Jajecznica ma wielbicieli nie tylko w Polsce, jadana jest niemal na całym świecie. Dlaczego jest tak popularną potrawą? To z tych trzech powodów danie zdobywa tak wielu zwolenników:

  • Powstaje z prostych, popularnych składników, pełnych wartości odżywczych
  • Nie wymaga żadnych umiejętności kulinarnych. Zrobi ją każdy
  • Przygotowuje się ją w 5 minut

Niektórzy sądzą, że nie ma innej potrawy, która miałaby takie walory i do tego była tak smaczna. Uznawana jest za danie śniadaniowe i najczęściej przyrządzana jest właśnie na ten posiłek.

Jak zrobić jajecznicę na parze?

Czasem musimy zrezygnować z jajecznicy na masełku. Dzieje się tak zwykle wówczas, gdy lekarz każe odstawić masło i ograniczyć tłuszcz. Wtedy nie ma wyjścia i trzeba zacząć przygotowywać nawet to danie bez tłuszczu. Proponujemy ugotowanie jej na parze. Zarówno smażenie na patelni, jak i gotowanie jajecznicy na parze jest dziecinnie proste.

Różnica polega na tym, że smażąc, chętnie do niej dodajemy różne składniki jak cebulkę, szynkę, boczek czy kurki. Jajecznica gotowana na parze jest tak lekka, łagodna i aksamitna, że szkoda jej smak ukrywać pod smakiem wyrazistych dodatków. Dlatego radzimy: jedzcie ją jedynie lekko osoloną, a warzywa zjedzcie osobno.

Zobacz także:

Sposób przyrządzenia jajecznicy na parze

  1. Przygotujcie garnek z wodą i miseczkę, która oprze się o brzegi garnka i której dno zanurzy się w gorącej wodzie gotowanej w garnku. Wodę doprowadźcie do wrzenia.
  2. Do miski wbijcie jajka i rozkłóćcie trzepaczką. Pod wpływem ciepła dna miseczki, jajecznica zacznie się ścinać. Trzymajcie ją w misce na wodzie, mieszając od czasu do czasu tak długo, aż uzyska pożądaną konsystencję. Na koniec lekko posólcie, przełóżcie na talerz i jedzcie.
  3. Innym sposobem przygotowania jajecznicy bez tłuszczu jest usmażenie jej na patelni teflonowej bez tłuszczu. Pamiętajcie, żeby smażyć ją na mniejszym ogniu i częściej mieszać, żeby nie przywierała.

Tak na jajecznicę mówiono w różnych regionach Polski

Pierwsze zapiski na temat jajecznicy jadanej w Polsce pochodzą z XVIII w. w Encyklopedii Staropolskiej Zygmunta Glogera, autor tak o niej pisze:

- Ulubiona w Polsce potrawa z jaj smażonych na maśle lub słoninie, przyprawiana niekiedy ze szczypiorem i kiełbasą.

Miała różne regionalne nazwy:

  • Prażnica – kaszubska jajecznica na boczku podawana na wielkanocne śniadanie
  • Jajeśnica – wersja z Żywiecczyzny, także jadana podczas Wielkanocy
  • Wajecznica – na Śląsku, w okolicach Cieszyna
  • Jajeczniki – w Goleszowie
  • Smażylnica – w Istebnej

Źródło: wikipedia.pl, msn.com.pl