Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5
Pixabay
Newsy

Ile posiłków jeść dla zdrowia? Wcale nie 5

Słyszeliście kiedyś o zasadzie jedzenia 5 posiłków dziennie, której trzeba przestrzegać dla zdrowia? To bzdura! Dowiedzcie się jaka jest optymalna liczba posiłków dla zdrowia.
Anna Urbańska
maj 03, 2021

Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne, by zachować sprawność i dobre zdrowie. Nie trzeba raczej nikogo przekonywać, że to prawda. Są specjalnie opracowane wytyczne i wskazówki na temat tego, jakie powinny być właściwe proporcje spożywanych produktów. Ważna jest też liczba posiłków i zawartość składników w każdym z nich. Od zawsze słyszycie, że trzeba jeść 5 posiłków dziennie, by zachować zdrowie? To bzdura!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile posiłków dziennie powinno się jeść?

Nie jest ważne ile posiłków dziennie zjecie. Ważne jest za to, ile kalorii, białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów spożywacie codziennie. Każdy z was ma inny styl życia. Ilość posiłków możecie więc dopasować do swoich preferencji. Możecie jeść 5, ale równie dobrze 3 posiłki dziennie. Nie przesadzajcie jednak też w druga stronę. Jeśli posiłków będzie zbyt mało nie będziecie mieć energii w dzień i będziecie przejedzeni. Za dużo posiłków może powodować, że przekroczycie zapotrzebowanie energetyczne i tycie. Optymalna ilość to od 3 do 6 posiłków dziennie.

Zobacz także

Czy trzeba jeść 5 posiłków dziennie?

Dla niektórych ilość 5 posiłków codziennie będzie optymalna. Dla innych będzie to za dużo. Inni stwierdzą, że to zdecydowanie za mało! Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jak wygląda wasz rozkład dnia. Jeśli przeraża was wizja 5 posiłków w ciągu dnia i to zatrzymuje was przed próbą odchudzania albo rozpoczęcia zdrowego stylu życia, zapomnijcie o tej rekomendacji!

Faktycznie, większość dietetyków będzie rekomendować jedzenie 5 posiłków dziennie jako optymalną ilość. Robi się tak jednak przez spojrzenie na ogół społeczeństwa. Najczęściej rozkład wygląda w ten sposób:

  • Śniadanie
  • 2 śniadanie
  • Obiad
  • Podwieczorek
  • Kolacja

Bez problemu możecie jednak pominąć np. podwieczorek i zamiast tego zjeść większe drugie śniadanie. Niektórzy będą woleli rozbić sobie obiad na 2 dania i zjedzą najpierw zupę, a drugie dania później. Tym samym zjedzą 6 posiłków. To też nie jest problem! Pamiętajcie żeby nie objadać się, jeść dużo warzyw i owoców i w miarę możliwości bazować na pełnoziarnistych produktach takich jak kasze, razowy chleb i ciemny ryż. Rozkład posiłków ciągu dnia jest wtedy sprawą drugorzędną.

Czytaj także:

Komentarze