowe mięso?

Generalne zasady i czas przechowywania różnych rodzajów mięs jest podobny. Wołowina ze wszystkich jest najtrwalsza, kurczak, najczęściej kupowany w naszym kraju, inaczej przechowuje się w całości i w częściach.

Oto czasy przechowywania poszczególnych rodzajów:

  • Całego kurczaka można przechowywać w lodówce do 2 dni
  • Najdłużej możemy przechowywać wołowinę, nawet 3-4 dni
  • Mięso bez kości może być przechowywane maksymalnie 1 dzień
  • Kurczak zamrożony w całości, może spędzić w zamrażalniku do 12 miesięcy
  • Wołowina mrożona przetrwa od 3 do 12, wieprzowina od 4 do 8, a cielęcina 3-4 miesiące
  • Mięso mielone może być zamrożone przez 3-4 miesiące

W jaki sposób należy mrozić mięso?

Jeśli mrozicie mięso, pamiętajcie, że zawsze musi być dobrze zabezpieczone. Nie wystarczy włożyć je do zwykłej torebki foliowej. Używajcie do tego celu, torebek przeznaczonych do mrożenia żywności lub plastikowych pojemników do zamrażania.

Przed włożeniem do zamrażarki mięso należy poporcjować, żeby potem wyjąć z niej tylko tyle, ile będziecie potrzebowali na raz.

Szarpanie się z zamrożoną grudą mięsa nie ma sensu. Kto choć raz próbował odkroić kawałek, z większej części zamrożonego na kość mięsa, dobrze wie o czym mówimy. A ponieważ nawyki są powtarzalnymi działaniami, nie jest trudno przewidzieć jakich ilości zwykle używacie na raz, do przyrządzenia dań. Zamiast więc wkładać całego kurczaka do zamrażalnika, podzielcie go na takie części, jakich będziecie potrzebować.

Rozmrażanie mięsa, lub nawet częściowe rozmrożenie, żeby odkroić kawałek, a resztę ponownie zamrozić, jest kategorycznie zabraniane przez technologów żywności. Co się dzieje z mięsem ponownie zamrażanym? To prosta droga do namnożenia się w nim bakterii i drobnoustrojów. 

Źródło: niedzielnykucharz.pl, vestsrosthome.eu