Grillujecie mięso w ten sposób? Niestety, nie mamy dobrych informacji. Zwiększacie ryzyko raka
Pixabay
Newsy

Grillujecie mięso w ten sposób? Niestety, nie mamy dobrych informacji. Zwiększacie ryzyko raka

Jeszcze nie jest za późno na zmianę! Następnym razem nie popełniajcie tego kardynalnego błędu.
Anna Urbańska
maj 01, 2021

Majówka rozpoczyna sezon grillowy w Polsce. Jeśli jeszcze nie rozpaliliście grilla, pewnie zrobicie to w ciągu kilku najbliższych dni. Sezon grillowy trwa aż do później jesieni. W praktyce każdy z was kilka, a może nawet kilkanaście razy grilluje w lato z rodziną lub ze znajomymi. Niestety większość osób totalnie ignoruje zasady zdrowego grillowania. Jedna prosta czynność może jednak zapobiec wielu negatywnym skutkom spożywania potraw z grilla.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Zdrowe grillowanie – czy to możliwe?

Część z was pewnie twierdzi, że grillowanie i tak nie jest zdrowe, nie robicie tego często, więc nie warto przejmować się takimi niuansami. To jednak nie do końca prawda. Posiłki z grilla mogą być naprawdę zdrowe, wystarczy tylko przestrzegać kilku prostych zasad. Niestety niewiele osób o tym wie. Przez sezon grillowy miliony Polaków naraża się na naprawdę czynne rakotwórcze substancje.

Zobacz także

Najbardziej niebezpieczne substancje przy grillowaniu

Najbardziej niebezpiecznymi związkami wydzielającymi się podczas grillowania są tak zwane Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne (w skrócie WWA). Do tych substancji należy benzopiren, substancja uznana przez naukowców za prawdopodobny czynnik rakotwórczy u ludzi.

Benzopiren powstaje naturalnie w trakcie pożarów i wybuchów wulkanów. Oprócz tego powstaje, gdy tłuszcz z grilla kapie na rozżarzone węgielki. Narażanie się na zewnętrzne działanie benzopirenu może skutkować wysypką, podrażnieniem oczu, pieczeniem skóry. Niestety, długotrwałe skutki działania benzopirenu mogą być śmiertelne. Są dowody na to, że może powodować on nowotwory:

  • Skóry
  • Płuc
  • Pęcherza moczowego

Błąd, który czyni grilla niezdrowym

Możecie w ogromnym stopniu ograniczyć powstawanie rakotwórczego benzopirenu i innych WWA, jeśli do grillowania zastosujecie tacki aluminiowe. To naprawdę warty uwzględniania kompromis! Tacki aluminiowe podczas grillowania eliminują możliwość skapywania tłuszczu bezpośrednio na rozżarzony węgiel. To ogranicza tak zwany proces pirolizy, czyli proces w wyniku którego powstają WWA osadzające się na mięsie. Następnym razem grillujcie mięso na tackach. Niesamowicie ograniczycie szkodliwość potraw z grilla.

Czytaj także:

Komentarze