Czym najlepiej przykryć potrawę w lodówce? Folią, pokrywką czy talerzem?
Adobe Stock
Newsy

Jak prawidłowo rozmrozić lodówkę? Pamiętajcie o tej podstawowej 1 rzeczy na końcu

Chociaż lodówki nowej generacji nie muszą być już tak często rozmrażane, na pewno należy je regularnie myć. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić sprzętu?

Konserwacja lodówki sprawia, że sprzęt będzie wam służył przed długie lata. Mowa tutaj o czyszczeniu i rozmrażaniu sprzętu kuchennego. Tę drugą czynność wystarczy jednak wykonywać jedynie, kiedy w zamrażarce lub na ściance lodówki zacznie się gromadzić lód. Co należy wtedy zrobić?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak rozmrozić i umyć lodówkę?

Nie jest to skomplikowana operacja, jednak trzeba na nią wygospodarować trochę czasu i odpowiednio się do niej przygotować. Lodówka musi być pusta, aby żywność, która się w niej znajduje nie uległa zepsuciu.

Roztapianie się lodu wymaga cierpliwości i nie należy go przyspieszać zeskrobując oblodzenia ostrymi narzędziami. Można w ten sposób łatwo zniszczyć specjalne powłoki termoizolacyjne w lodówce. 

  1. Zacznijcie od wyłączenia lodówki z prądu i ustawienia pokrętła temperatury na 0 st. Celsjusza. 
  2. Z lodówki należy wyjąć wszystkie ruchome elementy takie jak półeczki, szuflady czy foremki na jajka. Akcesoria te należy umyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli instrukcja na to pozwala, można je także włożyć do zmywarki.
Zobacz także
Jak wyczyścić spalony garnek? Prosta domowa mikstura z pasty do zębów i sody oczyszczonej

Jak wyczyścić przypalony garnek? Prosta domowa mikstura z pasty do zębów i sody oczyszczonej

najbrudniejsze miejsca w kuchni

To 1 z najbrudniejszych miejsc w kuchni. Czai się w nim multum bakterii, a mało kto czyści tu regularnie

Oto genialny trik na gruntowne wyczyszczenie kuchenki gazowej. Po tłuszczu nie będzie śladu

Oto genialny trik na gruntowne wyczyszczenie kuchenki gazowej. Po tłuszczu nie będzie śladu

  1. Należy także wylać wodę z pojemnika znajdującego się pod zamrażalnikiem, a także całą wodę, która może zgromadzić się we wklęsłych przestrzeniach lodówki. 
  2. Sprzęt należy umyć w środku i na zewnątrz detergentem. Można użyć także produktu neutralizującego zapach lub roztworu octu z wodą (w proporcji 1:1). Następnie wytrzyjcie lodówkę do sucha.
  3. Rozmrożoną zamrażarkę również należy umyć dokładnie w środku, a następnie osuszyć.
  4. Przed ponownym włączeniem lodówki należy upewnić się, że na pewno jest ona sucha, aby detergenty nie zamarzły w środku i nie dostały się do żywności. 

Źródło: beszamel.se.pl

Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa
AdobeStock
Newsy
Jak szybko rozmrozić lodówkę? Ten prosty patent sprawi, że pozbędziecie się lodu raz-dwa
Macie dość czekania w nieskończoność, aż lodówka w końcu się rozmrozi? Wykorzystajcie prosty trik, który pozwoli wam rozmrozić urządzenie ekspresowo.

Raz na jakiś czas każda lodówka, wymaga rozmrożenia. Gromadzący się w niej lód i szron sprawiają, że urządzenie pobiera więcej prądu i może po prostu z czasem szybciej się zużyć. Wyjątkiem są nowoczesne lodówki z systemem no frost (tzw. lodówki bezszronowe), które jednak nie zagościły jeszcze we wszystkich polskich domach. Rozmrażanie bywa jednak bardzo mozolne - lodówkę trzeba wyłączyć i cierpliwie czekać, aż znajdujący się w niej lód się powoli rozpuści. Na szczęście istnieje prosty sposób na przyśpieszenie całego procesu.  Jak szybko rozmrozić lodówkę i zamrażarkę? Jeżeli dawno nie rozmrażaliście lodówki, na pewno znajduje się w niej imponująco gruba warstwa lodu. Pozbycie się tego może zająć nawet cały dzień, jednak kto ma tyle czasu? Dlatego wykorzystajcie patent na szybkie i wygodne rozmrożenie lodówki. Wystarczy, że do garnka wlejecie wrzątek i włożycie go do uprzednio sprzątniętej i odłączonej z zasilania lodówki. Ciepło sprawi, że lód rozpuści się bardzo szybko, dlatego bądźcie przygotowani i koniecznie zabezpieczcie podłogę ręcznikami! Wodę należy co jakiś czas wymieniać, by dodatkowo przyspieszyć działanie wrzątku. Co ważne, podczas całego tego procesu drzwi lodówki powinny być uchylone.  Dlaczego powinno się rozmrażać lodówkę? O każdy sprzęt w domu trzeba dbać - nie inaczej jest w przypadku lodówek. Jeśli nie posiadacie lodówki ze wspomnianym systemem no frost, musicie regularnie ją rozmrażać. W przeciwnym razie osadzający się w niej szron i lód skrócą życie urządzenia, zwiększą koszty użytkowania, a do tego sprawią, że po prostu ciężej się z niego będzie korzystało. Trudno jest włożyć cokolwiek do zamrażarki, jeśli połowę miejsca w niej zajmuje wielka bryła lodu.  Jak często rozmrażać lodówkę? Częstotliwość rozmrażania...

Jak umyć kuchenkę gazową
Adobe Stock
Newsy
Jak wyczyścić kuchenkę gazową? Uwaga: łatwo ją uszkodzić podczas mycia!
Mycie kuchenki gazowej wcale nie musi być uciążliwe i ciężkie. Podpowiadamy, jak to zrobić sprawnie i skutecznie.

Kuchenka gazowa jest znacznie bardziej skomplikowana w czyszczeniu niż płyta grzewcza lub indukcyjna. Da się jednak umyć ją sprawnie i skutecznie. Warto jednak znać zasady, które pozwolą wyczyścić sprzęt nie tylko dokładnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Jak umyć kuchenkę gazową? Do mycia kuchenek gazowych można oczywiście użyć kupnych mleczek i płynów, które z pewnością pomocą zmyć spaleniznę, przypalone resztki jedzenia czy kurz. Można jednak zastąpić je domowymi sposobami, które nie tylko pozwolą wam zaoszczędzić pieniądze, ale także będą znacznie bardziej ekologiczne. Czy na pewno czyścicie swoją kuchenkę gazową odpowiednio często? W jej zakamarkach i pomiędzy palnikami mogą rozwijać się bakterie, które przejdą do żywności. Jednak gromadzenie się tłuszczu i resztek jedzenie prowadzi nie tylko do rozwoju bakterii, ale także do zatkania dysz gazu, co może permanentnie uszkodzić sprzęt. Konieczne jest więc regularne mycie tego sprzętu. Domowe sposoby na mycie kuchenki gazowej Z pomocą przyjdzie tutaj niezawodny ocet, który doskonale doczyści wiele powierzchni kuchennych, a także zneutralizuje przykre zapachy. Roztwór z octu i gorącej wody (w proporcjach 1:1) powinien rozpuścić większość zanieczyszczeń. Octem można również umyć żeliwny ruszt . Jeśli jednak zabrudzenia na nim są wyjątkowo oporne, użyjcie amoniaku. Włóżcie pręty do foliowej torebki, wlejcie do niej 2 łyżeczki amoniaku i szczelnie zamknijcie. Ruszt należy pozostawić do odmoczenia przez całą noc, a następnie wyszorować za pomocą twardej gąbki. Całą czynność koniecznie należy przeprowadzić w rękawiczkach. Mycie kuchenki gazowej: krok po kroku Wyjmij palniki i rozłóż je na części. Zdejmij ruszt, a następnie umyć go razem z końcówkami palników w...

Jak przywrócić powłokę patelni? Prosty trik z solą
Adobe Stock
Newsy
Jak przywrócić powłokę patelni? Prosty trik z solą
Patelnia to jeden z podstawowych przyrządów w kuchni. Znacznie ułatwia codzienne gotowanie, ale jej czyszczenie nie zawsze jest proste. Wystarczy zastosować jeden trik, by naczynie było jak nowe.

Kompletując wyprawkę do kuchni, nie może wśród przyrządów zabraknąć garnków, sztućców, ceramiki czy patelni. To podstawowe akcesoria, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu, a większość nie wyobraża sobie tego pomieszczenia, bez tych przyborów. Częste używanie niestety prowadzi do ich niszczenia.  Patelnia niejedno ma imię Wbrew pozorom w sklepach z wyposażeniem kuchennym można znaleźć wiele patelni. Każda z nich jest przystosowana do innej kuchenki, a także do przygotowywania różnych potraw. Z tego też powodu wybór odpowiedniej wymaga czasu i dokładniejszego zapoznania się z tematem. Stanowi to nie lada wyzwanie, aczkolwiek dobry sprzęt służy przez lata. Rodzaje patelni  Tu wiele osób może się zdziwić, ale asortyment w kwestii patelni jest dosyć szeroki. Na rynku jest szereg różnych przyrządów, które służą ku innym celom bądź kuchenkom. Przed zakupami warto zapoznać się z wytycznymi, aby wybrać najbardziej dopasowany produkt do siebie. Wśród rodzajów patelni wyróżnia się: patelnia teflonowa - odporna na wysokie temperatury, stosunkowo tania z nieprzywierającą powłoką, która umożliwia smażenie bez tłuszczu, dość podatna na zarysowania, patelnia z powłoką ceramiczną - nieprzywierająca powłoka odporna na zarysowania, umożliwia smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu, łatwa w czyszczeniu, patelnia żeliwna - dosyć wytrzymała, równomiernie się nagrzewa i przez dłuższy czas zatrzymuje ciepło jedzenia, niestety nie można jej myć w zmywarce oraz jest dość drogim nabytkiem, patelnia emaliowana - gładka powłoka odporna na rdzewienie, jest łatwa w czyszczeniu oraz nie wchłania zapachów ze smażonego jedzenia, patelnia stalowa - odporna na zarysowania, jest możliwość mycia jej w zmywarce, a...

Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy
Adobe Stock
Newsy
Jak doczyścić zabrudzony piekarnik? Wystarczą 2 rzeczy, które macie w kuchni i będzie lśnił jak nowy
Kuchnia to miejsce, które sprząta się najczęściej. Głównie przez fakt, że w końcu brudzi się ona najszybciej. Jak nie tracić dodatkowych minut na sprzątanie piekarnika?

Do czyszczenia kuchni i akcesoriów kuchennych zazwyczaj używa się chemicznych środków, które znajdują się w sieciach popularnych supermarketów. Chemię prosto ze sklepu można zastąpić dużo tańszym rozwiązaniem! Babcine metody na czyszczenie kuchni Na pewno słyszeliście nie raz, jak wasza babcie opowiadały "jak to było kiedyś". Kilkadziesiąt lat temu wybór środków do czyszczenia był opłakany, a gospodynie domowe musiały radzić sobie same. Do wyczyszczenia lodówki czy patelni wystarczały  jednak naturalne mieszaniny. Głównie mamy tutaj na myśli cytrynę, ocet, sodę oczyszczoną i sól. Każde z tych rozwiązań, w różnych kombinacjach, działa cuda. Mogłoby się wydawać, że to produkty spożywcze, które w żaden sposób nie znajdą zastosowania gdzie indziej niż podczas przygotowywania posiłków.  Nic bardziej mylnego! Produkty wymienione wyżej pomogą wam w myciu naczyń i innych urządzeń. Jednym z bardziej problematycznych, ale i często używanych, jest piekarnik. Właśnie w nim powstają wyborne pieczenie, aromatyczne wędliny oraz słodkie wypieki. Plamy z tłuszczu nie są najłatwiejsze do usunięcia, chyba że znacie działanie soli i octu. To tani przykład na sprzątanie w domu bez konieczności kupowania drogich specyfików i detergentów. Sól ma właściwości odkażające, za to ocet usuwa kamień i świetnie dezynfekuje zabrudzone powierzchnie. Używając takiego połączenia możecie umyć nie tylko blaty, ale i czajnik oraz lodówkę. Jedyne na co wypada uważać to fakt, że drewno nie nadaje się do szorowania octem, a soda oczyszczona ma silne działanie wybielające. Niektóre z powierzchni mogą jedynie ucierpieć. Bądźcie więc ostrożni i starannie dobierajcie środki czyszczące do konkretnych powierzchni  Jak wyczyścić piekarnik za pomocą octu i soli? Na pewno choć raz podnosiło się wam ciśnienie na...