Czy odmierzanie składników na ciasto jest trudne? Wydawałoby się, że nie ma w tym nic skomplikowanego - wystarczy robić wszystko zgodnie ze wskazówkami podanymi w przepisie i danie gotowe. A mimo to, często ciasto czy inny wypiek nie wychodzi. Dlaczego, skoro wszystko było zrobione według przepisu? 

Mało kto wpadłby na to, że problemem może być… nieprawidłowe odmierzanie mąki. Jaki błąd popełnia większość osób? Sprawdźcie. 

Jak należy nabierać mąkę?

Sarah Crawford, która prowadzi kulinarny profil na Instagramie, w jednym ze swoich filmików poruszyła temat odmierzania mąki na wypieki. Twierdzi, że większość osób robi to nieprawidłowo, a na dowód przeprowadziła mały eksperyment.

Kobieta za pomocą miarki o pojemności jednej szklanki nabrała mąki prosto z paczki i wsypała do miski na wadze kuchennej. Waga pokazała 184 gramy, jednak Sarah zauważyła, że miara o wielkości jednej szklanki to około 130 gramów. Skąd ta różnica?

Zobacz także:

Blogerka tłumaczy, że mąka wyjęta prosto z opakowania jest zbyt zbita, a przez to więcej waży. Nic więc dziwnego, że ciasto ze zbyt duża ilością mąki wychodzi później suche lub za twarde. Co więc zrobić, by uniknąć zakalca?

Sarah pokazała sposób, w jaki nabiera mąkę - zamiast robić to jednym ruchem, kobieta energicznie „kopie” miarką w opakowaniu z mąką i dopiero wtedy nabiera. W ten sposób mąka staje się napowietrzona i po wsypaniu na wagę waży już mniej - dokładnie 128 gramów. Dzięki temu prostemu trikowi nie będziecie już mieli problemów z zakalcami i nie przesadzicie z ilością mąki do ciasta.

Jakiego typu mąki pszennej używać?

Na to, czy wybrany wypiek wam wyjdzie, ma wpływ nie tylko ilość dodanej mąki, ale także jej rodzaj. Na opakowaniach możecie zauważyć numery oznaczające typ danej mąki. Sprawdźcie, do czego należy wykorzystywać każdy z nich:

  • typ 450 - najbardziej powszechny, nadaje się do pieczenia tortów i ciast biszkoptowych

  • typ 500 - makarony, naleśniki, pierogi, kluski, kruche ciasto

  • typ 550 - ciasta drożdżowe

  • typ 750, 1400, 1850 i 2000 - domowy chleb

Źródło: bromabakery/Instagram, garneczki.pl