Jak odróżnić prawdziwy ryż od tego z plastikiem?
Adobe Stock
Newsy

Jak odróżnić prawdziwy ryż od chińskiego, z domieszką plastiku? Potrzebna wam będzie łyżka i zapalniczka

Wzbogacanie się na podróbkach dotyczy już nie tylko ubrań czy butów, ale również żywności. Nawet nie macie pojęcia, że kupowany przez was miód, masło czy ryż mogą wcale nimi nie być...

W dzisiejszych czasach każdy produkt należy oglądać trzy razy zanim się go kupi, nie mówiąc już o jedzeniu. Niestety, większość osób wciąż tego nie robi. Finalnie okazuje się więc, że zamiast prawdziwego ryżu serwujecie swojej rodzinie plastikową podróbkę. Gorąco zachęcamy więc do czytania etykiet. Jeśli po tej czynności wciąż nie jesteście pewni, możecie przeprowadzić testy.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak sprawdzić czy jedzenie jest podrabiane i chemiczne?

Okazuje się, że w większości przypadków możecie bardzo łatwo sprawdzić czy zakupione przez was jedzenie jest zdrowe i zdatne do spożycia czy też nie. Postanowiliśmy zaznajomić was z kilkoma prostymi trikami, dzięki którym zadbacie o swoje zdrowie.

Podpalcie ryż

Niestety, większość podróbek żywności pochodzi z Chiń. Nie jest tajemnicą, że tego typu produkty są powszechnie sprzedawane w polskich marketach. Wśród nich znajduje się między innymi ryż. Okazuje się, że jego podróbki mogą zawierać bardzo groźny dla zdrowia i życia plastik. Jak to sprawdzić?

Wystarczy, że wsypiecie surowy produkt do miseczki, a następnie zalejecie go wodą. Jeśli ziarenka zaczną wypływać na powierzchnię to znak, że ryż zawiera plastik. Z kolei prawdziwy ryż osiądzie na dnie naczynia. 

Drugim sposobem na sprawdzenie czy wasz ryż jest zdatny do spożycia jest umieszczenie ziarenek na łyżce i podpalenie ich zapalniczką. Jeśli poczujecie zapach topionego plastiku to znak, że produkt jest trujący i nie należy go jeść.

Zmieszajcie miód z wodą

Niestety, wśród podrabianych produktów znajduje się także drogocenny miód. Z racji, że jego wytworzenie już niedługo może stać się niemożliwe (z uwagi na wymieranie pszczół) większość producentów szuka sposobu dzięki któremu utrzyma się na rynku. 

Jednym z nich jest dodawanie do miodu syropu cukrowego. Jak łatwo się domyślić nie ma on nic wspólnego z naturalnie pozyskanym, zdrowym, złocistym płynem. Jak sprawdzić czy kupiony przez was produkt zawiera tę substancję?

Wystarczy, że umieścicie łyżkę swojego miodu w talerzyku do zupy (lub innym naczyniu o płaskim dnie), a następnie dolejecie do niej odrobinę zimnej wody i lekko potrząśniecie wykonując okrężne ruchy. 

Jeśli miód zacznie się formować w nieregularne, faliste kształty to znak, że jest podrabiany. Jeśli jednak w talerzu utworzy wam się wyraźna struktura plastra miodu to znak, że produkt jest prawdziwy.

Jak sprawdzić faktyczną zawartość „masła w maśle”? Wystarczy 1 prosty trik. Potrzebna wam będzie szklanka
Pixabay
Newsy
Jak sprawdzić faktyczną zawartość „masła w maśle”? Wystarczy 1 prosty trik. Potrzebna wam będzie szklanka
Większość osób wciąż nie ma pojęcia, jak odróżnić prawdziwe masło od masłopodobnego wyrobu. Na szczęście istnieje prosty trik, dzięki któremu już zawsze będziecie wiedzieć czy spożywany przez was tłuszcz jest zdrowy.

Wzbogacanie się na podróbkach dotyczy już nie tylko ubrań czy butów, ale coraz częściej żywności. W dzisiejszych czasach, każdy produkt należy więc obejrzeć trzy razy zanim się go kupi. Niestety, niektóre kwestie trudno wyczytać z etykiet. Na szczęście istnieją metody, które pomogą wam określić chociażby faktyczną zawartość „masła w maśle”. Jak sprawdzić czy jedzenie jest podrabiane i chemiczne? Okazuje się, że w większości przypadków możecie bardzo łatwo sprawdzić czy zakupione przez was jedzenie jest zdrowe i zdatne do spożycia czy też nie. Postanowiliśmy zaznajomić was z kilkoma prostymi trikami. Umieśćcie masło w szklance i zalejcie je wodą Niewielu z was zdaje sobie sprawę z tego, że większość sklepowych „maseł” to w rzeczywistości mieszanki tłuszczu i oleju palmowego, który jest niesamowicie szkodliwy dla ludzkiego zdrowia. Jeśli chcecie sprawdzić czy zakupiony przez was produkt nadaje się do jedzenia, sięgnijcie po szklankę i wodę. Całość jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że odkroicie kawałek masła i umieścicie go w szklance z gorącą wodą, a następnie dokładnie wymieszacie całość przy pomocy łyżeczki. Prawdziwe masło całkowicie rozpuści się w wodzie, z kolei ze szkodliwej dla waszego zdrowia podróbki, utworzą się niewielkie kuleczki. Pod żadnym pozorem nie spożywajcie takich produktów.  Zmieszajcie miód z wodą Niestety, wśród podrabianych produktów znajduje się także drogocenny miód. Z racji, że jego wytworzenie już niedługo może stać się niemożliwe (z uwagi na wymieranie pszczół) większość producentów szuka sposobu dzięki któremu utrzyma się na rynku. Jednym z nich jest dodawanie do miodu syropu cukrowego. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że umieścicie łyżkę swojego miodu w...

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy
Kupujecie wodę w plastikowej butelce? Na jej dnie znajduje się bardzo ważna informacja
Pewnie nie zwracacie uwagi na te oznaczenia. To błąd! Mogą być bardzo pomocne…

Choć eksperci mówią, że woda z kranu jest zdatna do spożycia w większości miejsc w Polsce, nie każdy jest do tego przekonany. Może też wolicie kupować wodę w plastikowych butelkach. Nawet jeśli na co dzień pijecie wodę z kranu lub filtrowaną wodę, pewnie czasem zdarza się wam kupić wodę w plastikowej butelce. Niewielki procent z was zwróci pewnie uwagę na oznaczenie umieszczone na dnie butelki. To błąd! Dzięki dokładnemu przeczytaniu tego oznaczenia, możecie dowiedzieć się więcej na temat tego, czy butelka nie jest zrobiona ze szkodliwego plastiku… Oznaczenia plastiku na opakowaniach do żywności Plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością w Unii Europejskiej, jest z reguły bezpieczny, Jest jednak cienka granica pomiędzy tym, by coś było uznane za bezpieczne, a czymś, co jest już szkodliwe. Najlepiej więc unikać szkodliwych substancji, nawet w minimalnych ilościach. Przy wybieraniu zdrowych produktów spożywczych, ważne jest nie tylko czytanie ich składów, ale też zwracanie uwagi na rodzaj opakowań z jakich są zrobione. W wypadku wody to jedyny czynnik, który może czynić ją szkodliwą. Różne dostępne na rynku wody, będą się różniły jedynie ilością i rodzajem zawartych minerałów oraz opakowaniem, w którym są przetrzymywane. Oznaczenia na butelkach wody W przypadku wody, na dnie butelki znajduje się małe oznaczenie. Szukajcie znaku trzech zapętlonych strzałek. Gdy go znajdziecie, zwrócicie uwagę na litery znajdujące się w środku. PET lub PETE to politereftalan etylenu, najczęstsze tworzywo do produkcji butelek. Mogą uwalniać do wody ksenogeny, które niekorzystnie działają na układ hormonalny. Koniecznie chrońcie takie butelki przed promieniami słonecznymi, bo wtedy naprawdę uwalniają do wody szkodliwe substancje. Nie używajcie tych butelek ponownie! Nie są do...

Jajko niespodzianka kinder
Adobe Stock
Newsy
Tym prostym sposobem sprawdzicie, jaka zabawka znajduje się w jajku niespodziance. Genialne
Myśleliście, że nie ma sposobu na zbadanie zawartości jajka bez jego zakupu? A jednak!

Jajko niespodzianka to coś, z czego ucieszyłoby się niemal każde dziecko. Kinder niespodzianka została wprowadzona na rynek w 1974 roku we Włoszech i od tego czasu podbija serca dzieci prawie na całym świecie. Co ciekawe, sprzedawanie jajek niespodzianek zostało zakazane w Stanach Zjednoczonych przez wątpliwości co do bezpieczeństwa zabawek. Tamtejsze prawo bardzo rygorystycznie podchodzi do umieszczania niejadalnych przedmiotów wewnątrz produktów przeznaczonych do spożycia.  Kinder niespodzianka  Kinder niespodzianka to bardzo częsty upominek rozdawany dzieciom przy różnych okazjach. Często rozdaje się je przy okazji świąt wielkanocnych. Jajka niespodzianki występują wtedy w wielkanocnej, wiosennej szacie graficznej. Wielu z was pewnie będzie kupowało jajka niespodzianki dla dzieci lub wnuków. Przeczytajcie o tym, jak dowiedzieć się co jest w środku bez otwierania jajka! Co jest w Kinder niespodziance? We wnętrzu jajek niespodzianek najczęściej można znaleźć różnorodne puzzle, łamigłówki, małe zabawki do złożenia, lub słynne figurki. Komplety figurek wydawane są w jajkach seriami tematycznymi, a wiele dzieci marzy, by zebrać komplet figurek. Nie każde jajko zawiera jednak kolejny element kompletu. Jak uniknąć rozczarowania? Okazuje się, że jest sposób na sprawdzenie zawartości jajka niespodzianki. Jak sprawdzić, co jest w Kinder niespodziance? Być może znajomy jest dla was widok dzieci lub dorosłych przysłuchujących się dźwiękom wydawanym z wnętrza jajka niespodzianki, by ocenić, co znajduje się w środku. Niektórzy twierdzą, że ta metoda działa. Inni uważają, że aby zdobyć pożądaną figurkę, trzeba porównać masę jajek. Nie jest to jednak takie proste, gdyż różnice w masie tak małych zabawek nie są duże. My mamy dla was jednak...

ser żółty
AdobeStock
Newsy
Jak odróżnić ser od wyrobu seropodobnego w sklepie? Już nie dacie się oszukać
Ser żółty czy wyrób seropodobny? Jak nie dać się oszukać w sklepie? Sprawdziliśmy, czym różnią się te produkty!

Patrząc na produkty sprzedawane w sklepach trudno nie odnieść wrażenia, że producenci za pomocą różnych sztuczek chcą wcisnąć swoim klientom wybrakowane produkty. Najgorzej jest z mięsem i wędlinami, do których dodaje się wodę, spulchniacze i ulepszacze. Czasami trudno się domyślić, że z mięsem jest coś nie tak, dopóki nie spojrzy się na etykietę – sformułowanie „wyrób mięsny” oznacza, że niestety pełne jest ono nieciekawych dodatków. Takie „ulepszanie” nie ominęło niestety sera żółtego. Jaki powinien być prawdziwy ser? Na szczęście prawo Unii Europejskiej reguluje to, jaki produkt może się nazywać serem żółtym, a jaki jedynie wyrobem seropodobnym. Prawdziwy ser powstaje tylko i wyłącznie z mleka – próżno szukać w nim tłuszczów roślinnych. W jego składzie można jeszcze znaleźć naturalne bakterie kwasu mlekowego, podpuszczkę oraz niezbędne przyprawy. Taki prawdziwy ser jest doskonałym źródłem wapnia i białka, a także witamin z grupy B. Czym jest wyrób seropodobny? Zupełnie inaczej jest z wyrobem seropodobnym. W tego typu produktach trudno znaleźć mleko krowie, za to pełno jest w nich szkodliwego oleju palmowego lub kukurydzianego. Te zamienniki choć mniej zdrowe, są o wiele tańsze od mleka. Produkt składający się głównie z oleju palmowego będzie miał mniej właściwości odżywczych niż prawdziwy ser – w tym białka i wapnia. Ponadto do wyrobów seropodobnych dodaje się wzmacniacze smaku, barwniki, konserwanty i inne dodatki, które wzbudzają sporo kontrowersji. Jak odróżnić prawdziwy ser od „podróbki”? Jeśli martwicie się, że przez pomyłkę kupicie wyrób seropodobny zamiast prawdziwego sera, to zwracajcie uwagę na te rzeczy: Cena Prawdziwy żółty ser...