To danie można znaleźć w wielu państwach na całym świecie. Wyróżnia je jednak nadzienie, sposób przyrządzenia czy chociażby ciasto. W Polsce popularne są pierogi z kapustą i grzybami, z mięsem czy ruskie. Te ostatnie poprzez nazwę są kojarzone z Rosją, jednak nie jest to znanym przysmak za wschodnią granicą. Nazwa wynika z zawirowań historycznych. 

Dobre ciasto to podstawa

Główne skrzypce pierogów gra ciasto, które musi mieć odpowiednią konsystencję. Nie może być ani za grube ani za cienkie, aby ulepione pierogi nie rozpadły się podczas gotowania. Istnieją dwie szkoły lepienia pierożków. Pierwsza z nich głosi, że podczas przygotowywania ciasta nie dodaje się jajka. Wówczas będzie ono dosyć cienkie i elastyczne. Druga z kolei mówi, że dzięki temu dodatkowi, przygotowane pierogi będą lepsze w smaku, a ciasto po ugotowaniu będzie miało ładniejszy kolor.

Domowe na pierwszym miejscu

Można pominąć te wszystkie dyskusje i kupić gotowe pierogi w sklepie. Wystarczy je tylko podgrzać. Nie będą one jednak tak samo smaczne jak domowe. Samodzielne przygotowanie ciasta, może być pracochłonne, ale nie z naszą instrukcją. Sprawdźcie, jakie to może być szybkie!

Wykonanie:

  1. Kiedy macie przygotowane i zagniecione ciasto, rozwałkujcie je na stolnicy podsypanej mąką. 
  2. Gdy ciasto będzie rozwałkowane na kształt prostokąta, posypcie je ponownie mąką z góry. Pamiętajcie, że ciasto nie może być zbyt grube ani zbyt cienkie!
  3. Na płacie ciasta ułóżcie kulki przygotowanego farszu w odstępie 5-7 cm od krawędzi.
  4. Nadzienie przykryjcie dowolną krawędzią ciasta i dociśnijcie do farszu, aby nadać im pierwotny kształt pierogów.
  5. Szklanką wytnijcie pierogi. Krawędzie dociśnijcie łyżką albo widelcem. Teraz wystarczy je tylko ugotować. Prawda, że proste?