Konserwa
Pexels/Micheile Henderson
Newsy

Jak otworzyć konserwę bez otwieracza? Nie róbcie tego nożem. Jest o wiele łatwiejszy sposób

Konserwy sprawdziły się nie tylko w dobie pandemii. Zazwyczaj domowe spiżarki uginają się pod ich ciężarem.
Aleksandra Jaworska
styczeń 17, 2021

Konserwa ma długi termin przydatności i stosunkowo niską cenę. To niektóre z powodów, dla których Polacy sięgają po konserwy przy każdej, możliwej okazji. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Konserwy - jedzenie, które można zabrać w podróż

Jeżeli lubicie podróżować wiecie, że dobór odpowiedniego jedzenia na drogę to wcale nie taka łatwa sprawa. Nie chodzi jedynie o sposób jego przewożenia. Większość jedzenia, przy zbyt długim czasie w podróży, może się zwyczajnie nie nadawać do jedzenia.

Niektóre z kierunków, które możecie obrać za cel podróżowania, też wymagają odpowiedniego rodzaju żywności. Na pikniki czy pod namioty, gdzie jest ograniczony dostęp do prądu, przyda się kilka smacznych konserw. Nie popsuje ich temperatura i czas przechowywania. 

Na rynku znajdziecie wiele produktów spożywczych zamkniętych w formie konserw. Do zamknięcia w puszkę nadają się ryby, różnego rodzaju mięso, jak i pasty, bakalie. Ulubiona konserwa w domowych zapasach, ucieszy nawet najbardziej wybrednego smakosza.

Konserwa w puszce, słoiku lub pojemniku

Potocznie konserwa to określenie produktu żywnościowego w puszce, słoju lub plastikowym pojemniku, charakteryzującego się wydłużonym okresem przydatności do spożycia. Trwałość produktów zapewnia proces sterylizacji oraz szczelność opakowania, chroniąca przed dostępem powietrza i zanieczyszczeń. 

Do niektórych produktów dodawane są także chemiczne środki konserwujące, np. azotan sodu lub azotan potasu w przetworach mięsnych. Patrzcie na etykiety! Zawsze możecie też zdecydować się na konserwę domowej roboty. Zrobienie jej nie zajmie wam dużo czasu, a da pewność, że jecie produkt wiadomego pochodzenia.

Konserwa rodem z PRL

Produkty konserwowane w puszkach wprowadził francuski browarnik Nicolas Appert, zwycięzca konkursu na sposób konserwowania żywności, zorganizowany przez Napoleona, a w 1858 roku Ezra Warner skonstruował otwieracz do konserw. Puszkowane mięso było popularną żywnością okresu PRL-u. Paprykarz szczeciński zamknięty w puszce doczekał się nawet swojego pomnika.

Jak otworzyć konserwę bez otwieracza?

Otwieranie konserwy nie jest łatwym zadaniem. Szczególnie, jeśli nie macie pod ręką otwieracza. Metalem z konserwy można się także skaleczyć. A co, jeśli urwała się zawleczka od puszki z konserwą lub w ogóle jej tam nie było? Możecie oczywiście próbować otworzyć ją nożem, ale w ten sposób możecie tylko go zniszczyć lub - co gorsza - zrobić sobie krzywdę. Bezpieczniej będzie wspomóc się zwykłą łyżką kuchenną. Ten patent naprawdę działa!

Komentarze