Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty
Adobe Stock
Newsy

Ekspert zdradził eliksir na długowieczność. Poleca jeść te 2 tanie produkty

Wiele osób przez długie lata szuka odpowiedniej recepty na szczęśliwe i zdrowe życie. Jednak nie zawsze te polecane się sprawdzają. Ekspert badający niebieską strefę odkrył eliksir na długowieczność. Do codziennej diety wystarczy włączyć dwa produkty.

Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to najpopularniejszy klucz do zdrowia. Taki tryb życia pozwala uniknąć wielu schorzeń. Jednak coraz więcej osób poszukuje również sposobu na długowieczność. Tą recepturą podzielił się pewien ekspert. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Niezwykła „niebieska strefa”

Dana nazwa stref powstała dość przypadkowo. Badacze zajmujący się kwestią długowieczności ludzi, kolorem niebieskim na mapie oznaczali miejsca, gdzie średnia życia mieszkańców była ponadprzeciętna. Do nich zalicza się: Sardynia, kostarykański półwysep Nicoya, grecka Ikaria, japońska Okinawa, kalifornijskie miasto Loma Linda. Ludzie z tych lokalizacji mogą pochwalić się  także świetnym zdrowiem. 

Zobacz także
Smaczliwka wdzięczna obniża cholersterol, zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia wzrok. Jecie ją?

Smaczliwka wdzięczna obniża cholesterol, zmniejsza ryzyko chorób serca i poprawia wzrok. Jecie ją?

Co producenci dodają do wędlin, żeby zwiększyć ich ciężar? Szokujące

Co producenci dodają do wędlin, żeby zwiększyć ich ciężar? Szokujące

Podobieństwa mieszkańców „niebieskiej strefy”

Mimo, iż dane miejsca różnią się nieco geograficznie to wśród ich wszystkich mieszkańców można znaleźć kilka podobieństw. Przede wszystkim ci ludzie charakteryzują się wyważoną aktywnością fizyczną, która pozwala zachować im dobrą formę, a także zamiłowaniem do lokalnych produktów. Dieta opierająca się na miejscowych artykułach spożywczych jest dość odżywcza i zdrowa. Brak lub znikome ilości przetworzonych składników są skutkiem niewielkiego występowania takich schorzeń jak cukrzyca, nowotwory, otyłość bądź różne choroby serca.

Badanie długowieczności 

Coraz więcej ludzi szuka sposobu na długie i udane życie. Tym tematem postanowili również zająć się badacze, a wśród nich także Dan Buettner. Ekspert przez wiele lat badał, analizował, porównywał dane miejsca, aby poznać mentalność mieszkańców oraz ich przyzwyczajenia, które są kluczowe w długowieczności. Mimo, iż tereny różnią się pewnymi aspektami to jednak wiele ich też łączy. 

Produkty na długie życie 

Ekspert po przeprowadzeniu szczegółowych badań doszedł do jednego wniosku, który charakteryzuje wszystkie te regiony. Aby cieszyć się długowiecznością, do codziennej diety należy włączyć dwa artykuły spożywcze, a mianowicie ryż oraz fasolę. Te dwa składniki, dzięki swoim cennym właściwościom zapewniają organizmowi odpowiednie wartości. Jak podkreśla Dan Buettner to połączenie pozwala na długie, zdrowe życie. Największą popularnością cieszą się półwyspie Nicoya.

Wartościowy ryż i fasola 

Według eksperta to właśnie te dwa produkty są sekretem długowieczności, a to ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze. Fasola jest świetnym źródłem białka, która nie zawiera dodatkowych nasyconych tłuszczy w porównaniu do mięsa. Natomiast ryż to skarbnica węglowodanów dodających organizmowi energii do działania. Poza tym dane składniki są ogólnodostępne oraz dość tanie. Taki duet artykułów spożywczych w połączeniu z dodatkiem warzyw czy pestek stanowi pełnowartościowy posiłek. Świetnie oddziałuje na zdrowie, poprawia samopoczucie, a co najważniejsze zapewnia długie życie.

Czytaj także:

Chcecie żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność
AdobeStock
Newsy
Chcielibyście żyć nawet 100 lat? Te produkty dadzą wam długowieczność
Jaki jest sekret długiego życia? Autor książki „Kuchnia Błękitnych Stref” postanowił to sprawdzić.

Marzenia o długowieczności towarzyszą ludzkości od samego jej początku. Alchemicy szukali receptury na eliksir wydłużający życie, a po zdobyciu Ameryki wśród Europejczyków szybko rozpowszechniły się legendy na temat „źródła młodości”, które miało się znajdować na nowo odkrytym kontynencie. Dziś natomiast to wykształceni naukowcy próbują ustalić, w jaki sposób można by zatrzymać procesy starzenia się. Zanim to nastąpi, warto jednak uciec się do tradycyjnych sposobów, które stosowane są od wieków. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta może znacząco poprawić zdrowie i jakość życia, a nawet je wydłużyć! W jakich krajach ludzie żyją najdłużej? Niektóre obszary świata znane są z tego, że ich mieszkańcy żyją zaskakująco długo. To Sardynia we Włoszech, Okinawa w Japonii oraz Loma Linda w Kalifornii (USA).  Dan Buettner, który napisał książkę „Kuchnia Błękitnych Stref” postanowił sprawdzić, jak odżywiają się ludzie mieszkający w tych miejscach, by poznać ich sekret na długowieczność. Sposoby na długowieczność Poszukując sposobu mieszkańców Błękitnych Stref na długie życie, Buettner odkrył, że ważne jest stosowanie się do prostych zasad zdrowego odżywiania: Cukier – zdecydowanie powinno się go ograniczyć, ponieważ osoby mieszkające w Błękitnych Strefach spożywają zaledwie 20% ilości cukru, jaką pochłania przeciętny Amerykanin! Lepiej więc odstawić słodycze oraz słodkie napoje i zostawić je sobie na wyjątkowe okazje. Orzechy – dietetycy regularnie podkreślają, że orzechy to doskonałe źródło wielonasyconych tłuszczów. Należy zjadać około dwie niewielkie garści orzechów dziennie. Oczywiście powinny to być surowe orzechy, absolutnie nie prażone, ani solone! Warzywa...

Emma Morano
Instagram.pl/nytimes
Newsy
Najstarsza kobieta na świecie zdradziła sekret swojej długowieczności. Codziennie je 1 rzecz. To dzięki niej dożyła 116 lat?
Długie życie to jest to, o czym marzy wielu. Najstarsza kobieta na świecie, podzieliła się swoim sposobem, który praktykuje od prawie stu lat.

Życie to jest najwyższa wartość, jaką posiada każdy człowiek. Wielu z nich codziennie szuka sposobu, aby jeszcze je wydłużyć. Jedne z tych recept są bardziej skuteczne, a niektóre mniej. Jak się okazuje w tej kwestii jest ważna nie tylko aktywność fizyczna, czy zbilansowana dieta, ale również konsekwencja. Swoim sekretem na długowieczność, podzieliła się najstarsza kobieta na świecie! Najstarszy człowiek na globie Osobą, która dożyła tego rekordowego wieku, jest Emma Morano. Kobieta pochodzi z Włoch i ukończyła aż 116 lat! To doskonały wynik patrząc na czynniki środowiskowe, które nie sprzyjają dobremu zdrowiu. W jej rodzinie było wielu długowiecznych ludzi. Morano pobiła nie tylko ten rekord, ale też ten dotyczący całego świata. Dieta Emmy Morano Kobieta przyznała, że jej codzienna dieta składa się z bardzo prostych składników, a mianowicie - w głównej mierze są to jajka oraz ciastka, ale tych nie je zbyt dużo, gdyż nie ma zębów. Głównym prym wiodą więc jajka. Morano spożywa je codziennie od ukończenia 20. roku życia. Były jej zalecone przez lekarza, kiedy wykryto u niej anemię. Początkowo jadła 2 surowe jajka oraz jedno gotowane. Z czasem tę ilość zmniejszyła do dwóch sztuk.  Sekret długowieczności Morano Jak się okazuje, sposobem na długie życie według Emmy Morano, są jajka. Oszacowano iż kobieta w ciągu swoich 116 lat, zjadła ich ponad 100 tysięcy sztuk. To prawdziwy rekord w spożyciu tego produktu. Najwidoczniej jajka w tym przypadku były tym sekretnym składnikiem, który pomógł Emmie Morano w dożyciu tak pięknego wieku. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez E+ Estadão (@emaisestadao) Właściwości zdrowotne jajek Jajka od dawna są...

Doskonałe wiadomości dla miłośników kawy i herbaty. Jesteście mniej narażeni na te 2 poważne choroby
Adobe Stock
Newsy
Doskonałe wiadomości dla miłośników kawy i herbaty. Jesteście mniej narażeni na te 2 choroby
Od dawna wiadomo, że kawa i herbata mają dobroczynne działanie na zdrowie. Poprawiają koncentrację, dodają energii i pomagają schudnąć. Co jeszcze dowiedziono na ich temat?

10 lat badań, które objęły aż 500 tys. osób przyniosło zaskakujące rezultaty. Naukowcy potwierdzili, że możecie pić 2-3 kubki herbaty lub kawy dziennie. Taka, jak ją nazwali badacze „umiarkowana” ilość kawy i herbaty powoduje, że mniej groźne stają się dla was dwie choroby. Co dokładnie potwierdzono? Jak sprawdzono, że picie kawy i herbaty jest zdrowe? To badanie trwały aż 10 lat. Wzięło w nim udział pół miliona osób w wieku 50 do 74 lat. Zespół naukowy z Uniwersytetu Medycznego w Tianjin próbował zrozumieć jaki wpływ na ludzki organizm ma regularne picie kawy i herbaty: - Nasze odkrycia sugerowały, że umiarkowane spożycie kawy i herbaty oddzielnie lub w połączeniu wiązało się z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji — ogłosili nw publikacji na łamach czasopisma „PLOS Medicine”. Wyniki badań pokazały znacząco niższe zagrożenie demencją i udarem niedokrwiennym osób pijących 2-3 kubki wspomnianych napojów dziennie: O 28% maleje ryzyko rozwoju demencji Aż o 32% zmniejsza się zagrożenie niedokrwiennym udarem mózgu Co ciekawe, na podstawie materiałów badawczych zebranych do tej pory, nie sposób stwierdzić co dokładnie wpływa na takie działanie kawy i herbaty. Naukowcy postawili wstępną tezę, że swoje zdrowotne właściwości napoje te zawdzięczają polifenolom. Czym są polifenole i skąd jeszcze je czerpać? Polifenole to organiczne związki chemiczne, mające intensywne działanie antyoksydacyjne. Występują w większości roślin jadalnych, a największe stężenie można znaleźć w skórkach owoców. Polifenole występujące w kawie i herbacie różnią się w zależności od miejsca pochodzenia i sposobu obróbki. W Katedrze Żywienia Człowieka, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w...

Jedzcie te produkty a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
AdobeStock
Newsy
Jedzcie te produkty, a zapomnicie o demencji. Są smaczne i niedrogie
Czy wiecie, że odpowiednia dieta może chronić wasz mózg przed przedwczesnym starzeniem? Co jeść, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na demencję?

Demencja to ogromny problem zdrowotny na całym świecie. Zdaniem ekspertów, demencja nie jest naturalną częścią starzenia, tylko zespołem objawów, które pojawiają się, gdy nasz mózg choruje i nie działa sprawnie. Z czego to może wynikać? Czym jest demencja i jakie są jej przyczyny? Demencja, czyli inaczej otępienie, to stan wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą, która ma postępujący charakter. Główne objawy demencji to zaburzenia pamięci, myślenia i orientacji, a także utrudniona zdolność liczenia, uczenia się i rozumienia, którym często towarzyszą zaburzenia emocjonalne oraz zaburzenia zachowania. Stan ten dotyczy ok. 1% populacji ogólnej. W Polsce ok. 400 tys. osób choruje na demencję. Jej najczęstszą formą jest choroba Alzheimera . Jak zapobiec demencji? Aby zminimalizować ryzyko demencji można zrobić kilka rzeczy. Stymulowanie funkcji poznawczych i aktywność umysłowa powoduje zwiększenie tzw. rezerwy kognitywnej. Dlatego warto przez całe życie m.in. uczyć się języków obcych, czytać książki i rozwiązywać krzyżówki. Istotną rolę pełni również aktywność fizyczna, która poza pracą zawodową i domowymi zajęciami z ruchem, powinna uwzględniać ćwiczenia i uprawianie sportu. Nie bez znaczenia jest też dieta. A konkretnie dieta o nazwie MIND . Czym jest dieta MIND? Dieta MIND (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) ma na celu zapobieganie demencji i utracie funkcji mózgu wraz z wiekiem. Dieta ta jest połączeniem diety śródziemnomorskiej i diety DASH, której głównym celem jest obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Co wchodzi w skład diety MIND? Są to przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste oraz ryby. Przy diecie MIND...