Jak często trzeba wymieniać kuchenną gąbkę? Na pewno robicie to za rzadko
Własne
Newsy

Jak często trzeba wymieniać kuchenną gąbkę? Na pewno robicie to za rzadko

Czym się różni higiena od sterylności? Wyjaśniamy ile bakterii mieszka na kuchennej gąbce I jak utrzymać czystość w kuchni i zdrowie rodziny, nie wpadając w pułapkę sterylności.

Gąbka to przedmiot, który ma wam pomóc utrzymywać czystość w kuchni. Paradoksalnie, to najbardziej brudne miejsce w każdym domu. Naukowcy z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie policzyli ilość bakterii mieszczących się na kuchennej gąbce. Jeden z nich, dr Markus Egert, tak komentuje wyniki badań:

- Raczej nie ma drugiego miejsca na Ziemi, w którym byłoby tak dużo tych mikroorganizmów 

Gąbka kuchenna to doskonała pożywka dla bakterii. Nawet nie musicie być mikrobiologami badającymi drobnoustroje i posługiwać mikroskopem, żeby wiedzieć, co się dzieje na zwykłej kuchennej gąbce. Najpierw zbieracie nią brud z różnych powierzchni, potem tylko przepłukujecie i odkładacie wilgotną, w ciepłe miejsce.

Nie można sobie wyobrazić lepszych warunków hodowli bakterii. Dostarczacie drobnoustrojom życiodajną wodę i sprzyjającą temperaturę, żeby namnażały się bez przeszkód. Można wręcz powiedzieć, że jesteście świetnymi hodowcami...

Średnio podczas używania gąbki uda wam się wyhodować bagatela 82 miliony bakterii z ponad 360 odmian. Niektórzy mówią, że za sprawą tylko dwóch kuchennych przedmiotów: gąbki i deski do krojenia, kuchnia jest najbrudniejszym miejscem w domu. Brudniejszym niż łazienka i deska sedesowa. Można jednak próbować temu zaradzić.

Zobacz także
Jak często można jeść wędzony boczek? Czy jest bardzo niezdrowy?

Jak często można jeść wędzony boczek? Czy jest bardzo niezdrowy?

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do czyszczenia naczyń

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do naczyń. Nie uwierzycie, co stanie się ze zmywakiem

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak często wymieniać gąbkę kuchenną?

Większość ludzi wymienia gąbkę, gdy ta już nie nadaje się do użytku. Jest wyraźnie brudna, a nawet śliska w dotyku. To, czego nie widzicie gołym okiem nie martwi was, a musicie pamiętać, że jednak istnieje.

Dlatego najlepiej przyjąć zasadę, że gąbkę wymieniacie raz w tygodniu. Jeśli zarządzacie cotygodniowe sprzątanie domu czy kuchni, zaplanujcie, że w tym czasie zawsze wymienicie gąbkę kuchenną na nową, a starą wyrzucicie do śmieci. Jeśli macie taką możliwość, jeszcze lepiej byłoby wymienić to siedlisko bakterii nawet dwa razy w tygodniu. Wyrzucanie używanej gąbki co 2-3 dni, to najlepsza częstotliwość pozbywania się z kuchni siedliska bakterii.

Czy sterylność w kuchni może zaszkodzić?

O ile warto mieć na uwadze to, że systematyczne sprzątanie domu, mycie kuchni, odkurzanie dywanów czy pranie zasłon powoduje, że wasza rodzina żyje w czystym środowisku, wolnym od drobnoustrojów, w tym bakterii i roztoczy gromadzących się na powierzchniach sprzętów domowych i unoszących się w powietrzu, to warto znać granice dbania o czystość. Pediatra, dr Ewa Miśko-Wąsowska uspokaja i zwraca uwagę, że choć higieny nie wolno lekceważyć, nie można też z nią przesadzać:

- Nadmierna sterylność też nie jest zdrowa, szczególnie dla alergików.

Pediatra przypomina, że organizm ludzki codziennie ma kontakt z wieloma szczepami bakterii i oswaja się z nimi. Nie reaguje nadmiernie, przystosowuje się do życia w środowisku pełnym drobnoustrojów. Niektóre szczepy bakterii żyją w naszym przewodzie pokarmowym, inne na skórze. Nie każda bakteria oznacza od razu poważną chorobę i zagrożenie dla życia.

Jednak zbyt wysokie stężenie drobnoustrojów np. pochodzących z zaniedbanej, niewymienianej gąbki, czy też te, które atakują nas z zewnątrz, jak wirusy grypy czy Covid -19, stają się jednak przyczyną chorób. Dlatego nie przesadzajcie ze sterylnością, ale zachowujcie higienę. Wymieniajcie gąbki nie rzadziej niż 1 raz w tygodniu i myjcie ręce tak często jak to możliwe.

Źródło: Focus.pl, zdrowie.wprost.pl

Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? To duży błąd i nie chodzi o smugi na blacie.
Adobe Stock
Newsy
Myjecie blat w kuchni gąbką do naczyń? Ten ogromny błąd popełnia większość Polaków
Gąbka kuchenna do naczyń powinna służyć tylko i wyłącznie do mycia naczyń. Sprzątanie w kuchni to zupełnie inna sprawa, wymagająca innych przyrządów. Oto co powinniście wiedzieć o gąbce.

Gąbka, która leży na zlewie służy wam do wszystkiego? Czasem umyjecie nią naczynia, a czasem wyszorujecie kuchenkę czy przetrzecie brudny blat? Nigdy już tak nie róbcie. To niebezpieczne dla zdrowia. Dlaczego nie można myć blatu gąbką do naczyń? Sprzątając kuchnie odruchowo sięgamy po gąbkę leżącą na zlewie i przecieramy nią wszystko: kuchenkę, piekarnik czy blat. Mamy wtedy wrażenie, że sprzątnęliśmy i rzeczywiście zebraliśmy okruszki i starliśmy większe plamy tłuszczu. Jednak zbieranie brudu z powierzchni, nie do końca czystym zmywakiem nie jest najlepszym sposobem sprzątania. Nawet na opłukanej gąbce pozostają drobiny tłuszczu i przecierając blat nie tylko rozprowadzamy po nim resztki tłuszczu, tworzymy smugi na powierzchni, ale możemy ją też zarysować i zniszczyć.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Zaklinaczka Smaku (@zaklinaczka_smaku) Żeby pozbyć się brudu z przedmiotów i mebli kuchennych, nie używajcie gąbki, która służy do mycia naczyń. Przygotujcie czystą, miękką ściereczkę oraz detergent przeznaczony do czyszczenia delikatnych powierzchni. Dopiero takie przetarcie blatów i innych powierzchni sprawi, że będą czyste, bez tłuszczu i bez smug. Ile bakterii jest na zmywaku do naczyń? Naukowcy z uniwersytetu Furtwangen w Schwarzwaldzie policzyli ilość bakterii mieszczących się na kuchennej gąbce. Żyje na niej 82 miliony bakterii z ponad 360 odmian. Jeden z nich powiedział nawet, że nie ma drugiego miejsca na ziemi, w którym żyłoby tak dużo mikroorganizmów. Z tego powodu gąbki nie należy używać do...

Dezynfekcja gąbki w kilka minut. Sok z tego owocu to prawdziwy zabójca bakterii
Flickr/własne
Newsy
Dezynfekcja gąbki w kilka minut. Sok z tego owocu to prawdziwy zabójca bakterii
Gąbka kuchenna jest nieodzowna w każdej kuchni. Nieczyszczona, staje się jednak siedliskiem szkodliwych mikroorganizmów. Warto czyścić ją regularnie, wykorzystując do tego pewien popularny owoc.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gąbka kuchenna wymaga regularnej wymiany i systematycznego dezynfekowania. W przeciwnym razie zamienia się w groźne dla zdrowia siedlisko bakterii. To samo zresztą dotyczy różnego rodzaju szczoteczek i ściereczek wykorzystywanych w kuchni.  Dlaczego należy wymieniać i czyścić gąbkę kuchenną?  Wilgoć i drobne pęknięcia sprawiają, że gąbka staje się przyjaznym terytorium dla bakterii, takich jak: E.coli, Salmonella czy Campylobacter. Wymienione drobnoustroje bardzo lubią gnieździć się na tego rodzaju powierzchniach i łatwo rozmnażają się w wilgotnym środowisku. Co więcej, nie można ich wziąć na przeczekanie, gdyż mogą tam przeżyć nawet do 2 tygodni.  Podczas użycia gąbki, wiele z tych bakterii może rozprzestrzeniać się na wasze naczynia, zwiększając ryzyko infekcji układu pokarmowego. Na szczęście wystarczy regularnie ją wymieniać i dbać o jej czystość.  Czyszczenie i dezynfekcja sokiem z cytryny  Pamiętajcie, że oprócz dezynfekcji należy wymieniać gąbkę przynajmniej dwa razy w miesiącu. Niech nie zwiedzie was jej pozornie „jeszcze przyzwoity” wygląd. W środku zazwyczaj aż roi się od bakterii.   Jest wiele różnych sposobów na dezynfekcję zmywaka kuchennego. Dziś przedstawiamy jeden z domowych patentów, który pozwoli wam wykorzystać owoc znajdujący się niemal w każdym domu - cytrynę. Jeśli nawet niedawno zmieniona gąbka wydziela nieprzyjemny zapach i jest lekko zanieczyszczona – możecie śmiało skorzystać właśnie z tej metody. Sok z cytryny to naturalny środek antybakteryjny, który dodatkowo intensywnie i przyjemnie pachnie.  Jak zatem odkazić gąbkę sokiem z tego owocu?  Wyciśnijcie sok...

Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do czyszczenia naczyń
Własne
Newsy
Włóżcie na 2 minuty do mikrofalówki gąbkę do naczyń. Nie uwierzycie, co stanie się ze zmywakiem
Słyszeliście kiedyś o tym prostym triku? Wykorzystajcie go, aby uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem.

Czy wiecie, że gąbka do mycia naczyń jest jednym z najbrudniejszych przedmiotów w całym waszym domu? Gąbka jest nie tylko wilgotna, co ułatwia rozwój bakterii chorobotwórczych, ale także jest pokryta cząstkami jedzenia. Te czynniki sprawiają, że bakterie otrzymują wszystko, czego potrzebują do rozwoju. A to prosta droga do zatrucia. Jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń? Jak dbać o gąbkę do mycia naczyń? Przeczytajcie, jak prawidłowo dbać o gąbkę do mycia naczyń i co ile ją wymieniać, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się patogenów przenoszonych przez żywność. Używajcie gąbki z mikrofibry. Kiedy następnym razem będziecie chcieli kupić nową gąbkę do naczyń, która zastąpi zużytą, kupcie gąbkę wykonaną z tego właśnie materiału. Skład takiej gąbki umożliwia szybkie wysychanie. Oznacza to, że gąbka z mikrofibry może nie pozostawać wilgotna po użyciu tak długo, jak zwykła gąbka celulozowa. A to oznacza mniejszą podatność na rozwój groźnych bakterii. Czyśćcie gąbki każdego dnia. Dbanie o czystość gąbki to podstawa. Czysta gąbka do naczyń zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii w kuchni. Możecie w tym celu wykorzystać kuchenkę mikrofalową. Mikrofale to jedna z najskuteczniejszych metod czyszczenia gąbek. Wystarczy, że umieścicie całkowicie mokrą gąbkę w kuchence mikrofalowej na jedną do dwóch minut. Pamiętajcie, by dać jej czas do ostygnięcia, zanim ją wyjmiecie. Ta prosta metoda pomaga skutecznie pozbyć się wirusów, pierwotniaków i bakterii. Po myciu naczyń gąbką, pamiętajcie, by wycisnąć z gąbki jak najwięcej wody. Następnie przechowujcie gąbkę w miejscu, w którym może ona całkowicie wyschnąć, na przykład w małym stojaku na gąbki -  nigdy nie trzymajcie jej na dnie zlewu....

Co jest najbrudniejsze w domu? Nie uwierzylibyście, że to 1 z przedmiotów kuchennych
Adobe Stock
Newsy
Co jest najbrudniejsze w domu? Nie uwierzylibyście, że to 1 z przedmiotów kuchennych
Sedes, dywan, wycieraczka - to zwykle przychodzi do głowy, jeśli mówimy o najbrudniejszych miejscach w domu. Kto by pomyślał, że na szczycie listy znajdziemy przedmioty kuchenne...

Dziennikarka magazynu The Sun, matka trojga dzieci, postanowiła zbadać, które z domowych przedmiotów uważanych zwykle za czyste, tak naprawdę są źródłem brudu i siedliskiem bakterii. Była w szoku. Wszystko wskazuje na to, że wy też będziecie. Co jest brudniejsze: ścierka do naczyń czy dziecięcy ręcznik? Lynsey Hope jest dziennikarką The Sun i matką, dbającą w domu o porządek i higieniczne warunki życia dzieci. Pewnego dnia, postanowiła przetestować wybrane przedmioty pod względem ich czystości. Zawiozła do laboratorium niektóre z nich. Były to rzeczy codziennego użytku, które często pierzemy, wymieniamy i uważamy za czyste. Badaniem zajęła się mikrobiolożka Melody Greenwood z laboratorium Microtech Services w Bournemouth. Sprawdziła ile bakterii znajduje się na poszczególnych przedmiotach. Sprawdzano obecność między innymi E.coli, a nawet gronkowca złocistego. Jak wypadły testy? Okazało się, że najgorzej wypadła… ściereczka do naczyń. Ścierka, którą używamy do wycierania umytych naczyń i wkładamy do szafki, żeby były czyste i gotowe do użycia, miała na sobie aż 4,2 miliarda bakterii, pomimo że była regularnie prana w temperaturze 60 st. Celsjusza. Kolejnym przedmiotem pod względem liczby bakterii był ręcznik, w który dzieci wycierały buzię i ręce. Na ręczniku było 1,8 miliarda bakterii, w tym tych, którzy rodzicie unikają jak ognia, bo nie tylko powodują bóle brzucha, biegunki i wymioty, ale mogą też prowadzić do odwodnienia. Chodzi o bakterie E.coli. Co jest brudniejsze gąbka do mycia naczyń czy poszewka na poduszkę? Porównanie gąbki do mycia naczyń i poszewki na poduszkę może być takim samym zaskoczeniem jak słynne, swego czasu wyniki badań, które ujawniły, że na ekranach smartfonów znajduje się 10 razy więcej...