Zupy, to w naszej szerokości geograficznej bardzo ważny rodzaj dania. Szczególnie w czasie zimnych pór roku, talerz parującego dania nie tylko nasyca, ale też rozgrzewa od środka i poprawia nastrój. Jak gotować zupy, żeby wykorzystać ich wartości? Te sposoby sprawią, że przygotowany posiłek będzie pełnowartościowy.

Gotujcie zupę z małą ilością wody i zawsze pod przykryciem

Jeśli myślicie, że wystarczy nalać cały garnek wody i dołożyć jedno udko kurczaka i niedużą włoszczyznę, to się mylicie. Oczywiście porcji wywaru będziecie mieli więcej, ale wartościowa zupa, nie ma nic wspólnego z zabarwioną i posoloną wodą.

Bulion powinien być esencjonalny, a taki ugotujecie tylko wtedy, gdy użyjecie odpowiedniej proporcji wody i pozostałych składników. Starajcie się dodać jak najmniejszą ilość wody. Podczas gotowania, to właśnie do niej będą się przedostawać cenne witaminy i minerały. Wywar, jaki otrzymacie będzie więc drogocenny i warto wykorzystać go w całości.

Druga ważna zasada dotyczy gotowania zup pod przykryciem. Para wodna, jaka unosi się z garnka podczas gotowania to też woda pełna smaku, do której przedostają się wartościowe substancje. Nie pozwólcie im ulecieć z parą i przykrywajcie garnek podczas gotowania.

Zobacz także:

Nie obierajcie warzyw i gotujcie krótko

Jeśli chcecie, aby do bulionu przedostało się więcej aromatów i wartości z warzyw, nie obierajcie ich. W zależności od rodzaju zupy, jaką gotujecie możecie wykorzystać je po obraniu do innych dań, lub obrać, pokroić w talarki lub w słupki i dodać do zupy z innymi składnikami np. makaronem.

Nie powinno się też  gotować ich zbyt długo, najlepsze są al dente, czyli lekko twarde. Dzięki temu zachowają więcej witamin i będą smaczniejsze niż te całkiem rozgotowane.

Wartości gotowanych warzyw i wywarów

Jeśli zastosujecie opisane wyżej zasady, wasz bulion i warzywa z wywaru będą nie tylko pełen smaku. Będą również zawierały cenne witaminy i minerały. Oprócz witaminy C i witamin z grupy B, które są najmniej odporne na wysoką temperaturę, w zupie zostanie kwas foliowy, potas, cynk — ważny dla kondycji skóry, włosów i paznokci, a także wapń – odpowiedzialny za kościec czy krzepliwość krwi.

Żelazo zawarte w warzywach zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a beta-karoten z marchwi i pietruszki ma działanie antyoksydacyjne. Ważnym składnikiem warzyw z zupy jest też luteina, która chroni wzrok przed zmianami wywoływanymi przez wolne rodniki i promieniowanie UV, a także likopen mający działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwbakteryjne.

Źródło: medonet.pl