Tarka to prosty przyrząd kuchenny, niezbędny do starcia warzyw, owoców czy serów. Niektórzy używają dużych przestrzennych tarek z różnymi ostrzami, inni wolą używać osobnej tarki od warzyw, jeszcze innej do sera czy przypraw, np. gałki muszkatołowej. Wszyscy jednak mają ten sam problem: jak wyczyścić tarkę? Mamy prosty trik.

Sprawdzona metoda na wyczyszczenie tarki

Mycie tarki wcale nie jest łatwe. Usuwanie resztek żywności spomiędzy dziurkowanej powierzchni, może sprawiać trudności. Nie wystarczy przetrzeć przyrząd gąbką z detergentem. Każda gąbka czy ściereczka, zniszczy się na ostrej powierzchni i poza resztkami jedzenia, będziecie mieli do usunięcia spomiędzy dziurek także fragmenty tkaniny lub plastiku. Chcąc z kolei użyć druciaka do szorowania, tylko porysujecie i zniszczycie tarkę, nie mówiąc już o zagrożeniu poranienia palców.

Trudność z wyczyszczeniem tarki jeszcze się zwiększa, gdy ścieraliście tłuste produkty np. żółty ser. Mamy jednak prosty sposób na oczyszczenie dziurkowanej powierzchni tarki i usunięcie z przyrządu zarówno resztek ścieranych produktów, jak i tłuszczu. Wykorzystajcie do tego zwykłą cytrynę.

Sok z cytryny zawiera kwasy, które skutecznie usuną tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Sposób czyszczenia tarki przy pomocy cytryny:

Zobacz także:

  • Przekrójcie cytrynę na pół i trzyjcie nią po całej powierzchni trącej
  • Odstawcie na 10 minut, żeby sok mógł wniknąć w tłuszcz 
  • Opłuczcie pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody, ostatecznie pozbywając się resztek jedzenia

Dlaczego tarka rdzewieje i jak tego uniknąć?

Najczęściej rdzewieją te tarki, na których zostawiacie zaschnięte jedzenie i zaczynacie czyścić nie po użyciu, ale dopiero przed kolejnym użyciem. Poprzylepiane resztki jedzenia i tłuszczu powodują, że pod nimi zaczyna się zbierać rdza.

Także mycie tarki w zmywarce nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet te wykonane ze stali nierdzewnej podczas długotrwałego namaczania w gorącej wodzie, w czasie mycia w zmywarce, zaczynają rdzewieć. Dlatego tarkę należy myć niedługo po użyciu, zanim jedzenie przyschnie do metalu i najlepiej robić to ręcznie tak jak opisaliśmy wyżej.

A co zrobić, gdy tarka już zardzewiała? Tu także będzie pomocny sok z cytryny: 

  • Natrzyjcie tarkę sokiem tak, jak podczas jej czyszczenia po użyciu, obsypcie solą i odstawcie na 2 godziny
  • Na koniec usuńcie resztki soli gąbka nawilżoną w płynie do mycia naczyń i spłuczcie wodą

Źródło: Onet.pl, haps.pl