Ryż to wspaniały, smaczny i zdrowy dodatek do wielu dań na ciepło, ale również na zimno. Jego prawidłowe przyrządzenie od lat spędza sen z powiek niejednej pani domu. Bowiem, między za twardym, a rozgotowanym ryżem istnieje bardzo cienka granica.

Odmiany ryżu

Na rynku mamy do dyspozycji ogrom odmian ryżu. Ze względu na samą długość jego ziaren wyróżniamy aż trzy rodzaje: ryż krótkoziarnisty, który świetnie nadaje się chociażby do risotto, średnioziarnisty pasujący do sałatek i deserów oraz długoziarnisty - najbardziej popularny w Polsce. Jak nietrudno się domyślić każdy z nich ma inne właściwości, a co za tym idzie inny sposób i długość gotowania. Na tym jednak nie koniec.

Sklepowe półki pękają w szwach również od gatunków ryżu. Możemy na nich znaleźć chociażby ryż basmati, arborio czy jaśminowy. Nie można też zapomnieć o mnogości jego barw – biały, brązowy, czarny, czerwony, a nawet żółty – do wyboru, do koloru! Trzeba jednak przyznać, że taki stan rzeczy niczego nie ułatwia. Ale nie załamujcie się! W końcu praktyka czyni mistrza!

Dlaczego sypki ryż jest lepszy?

Gotowanie ryżu w woreczkach jest o wiele prostsze niż gotowanie ryżu sypkiego. Warto jednak pamiętać, że drugi sposób jest o wiele zdrowszy. Bowiem zboża pakowane luzem potrzebują znacznie mniej wody do gotowania, dzięki czemu zachowują swoje wartości odżywcze. W przypadku woreczków wszystko co cenne zostaje w wodzie, którą następnie wylewamy do zlewu.

Zobacz także:

Jak prawidłowo ugotować sypki ryż?

Przede wszystkim pamiętaj, że przed gotowaniem należy go dokładnie wypłukać, nawet kilkukrotnie, pod bieżącą zimną wodą. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru skrobi, która jest odpowiedzialna za sklejanie.

Najpopularniejsza metoda gotowania sypkiego ryżu polega na absorpcji wody. Wystarczy więc, że w niewielkim garnku umieścisz dwie szklanki wody, szczyptę soli i łyżkę oliwy, a następnie dodasz jedną szklankę ryżu i zagotujesz. Kiedy woda zacznie bulgotać zmniejsz ogień i przykryj garnek pokrywką, tak aby para mogła swobodnie się uwalniać. Pamiętaj w tym czasie o mieszaniu. Kiedy ryż wchłonie całą wodę będzie gotowy do spożycia!

Ryż można również przyrządzić na patelni. Wystarczy, że podsmażysz ziarenka na 2 łyżkach oliwy przez ok. 3 minuty, a następnie całość zalejesz bulionem. Podobnie jak w przypadku wody, ryż musi wchłonąć cały rosół, wtedy będzie gotowy do jedzenia!