Macie ochotę na aromatyczne i delikatne flaki? Przy ich gotowaniu obowiązują pewne zasady, które czynią tę potrawę wyjątkową i rozpływającą się w ustach. Jeśli uwielbiacie miękkie i rozpływające się w ustach flaki, najważniejsze jest, by nie popełnić bardzo prostego, choć niezwykle częstego błędu.

Flaczki

Flaki lub flaczki, to tradycyjna potrawa z mięsa, którą jada się w formie gęstej zupy. Ma wielu zwolenników, ale jest też sporo osób, które nie zbliżają się do tej potrawy na krok!

Flaki przygotowuje się też w krajach innych niż Polska, choć zamawiając je w restauracji w innym kraju, możecie się mocno zdziwić. Smak tych potraw w Czechach, Austrii, Francji, czy w Niemczech na pewno będzie inny niż w tradycyjnej polskiej kuchni.

Mięso na flaczki

Głównym składnikiem flaczków jest żołądek wołowy. By przygotować tę potrawę, jest on porządnie oczyszczany i krojony w cienkie, poprzeczne paski. Czasem flaki przygotowuje się też z żołądków innych zwierząt. Dopuszczalne są flaki wieprzowe, a nawet flaki jelenia czy łosia!

Zobacz także:

Na flaki przeznacza się wszystkie części żołądka, czyli żwacz, księgi, czepiec i trawieniec. Niektórzy kucharze, chcąc ugotować flaczki w wersji premium, przygotowują je tylko z dwóch części żołądka: ze żwacza i trawieńca. Uznaje się, że to one mają najlepszy smak i są najbardziej cenione w kuchni.

Miękkie flaczki

Aby mięso we flakach było miękkie, przede wszystkim musicie gotować je przez długi czas. To nic dziwnego, że flaczki będą potrzebowały ok. 2 godzin gotowania na małym ogniu, by zrobiły się miękkie.

Po drugie, bardzo często popełnianym błędem, przez który flaczki pozostają twarde, jest to, że solicie wodę do gotowania mięsa! Flaki powinny być doprawione solą dopiero po gotowaniu, inaczej mięso twardnieje i trzeba je gotować znacznie dłużej, by uratować potrawę. Nigdy nie popełniajcie tego błędu. Sól do flaczków dodaje się zawsze na końcu.

Przyprawianie flaczków

Wiele osób nie przepada za flakami z uwagi na trochę odstraszającą nazwę i wygląd mięsa pływającego w zupie, ale też przez mdły smak krowich żołądków. Dobre przyprawienie to podstawa pysznych flaczków. Upewnijcie się, że wykorzystacie te przyprawy:

  • Liście laurowe
  • Ziele angielskie
  • Majeranek
  • Gałka muszkatołowa
  • Słodka i ostra papryka
  • Pieprz
  • Imbir w proszku
  • Koncentrat pomidorowy