W polskiej kuchni nie brakuje przepisów na różnego rodzaju kluski i kluseczki. Popularność dań mącznych w naszym kraju nie powinna dziwić - dawniej, gdy mięso było rarytasem i jadano je raczej od święta, tym, co regularnie lądowało na stole była najczęściej kasza i właśnie kluski z różnymi dodatkami.

Pyzy, kartacze, kluski śląskie, leniwe czy kopytka - wybór jest ogromny. Nie są to dania bardzo skomplikowane w przygotowaniu. Zwłaszcza kopytka są proste i nawet laik sobie z nimi poradzi, choć warto nauczyć się, na co zwracać uwagę, by te kluseczki zawsze wychodziły miękkie i smaczne. 

Ile mąki dodawać do kopytek?

Kopytka składają się głównie z mąki i ziemniaków oraz jajka, które jest potrzebne do tego, by składniki się połączyły. Kluczowe jest dobranie odpowiednich proporcji ziemniaków i mąki, by kopytka nie wychodziły zbyt twarde. Jak to zrobić?

Zobacz także:

W tym przypadku nie należy trzymać się sztywno proporcji podanych w przepisie, lecz obserwować, jak zachowuje się ciasto. Wszystko zależy bowiem od ziemniaków - jeżeli są mączyste, nie trzeba dodawać do nich dużo mąki, a jeśli jest w nich dużo wody, to trzeba odrobinę jej dosypać .

Patrzcie zatem, co dzieje się z ciastem podczas wyrabiania - gdy będzie łatwo odchodziło od rąk, a jego struktura będzie przyjemnie zwarta, nie trzeba już dosypywać mąki i jest gotowe do dalszych przygotowań, a więc wyrabiania kopytek i ich gotowania.

Przepis na kopytka jak u mamy

Do przygotowania kopytek potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Składniki:

  • kilogram ziemniaków

  • 1 szklanka mąki

  • 1 jajko

  • masło

  • sól

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie, włóżcie do garnka z zimną wodą i zagotujcie. Gotujcie przez około 20 minut.

  2. Po ugotowaniu przełóżcie ziemniaki do miski i odstawcie do ostudzenia.

  3. Następnie rozgniećcie je za pomocą tłuczka albo zmielcie w prasce.

  4. Do ziemniaków dodajcie kilka szczypt soli, jedno jajko i zacznijcie wyrabiać ciasto. Powoli dosypujcie do niego mąkę.

  5. Gdy ciasto zacznie już być odpowiednio zwarte i będzie odchodziło od rąk, możecie przestać dosypywać mąkę.

  6. Teraz czas na uformowanie kopytek - podzielcie gotowe ciasto na kilka części i każdą z nich zwińcie w rulonik. Za pomocą noża potnijcie ruloniki na skos, w kształt kopytek.

  7. Wlejcie wodę do dużego garnka, posólcie, dodajcie łyżkę masła i zagotujcie. Gdy będzie już wrzeć, partiami wrzucajcie kopytka. Gotujcie je około 3 minuty, aż wypłyną i łyzką cedzakową przekładajcie na talerz po ugotowaniu.

I gotowe! Tak przygotowane kopytka będą smakowały doskonale podane ze skwarkami.