Zdrowa, dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to najpopularniejszy klucz do zdrowia. Taki tryb życia pozwala uniknąć wielu schorzeń. Jednak coraz więcej osób poszukuje również sposobu na długowieczność. Tą recepturą podzielił się pewien ekspert. 

Niezwykła „niebieska strefa”

Dana nazwa stref powstała dość przypadkowo. Badacze zajmujący się kwestią długowieczności ludzi, kolorem niebieskim na mapie oznaczali miejsca, gdzie średnia życia mieszkańców była ponadprzeciętna. Do nich zalicza się: Sardynia, kostarykański półwysep Nicoya, grecka Ikaria, japońska Okinawa, kalifornijskie miasto Loma Linda. Ludzie z tych lokalizacji mogą pochwalić się  także świetnym zdrowiem. 

Podobieństwa mieszkańców „niebieskiej strefy”

Mimo, iż dane miejsca różnią się nieco geograficznie to wśród ich wszystkich mieszkańców można znaleźć kilka podobieństw. Przede wszystkim ci ludzie charakteryzują się wyważoną aktywnością fizyczną, która pozwala zachować im dobrą formę, a także zamiłowaniem do lokalnych produktów. Dieta opierająca się na miejscowych artykułach spożywczych jest dość odżywcza i zdrowa. Brak lub znikome ilości przetworzonych składników są skutkiem niewielkiego występowania takich schorzeń jak cukrzyca, nowotwory, otyłość bądź różne choroby serca.

Badanie długowieczności 

Coraz więcej ludzi szuka sposobu na długie i udane życie. Tym tematem postanowili również zająć się badacze, a wśród nich także Dan Buettner. Ekspert przez wiele lat badał, analizował, porównywał dane miejsca, aby poznać mentalność mieszkańców oraz ich przyzwyczajenia, które są kluczowe w długowieczności. Mimo, iż tereny różnią się pewnymi aspektami to jednak wiele ich też łączy. 

Zobacz także:

Produkty na długie życie 

Ekspert po przeprowadzeniu szczegółowych badań doszedł do jednego wniosku, który charakteryzuje wszystkie te regiony. Aby cieszyć się długowiecznością, do codziennej diety należy włączyć dwa artykuły spożywcze, a mianowicie ryż oraz fasolę. Te dwa składniki, dzięki swoim cennym właściwościom zapewniają organizmowi odpowiednie wartości. Jak podkreśla Dan Buettner to połączenie pozwala na długie, zdrowe życie. Największą popularnością cieszą się półwyspie Nicoya.

Wartościowy ryż i fasola 

Według eksperta to właśnie te dwa produkty są sekretem długowieczności, a to ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze. Fasola jest świetnym źródłem białka, która nie zawiera dodatkowych nasyconych tłuszczy w porównaniu do mięsa. Natomiast ryż to skarbnica węglowodanów dodających organizmowi energii do działania. Poza tym dane składniki są ogólnodostępne oraz dość tanie. Taki duet artykułów spożywczych w połączeniu z dodatkiem warzyw czy pestek stanowi pełnowartościowy posiłek. Świetnie oddziałuje na zdrowie, poprawia samopoczucie, a co najważniejsze zapewnia długie życie.

Czytaj także: