Największą popularnością pączki cieszą się w Tłusty Czwartek, ale bez problemu można je kupić w cukierniach i piekarniach przez cały rok. To proste do zrobienia i bardzo smaczne łakocie, dlatego nie powinno dziwić, że mają tak wielu miłośników.

Przygotowanie pączków samodzielnie nie jest trudne, ale dosyć czasochłonne i sporo przy tym sprzątania. Z tego względu amatorzy tego przysmaku nierzadko wolą po prostu kupić pączki w sklepie. Czasami niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia - można to rozpoznać po jednym, istotnym szczególe. 

Dlaczego lukier pęka na pączkach?

Najbardziej klasyczne pączki to te z nadzieniem różanym, udekorowane z wierzchu lukrem (czasami z kawałkami kandyzowanej skórki pomarańczy). Lukier powinien przylegać do pączków i mieć gładką strukturę. Jeżeli jest popękany, lepiej odpuśćcie sobie kupowanie takich wypieków. Dlaczego?

Zobacz także:

Pękająca glazura lukrowa to zjawisko, które występuje najczęściej na pączkach wykonanych ze słabej jakości składników, nierzadko ze sztucznymi dodatkami, zwykle nie do końca świeżych. 

Spękania świadczą o jeszcze jednej rzeczy. Powstają wówczas, gdy z pączkami obchodzono się nieostrożnie, np. były niedbale przerzucane podczas transportu. Podsumowując, popękany lukier najczęściej pojawia się na pączkach tanich, o niskiej jakości. Lepiej takich nie kupować i usmażyć je samodzielnie, lub zapłacić więcej za pączki wykonane z dobrych składników. 

Jak rozpoznać dobre pączki?

Gdy będziecie kupować pączki, zwróćcie uwagę na kilka szczegółów - nie tylko na lukier. To pomoże wam uniknąć wpadki w postaci suchych, gumowatych lub spalonych pączków:

  • Ciasto powinno być sprężyste i wyrośnięte. Unikajcie pączków pofałdowanych i pomarszczonych.

  • Wybierajcie pączki z jasną obwódką. To znak, że smażono je w dobrej temperaturze i nie wchłonęły za dużo tłuszczu.

  • Pączki powinny mieć idealnie złoto-brązowy kolor. Zbyt blade są niedosmażone, a ciemne - spalone. 

Ostatnią ważną rzeczą jest cena. W dobrej, sprawdzonej cukierni cena idzie w parze z jakością, dlatego warto wydać nieco więcej, by mieć gwarancję smacznych i idealnie wysmażonych pączków.