Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie
AdobeStock
Newsy

Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie

Grzyby pojawiły się już w lasach i na naszych talerzach. Wszyscy cenimy je za ich wyjątkowy aromat i tak ceniony w kuchni smak umami. Okazuje się jednak, że oprócz walorów smakowych, grzyby mają też cenne właściwości zdrowotne.

Grzyby od wieków są cenione za swój smak i zapach, jednak przy zwykło się o nich mówić, że mają niewiele wartości odżywczych. Ten mit warto jednak obalić, gdyż w rzeczywistości te leśne skarby mają wiele właściwości, wspierających nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Grzyby dla zdrowia ciała i ducha

Naukowcy z Penn State College of Medicine w Hershey przeprowadzili aż trzy badania nad potencjalnymi zdrowotnymi korzyściami, płynącymi z jedzenia grzybów. Pierwsze badanie sugerowało, że jedzenie grzybów może obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Kolejne, wiązało spożywanie grzybów ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Ostatnie natomiast udowadniało, że włączając do diety umiarkowane dawki grzybów, zmniejszamy ryzyko zachorowania na depresję. Wyniki tych badań opublikowano w piśmie „Journal of Affective Disorders”.

Zobacz także
W lasach już pojawiają się grzyby. Te dodajcie do sosu, nadają się idealnie

W lasach już pojawiają się grzyby. Te dodajcie do sosu, nadadzą się idealnie

Kiszone grzyby - tego jego jeszcze nie było. Koniecznie wypróbujcie ten zdrowy i smaczny przepis

Czy można kisić grzyby? Koniecznie wypróbujcie ten zdrowy i smaczny przepis 

Czy jedzenie grzybów chroni przed depresją?

W latach 2005-2016 zbierano dane od ponad 24 tysięcy dorosłych mieszkańców USA i pytano ich o dietę oraz zdrowie psychiczne. Naukowcy z Penn State College of Medicine zauważyli, że uczestnicy badania, którzy spożywali grzyby, wykazywali niższe ryzyko zachorowania na depresję. Średni wiek badanych wynosił 45 lat, a większość z nich (66 proc.) była rasy białej. Według badania, największe ilości grzybów w swojej diecie miały białe kobiety z wyższym wykształceniem.

Choć badanie pokazało zależność między jedzeniem grzybów, a zmniejszeniem ryzyka chorowania na depresję, naukowcy stwierdzili także, że większe ilości grzybów wcale nie zapewniały lepszych rezultatów. Nie warto więc przesadzać i spożywać ich w nadmiarze, gdyż nie spowoduje to większej ochrony przed depresją.

Zawsze należy też pamiętać, że kiedy widzimy u siebie objawy depresji, powinniśmy udać się do specjalisty. 

Jedzenie grzybów dla wspierania mózgu

Dobroczynne działanie grzybów na pracę organizmu zostało udowodnione już nie raz. Kilka lat temu naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze badali grupę ponad 600 Chińczyków powyżej 60-tego roku życia. Oceniali oni nawyki żywieniowe i styl życia w odniesieniu do kondycji mózgów badanych. Wyniki pokazały, że te z osób, które spożywały tygodniowo więcej niż dwie porcje gotowanych grzybów, czyli około 300 gramów, miały nawet do 50 procent zmniejszone ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych.

Które grzyby mają takie właściwości? 

Już jakiś czas temu badania wykazały, że psylocybina, czyli substancja halucynogenna zawarta w niektórych gatunkach grzybów, może poprawiać stan osób chorujących na depresję. Obecnie odkryto jednak, że samopoczucie poprawiają nie tylko grzyby halucynogenne, ale także zwykłe grzyby leśne, a nawet popularne pieczarki, które znajdziemy w każdym sklepie. Warto więc korzystać z obecnie trwającego sezonu i zbierać te skarby lasu, aby wykorzystać je potem w kuchni. 

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Jecie mleczną czekoladę dla poprawy humoru? Uważajcie. To może pogorszyć wasz stan
AdobeStock
Newsy
Jecie mleczną czekoladę dla poprawy humoru? Uważajcie. To może pogorszyć wasz stan
Kilka ciasteczek i kostek czekolady na chandrę? Paradoksalnie, taki sposób odżywiania się może jeszcze bardziej zepsuć humor.

Każdemu z nas zdarzają się gorsze dni. Niektórzy dla poprawy humoru sięgają po ulubione jedzenie, które (przynajmniej chwilowo) poprawia samopoczucie. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest dobre dla organizmu. Co więcej, długofalowo może mieć opłakane skutki.  Wpływ słodyczy na depresję Zły humor często wymusza pragnienie zjedzenia czegoś smacznego jak słodkie czekoladki, pączki, pizza albo chipsy. Taki sposób działa tylko chwilowo, jednak w dłuższym okresie jego wpływ na organizm jest tylko negatywny. To, co podejrzewano od dawna, zostało w końcu zbadane.  W Schmidt College of Medicine na Florida Atlantic University naukowcy stwierdzili, na podstawie przeprowadzonych badań, że nadmierne spożywanie produktów bogatych w cukier oraz sól wpływa w sposób negatywny na nasze samopoczucie. Wśród objawów wymieniają lęki, nerwicę, a także depresję.  – Odkryliśmy, że osoby, które spożywają większe ilości wysoce przetworzonej żywności, zgłaszają również więcej niepożądanych objawów zdrowia psychicznego, takich jak lęk i objawy związane z łagodną depresją – mówi dr Eric Hecht, jeden z badaczy, cytowany przez zdrowie.wprost.pl.  Co więcej, takie nagradzanie się niezdrowym jedzeniem może szybko doprowadzić do zaburzeń odżywiania, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości.  Dieta a samopoczucie  Z kolejnego badania przeprowadzonego na ponad 10 tysiącach mieszkańców Stanów Zjednoczonych powyżej 18 lat wynika, że niezdrowa, pozbawiona kluczowych składników odżywczych dieta wpływa w sposób negatywny na samopoczucie.  Mowa tutaj o odżywianiu się przetworzonym, tzw. „śmieciowym” jedzeniem. To dania typu fast food, chipsy, słone przekąski, a także słodycze - zwłaszcza te pakowane i sprzedawane w supermarketach. Tego rodzaju żywność pozbawiona jest niezbędnych...

Ten smaczny owoc może obniżyć poziom cholesterolu. Są nowe badania
AdobeStock
Newsy
Ten smaczny owoc może obniżyć poziom cholesterolu. Są nowe badania
Badacze odkryli, że owoce te mogą mieć wpływ na zmniejszenie poziomu cholesterolu w organizmie. Włączcie je do swojej diety już dziś!

Mamy dobrą wiadomość dla osób zmagających się z wysokim cholesterolem. Najnowsze badania wykazują pozytywne działanie winogron na poziom cholesterolu. Czy to oznacza, że można teraz jeść te owoce bez wyrzutów sumienia? Sprawdźcie szczegóły.  Winogrona na cholesterol Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz badacze z David Geffen School of Medicine. Przedmiotem badania były prozdrowotne właściwości proszku winogronowego.  19 dorosłych osób w wieku od 18 do 55 lat przez 4 tygodnie było na diecie, w której znajdowało się bardzo mało polifenoli oraz błonnika. Później badani dostawali codziennie 46 gramów proszku winogronowego, co odpowiada mniej więcej dwóm porcjom świeżych winogron.  Przed badaniem, w trakcie restrkycyjnej diety bez błonnika i polifenoli oraz po podaniu proszku z winogron badanym pobierano próbki krwi, moczu i kału. Okazało się, że proszek winogronowy spowodował wzrost różnorodności mikrobioty jelitowej. Oznacza to zwiększenie odporności organizmu. Ponadto, zmniejszył się poziom cholesterolu u badanych: cholesterol całkowity: spadek o 6,1 proc.  HDL: 7,6 proc.  LDL: 5,9 proc.  Badacze wskazują, że przeprowadzone badania pozwolą lepiej poznać prozdrowotne właściwości winogron oraz ich wpływ na poziom cholesterolu w organizmie. Właściwości winogron  Winogrona warto włączyć do swojej diety przede wszystkim ze względu na witaminy i składniki odżywcze, które się w nich znajdują. Są to witaminy z grupy B, witamina C, K, A oraz E. Jedzenie winogron pomaga zwiększyć elastyczność skóry, poprawić jej kolor oraz łagodzi stany zapalne naskórka.  Ponadto, winogrona są bogatym źródłem antyoksydantów, które eliminują z organizmu wolne rodniki, odpowiedzialne m.in. za rozwój nowotworów oraz szybsze starzenie się...

Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodawajcie do jedzenia ten składnik.
Adobe Stock
Newsy
Zmniejsza objawy depresji i obniża napięcie psychiczne. Dodajcie to do jedzenia
Ten produkt może być gwiazdą dania i występować w nim samodzielnie. Może być też jednym ze składników potrawy: sosu czy zupy. W każdym przypadku warto go użyć. Mamy na to dowody naukowe.

Uwielbiamy je jeść, choć zawsze słyszymy, że nie mają żadnych wartości odżywczych. Mówi się, że te produkty są ciężkostrawne i lepiej ograniczać przygotowywanie z nich dań. Tymczasem badania potwierdzają, że kryje się w nich znacznie więcej niż myśleliśmy. Na przykład mogą łagodzić objawy depresji. Antydepresyjne właściwości grzybów Naukowcy z uniwersytetu w Pensylwanii odkryli niedawno, że dodawanie do potraw grzybów może obniżyć ryzyko wystąpienia depresji. Uważają, że odpowiedzialne za to jest ergotioneina — aminokwas o silnym działaniu przeciwutleniającym, którego w grzybach jest szczególnie dużo. W swoich wnioskach powołują się na inne badanie które udowadnia, że przeciwutleniacze obniżają ryzyko wystąpienia różnych zaburzeń psychicznych: schizofrenii, choroby dwubiegunowej czy właśnie depresji. Tak pisał o tym prof. Djibril Ba, autor odkrycia: — Grzyby to najbogatsze źródło ergotioneiny, której człowiek nie potrafi produkować. Wysokie stężenie tej substancji może obniżać stres oksydacyjny, co przyczynia się do redukcji objawów depresji. Na co jeszcze pomagają grzyby? Wiele naukowych opracowań pokazuje, że  różne gatunki grzybów jak i  substancje w nich zawarte sprzyjają zachowaniu zdrowia: Nie tylko ergotioneina zawarta w grzybach ma znaczenie. Zwykłe pieczarki zawierają dużo potasu, który obniża się napięcie psychiczne. Niektóre azjatyckie grzyby, np. soplówka jeżowata pobudzają wzrost komórek nerwowych  Badanie przeprowadzone w Singapurze na grupie osób w wieku 60 lat i więcej wykazało, że jedzenie dwóch porcji grzybów w tygodniu daje ochronę przed łagodnymi ubytkami zdolności poznawczych Inny zespół badawczy powiązał częste...

Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut
Adobe Stock
Newsy
Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut
Jak szybko wysuszyć grzyby? Przyda się wam do tego popularne urządzenie, które dziś znajduje się w prawie każdym polskim domu.

Nie ma co się dziwić, że tak wiele osób z chęcią co roku wybiera się na grzybobranie. Przy sprzyjającej pogodzie, wielogodzinny spacer po lesie jest bardzo przyjemny - tym bardziej, jeśli uda się z niego wrócić z koszami pełnymi grzybów. Po takiej wędrówce czas niestety na raczej mniej przyjemne zajęcie, czyli oczyszczenie grzybów przed dalszą obróbką. Najczęściej suszy się je i przekłada do słoików, by móc następnie je wykorzystać zimą - na przykład do farszu na wigilijne pierogi, zupy grzybowej i innych potraw, które smakują po prostu lepiej, gdy doda się do niej leśne grzyby.  Wydawałoby się, że do suszenia wymagana jest specjalna suszarka do grzybów, choć można to też zrobić w piekarniku lub nawlec grzyby na nitkę i rozwiesić je na kaloryferze. Suszenie w ten sposób trwa niestety dość długo, jednak istnieje jeszcze jedna metoda, która jest chyba najszybsza ze wszystkich.  Jak wysuszyć grzyby w mikrofali? Pomocna w suszeniu grzybów może być kuchenka mikrofalowa. Zebrane grzyby oczyśćcie dokładnie z piasku, mchu i igieł. Ważne jest, by użyć w tym celu jak najmniej wody, dlatego najlepiej jest wyszorować grzyby delikatnie za pomocą szczoteczki lub ręcznika papierowego. Następnie potnijcie je na kawałki i połóżcie na talerzu. Wstawcie go do mikrofalówki i ustawcie moc na 100 W. Podgrzewajcie grzyby przez kilka minut. Po tym czasie wyjmijcie je z mikrofalówki, przemieszajcie i po chwili włóżcie z powrotem do środka i znów podgrzejcie. Powtórzcie ten proces kilka razy, aż wilgoć odparuje z grzybów.  Zasady zbierania grzybów W kwestii obróbki grzybów leśnych warto zawsze przypomnieć sobie zasady bezpiecznego zbierania grzybów. W ten sposób unikniecie nie tylko zatrucia pokarmowego spowodowanego zjedzeniem trujących okazów, ale nawet poważnych uszczerbków na zdrowiu: nigdy nie próbujcie językiem,...