Pierniczki to sprawdzone ciastka na święta. Zapach podczas ich pieczenia od razu przywodzi nam na myśl Boże Narodzenie i wigilijną kolację. Jak je przechowywać, by długo były smaczne i aromatyczne, a przy tym nie połamały nam zębów? Sprawdźcie te sposoby!

Jak przechowywać pierniki?

Pierniki po upieczeniu są twarde – to zasługa miodu, który się dodaje do pieczenia. Takie pierniczki są najlepsze do powieszenia na choince i innych świątecznych stroikach. Mogą długo leżakować, ale trzeba pamiętać o odpowiednim ich przechowywaniu.

Najlepiej nadają się do tego słoiki oraz szczelnie zamykane puszki i plastikowe pojemniki – bardzo ważne jest, aby odciąć dopływ powietrza, dzięki czemu ciastka nie tylko będą dłużej świeże, ale przede wszystkim nie pokryją się pleśnią! Im więcej wilgoci, tym większe prawdopodobieństwo powstania pleśni, która powoduje, że pierniki nadają się tylko do wyrzucenia.

Jak zmiękczyć twarde pierniczki?

Choć piernikowe ludziki wyglądają uroczo na choince, to zjedzenie ich jest prawdziwym wyzwaniem! Na piernikach można dosłownie złamać zęby i nie wszystkim to odpowiada. Aby nieco zmiękczyć pierniki, można wykorzystać do tego dwa proste sposoby! Oto pierwszy z nich, do którego będziecie potrzebowali jabłek.

Zobacz także:

  1. Do pojemnika z pierniczkami włóż jabłko.
  2. Zamknij dokładnie pojemnik i odstaw na kilka dni.
  3. Po tym czasie wymień jabłko na świeże. Ciastka wchłoną wilgoć z owocu, dzięki czemu będą bardziej miękkie!

Innym sposobem jest użycie wilgotnej ściereczki:

  1. Ciastka wkładamy do miski i przykrywamy ściereczką.
  2. Odstawiamy do pomieszczenia o wysokiej wilgotności.
  3. Po dwóch dniach wyjmujemy miękkie pierniczki z miski.