jak dbać o nóż kuchenny
Pixabay
Newsy

Jak dbać o nóż kuchenny? Ten błąd popełnia większość z nas

Nóż to bardzo ważne narzędzie, bez którego w kuchni ani rusz. Dlaczego tak ważne jest między innymi jego właściwe przechowywanie? Bowiem okazuje się, że umieszczenie go luzem w szafce to nie jest dobry pomysł. Na tym jednak nie koniec grzeszków związanych z nożami kuchennymi.

Większość Polaków przechowuje noże kuchenne w skrajnie nieodpowiedzialny i niewłaściwy sposób. W końcu najczęściej można je spotkać w towarzystwie innych przyborów wrzuconych luzem do pierwszej lepszej szuflady. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że ta metoda może wyszczerbić i stępić wasze noże.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak prawidłowo przechowywać noże?

Aby noże kuchenne posłużyły wam przez długie lata, najlepiej umieścić je na magnetycznej listwie w równych odstępach. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w restauracjach, jednak w domu także można z niego korzystać. W ten sposób unikniecie przypadkowych skaleczeń i wyszczerbień.

Jeśli według was to rozwiązanie ma zbyt wiele wad, możecie skorzystać z innego, równie bezpiecznego, ale na pewno lepiej wyglądającego. Na rynku nie brakuje bowiem stojaków na noże w przeróżnych wzorach i kolorach. Te w środku są zazwyczaj wypełnione materiałem, który zabezpiecza je przed wyszczerbieniem i stępianiem. 

Należy jednak pamiętać, że nie w każdej kuchni jest miejsce na tego typu rozwiązania. Dlatego, jeśli bardzo chcecie pozostać przy trzymaniu noży w szufladzie, droga wolna. Wyposażcie je jednak w osłonkę na ostrza. Nowe noże są sprzedawane z nimi w zestawie, natomiast jeśli macie starsze modele, poszukajcie ich na sklepowych półkach.

Jak prawidłowo czyścić noże?

Od właściwego przechowywania niemniej ważne okazuje się prawidłowe czyszczenie noży. Z racji, że w domach coraz bardziej popularne stają się zmywarki, wielu producentów zezwala na mycie w nich noży. Ta metoda ma jednak wiele wad. Przede wszystkim - nie macie nad nią pełnej kontroli, a nóż umieszczony w zmywarce może się przecież bardzo poobijać. Lepiej umyć go ręcznie.

Jeśli kroiliście cytrusy, nie zwlekajcie z usunięciem ich soków z noża aż do końca gotowania. Od razu sięgnijcie po gąbkę i płyn do naczyń. Bowiem kwasy bardzo łatwo wchodzą w reakcję z metalami i degenerują ostrza.

Po każdym myciu koniecznie pamiętajcie, by dokładnie wytrzeć nóż. Bowiem stal nierdzewna, z której w większości wykonuje się noże, potrzebuje suchości do regeneracji warstwy ochronnej.

Zardzewiałe noże
Adobe Stock
Newsy
Zapomnijcie o żrących chemikaliach. Jak usunąć rdzę z noży? Wystarczy to warzywo
W kuchni musi panować ład, porządek i elegancja – po to, by w idealnych warunkach można było przygotowywać smaczne i zdrowe produkty.

Nie wspomnimy już nawet o tym, jak dobrze zadbane akcesoria kuchenne wpływają na humor i pozytywne nastawienie gospodyń domowych… Nic tak nie rujnuje nastroju gotującego, jak nienaostrzone czy zardzewiałe noże kuchenne. Istna zgroza! Czyszczenie zamiast wyrzucania O tym jak łatwo naostrzyć noże bez użycia ostrzałki pisaliśmy już w innym miejscu. Ten artykuł znajdziecie klikając tutaj:  Jak naostrzyć kuchenne noże bez ostrzałki? To prostsze niż myślicie Ok. Skoro ostrza są już ostre jak brzytwa, warto zadbać o ich wygląd. Ten może zrujnować pokrywająca je miejscami rdza. Ten przypadek dotyczy zwłaszcza noży z gorszej gatunkowo stali. Nie musi jednak wpływać na ostrość danego noża. W takich wypadkach nie powinno się pozbywać brzydko wyglądających przedmiotów. Lepiej solidnie je wyczyścić. Sposoby na rdzę W pierwszej chwili do głowy na pewno przyjdą wam żrące chemikalia, które bez trudu usuną resztki rdzy z trzonka i ostrza. Nie tędy droga… Chemia po pierwsze może być szkodliwa dla stali, a po drugie lepiej unikać możliwości jej kontaktu z żywnością. Inna znana metoda to klasyczny druciak. Metalowy zmywak to świetne narzędzie do odczyszczenia brudnego garnka, ale łatwo może uszkodzić ostrze noża. Niektórzy spryciarze do odrdzewiania niektórych przedmiotów wykorzystują colę. To dość ciekawy pomysł, ale o ostatnich miesiącach dość drogi. Wszystko oczywiście przez podatek cukrowy. Więcej o podwyżkach coli i innych słodkich napojów przeczytacie tutaj:  Podatek cukrowy stał się faktem. Nie uwierzycie, ile kosztuje butelka Coli Łzy radości Zamiast coli, wybierzcie coś tańszego. Warzywo, które wszyscy macie w swoich kuchniach albo spiżarniach. Mówimy tutaj oczywiście o zwykłej cebuli. Tak, skromna,  biała cebula ma niesamowite...

Przejedźcie nożem po folii aluminiowej a stanie się coś genialnego
AdobeStock
Newsy
Przejedźcie nożem po folii aluminiowej, a stanie się coś genialnego
Folia aluminiowa ma wiele zastosowań w naszej kuchni. Niektóre z nich mogą was naprawdę zaskoczyć.

Na co dzień używamy jej do pieczenia lub zawijania kanapek. Ale czy wpadlibyście na to, żeby wykorzystać folię aluminiową do ostrzenia noży? Folia aluminiowa jako sposób na naostrzenie noży Żadne gotowanie nie może się obejść bez dobrych i ostrych noży. Zauważyliście, że wasze noże są tępe? W takim razie powinniście je naostrzyć, aby przywrócić im ostrość. Używanie tępych noży może być niebezpieczne, ponieważ musimy użyć przy krojeniu dużej siły. W takiej sytuacji często dochodzi do poważnych skaleczeń, które są wynikiem osunięcia się noża. To dlatego zawsze powinniście pamiętać o naostrzeniu stępionych noży. Ale jak to zrobić, gdy nie mamy w domu ostrzałki? Wykorzystajcie folię aluminiową. Folia aluminiowa doskonale nadaje się do ostrzenia noży i nożyczek. Wystarczy, że zaczniecie ciąć nimi folię. Cięcie arkuszy folii aluminiowej ostrzem przywróci mu ostrość. Aby uzyskać najlepsze rezultaty ostrzenia, zaleca się kilkakrotne zagięcie folii. Jak naostrzyć nóż przy użyciu folii aluminiowej? Chociaż używanie folii aluminiowej do ostrzenia ostrza wydaje się być prostym i nieskomplikowanym zadaniem, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich? Wyjaśniamy krok po kroku. Na początku powinniście mocno i pewnie trzymać ostrze w dłoniach, ponieważ w przypadku zsunięcia się ostrza, może dojść do poważnego obrażenia. Złóżcie folię aluminiową kilkukrotnie, aby uformować ładny i gruby stos do przecięcia. Za pomocą ostrza tnijcie cienkie paski folii aluminiowej. Upewnijcie się, że całą długość krawędzi tnącej przeciągacie przez folię. Zapewnia to równomierną ostrość. W zależności od stopnia stępienia ostrzy, może być konieczne kilkukrotne przecięcie folii. Nie należy jednak używać tej metody do...

jakim nożem kroić pomidory
Adobe Stock
Newsy
Idealne plastry pomidora? Całe życie używaliście złego noża!
Krojenie pomidora w plastry wydaje się proste. Ale czy nie irytuje was poszarpana skórka albo wyciekający sok? Miąższ pozostający na desce do krojenia? No właśnie. Na szczęście jest na to sposób: nóż do chleba.

Wiedza o tym, jak dobrze pokroić pomidora, nie jest może najważniejszą umiejętnością życiową, ale na pewno przekłada się na efekt wizualny waszych dań. Idealne ósemki pomidora w sałatce, piękne plastry w sałatce z cebulką, kosteczki w sałatce do grilla - sposobów krojenia pomidorów jest wiele. My chcemy wam zdradzić trik, który pomoże wam pokroić pomidory w plastry idealne. Cienkie, perfekcyjnie okrągłe i nienaruszone. Mamy już waszą pełną uwagę? Jaki nóż do krojenia pomidora w plastry? Założymy się, że nie wiedzieliście, że do pokrojenia pomidorów w idealne plasterki najlepiej sprawdzi się... nóż do chleba. Tak, ten duży z ostrymi ząbkami. Dzięki niemu sok nie wycieknie po całej kuchni, a plastry będą równe, cienkie i z nienaruszoną skórką. Spróbujcie sami, a zobaczycie, że wasze gładkie noże pójdą na pomidorową emeryturę. Jak kroić pomidory?  W zależności od dania, które chcecie przygotować, pomidory możecie pokroić w: plasterki - do kanapek, hamburgerów, sałatki z cebulą lub mozzarellą kostkę - do sałatek z majonezem, omletów, jajecznicy, grzanek z pomidorami i bazylią  ósemki - do sałatek z liściastych sałat, sałatki greckiej. Każdy z tych sposobów krojenia pomidorów wymaga odpowiedniej techniki. Ten film pokazuje kilka przydatnych trików: Rodzaje noży  Dobre noże możecie zakupić w zestawie bądź skompletować je osobno. Warto wiedzieć, do czego każdy z nich służy. Odpowiednie użytkowanie zdecydowanie przedłuży ich trwałość. Wśród noży wyróżnia się takie jak: nóż do pieczywa (długie ostrze z ząbkami) nóż do smarowania (zaokrąglony czubek ostrza) nóż szefa kuchni (wszechstronny nóż o długości...

Noże
Africa Studia/Adobe Stock
Triki kulinarne
Przechowujesz w ten sposób noże? Ten błąd może cię wiele kosztować!
Dobry, ostry nóż to podstawa w każdej kuchni. Przedstawimy wam kilka porad, jak przechowywać noże, by służyły nam dostatecznie długo.

Każda gospodyni wie, ile w kuchni zależy od dobrych noży. Obieranie, siekanie, krojenie, przekrajanie – te wszystkie działania są niezbędne do przygotowania całej masy potraw. Bez ostrego noża możemy zapomnieć o równych plastrach pomidora czy dobrze posiekanej cebuli. A to tylko najprostsze przykłady! Kilka noży, wiele zastosowań Na wyposażeniu kuchni powinno być przynajmniej kilka noży. Ten z falistym ostrzem powinien służyć nam do krojenia chleba. Tasak pozwoli nam z kolei na krojenie mięsa wraz kośćmi. Średniej wielkości ostre noże posłużą nam do krojenia warzyw. Oprócz nich potrzebne są także oczywiście noże do smarowania masła. I tak dalej, i tak dalej… Nawet najlepsze noże mogą w końcu wymagać zaostrzenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w wygodną w użyciu ostrzałkę. Najlepiej taką, dzięki której unikniemy okaleczeń. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie – osobną kwestią jest cena bardziej zaawansowanych ostrzałek. Unikajmy prostych błędów Poniżej przedstawimy wam kilka praktycznych porad, do których warto stosować się podczas używania noży w kuchni: Przed pierwszym użyciem noże należy przepłukać gorącą wodą. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Nigdy nie wiadomo, czy na nowo zakupionym nożu nie znajdują się jakieś bakterie albo cząstki metali. Nie zapominajmy także o przepłukaniu noży po ich ostrzeniu. Po każdym krojeniu kwaśnych produktów (cytryny, cebuli itd.) warto myć nóż z użyciem płynu do mycia naczyń i ściereczki. Unikniemy w ten sposób powstawania ciemnych plam na ostrzu. Nie radzimy mycia noży w zmywarkach – w ten sposób można uszkodzić ostrze. Noże należy przechowywać w specjalnie wydzielonym miejscu – najlepiej bez ścisłego kontaktu z innymi narzędziami kuchennymi. Zasady bezpieczeństwa mówią,...