Myć mięso przed smażeniem, pieczeniem i gotowaniem, czy nie myć? Ten niemal hamletowski dylemat dręczy mnóstwo gospodyń domowych od czasów, gdy sprawa czystości w kuchni wyszła na pierwszy plan. Od kiedy mamy więc w domach zlewy z bieżącą wodą, a mięso używane do gotowania pochodzi ze sklepów, to także i sprawa ewentualnego zatrucia salmonellą stała się powszechnie znana.

Rezultat tych rozważań mógł być tylko jeden. Wiele z pań domu i gospodarzy już dawno przez to zaczęła opłukiwać kurczaka, wieprzowinę czy wołowinę pod bieżąca wodą tuż przed obróbką.

Czy powinno się myć mięso przed smażeniem?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, strumień kranówki w zamierzeniu ma uchronić domowników przed niebezpiecznymi bakteriami, w tym salmonellą. Tymczasem prawda leży w zupełnie innym miejscu. Takie postepowanie może przynosić skutki odwrotne od zamierzonych .

Zapytacie: jak to możliwe? Dlaczego mycie mięsa grozi salmonellą? Przecież dokładnie umyte w ten sposób pod bieżącą wodą mięso w teorii nie może potem jakkolwiek wam zaszkodzić. To jednak tylko część faktów na ten temat.

Zobacz także:

Czym grozi mycie mięsa pod bieżącą wodą?

O wiele poważniejsze konsekwencje może przynieść rozprzestrzenianie się bakterii podczas mycia mięsa na zlew, zlewozmywak, blat i inne naczynia. Łatwo się domyślić, że w takim ciepłym i wilgotnym środowisku bakterie mają wręcz idealne warunki do rozwoju.

Takie mycie mięsa przed obróbką termiczną to prosta droga do stworzenia tak zwanego wtórnego ogniska zakażenia właśnie m.in. salmonellą. Niestety mycie mięsa przed smażeniem w dalszym ciągu poleca się na wielu blogach i stronach kulinarnych.

Tymczasem nawet nieumyte mięso nie będzie stanowiło dla nikogo zagrożenia pod jednym prostym warunkiem. Należy poddać go po prostu odpowiedniej obróbce termicznej. W wysokiej temperaturze bakterie nie będą miały szans na przeżycie, co sprawia, że spożywanie mięsa jest bezpieczne.

Niestety autorzy wielu z takich poradników nie uwzględniają w swoich zaleceniach tego, co nie tak dawno ustalili badacze w dziedzinie higieny pracy w kuchni.

Jak postępować z surowym mięsem?

A oto kilka innych rad, które warto wcielić w życie podczas obróbki termicznej mięsa:

  • Podczas gotowania potraw mięsnych, warto używać rękawic ochronnych
  • Zawsze należy kontrolować to, czego dotyka surowe mięso i w razie potrzeby dokładnie umyć i zdezynfekować takie zabrudzone powierzchnie
  • Przed i po zakończonej pracy z surowym mięsem, należy myć ręce w ciepłej wodzie z użyciem mydła
  • Mięso surowe należy przechowywać w odpowiednio niskiej temperaturze przed poddaniem go obróbce termicznej