Grzyby od wieków są cenione za swój smak i zapach, jednak przy zwykło się o nich mówić, że mają niewiele wartości odżywczych. Ten mit warto jednak obalić, gdyż w rzeczywistości te leśne skarby mają wiele właściwości, wspierających nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. 

Grzyby dla zdrowia ciała i ducha

Naukowcy z Penn State College of Medicine w Hershey przeprowadzili aż trzy badania nad potencjalnymi zdrowotnymi korzyściami, płynącymi z jedzenia grzybów. Pierwsze badanie sugerowało, że jedzenie grzybów może obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Kolejne, wiązało spożywanie grzybów ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Ostatnie natomiast udowadniało, że włączając do diety umiarkowane dawki grzybów, zmniejszamy ryzyko zachorowania na depresję. Wyniki tych badań opublikowano w piśmie „Journal of Affective Disorders”.

Czy jedzenie grzybów chroni przed depresją?

W latach 2005-2016 zbierano dane od ponad 24 tysięcy dorosłych mieszkańców USA i pytano ich o dietę oraz zdrowie psychiczne. Naukowcy z Penn State College of Medicine zauważyli, że uczestnicy badania, którzy spożywali grzyby, wykazywali niższe ryzyko zachorowania na depresję. Średni wiek badanych wynosił 45 lat, a większość z nich (66 proc.) była rasy białej. Według badania, największe ilości grzybów w swojej diecie miały białe kobiety z wyższym wykształceniem.

Choć badanie pokazało zależność między jedzeniem grzybów, a zmniejszeniem ryzyka chorowania na depresję, naukowcy stwierdzili także, że większe ilości grzybów wcale nie zapewniały lepszych rezultatów. Nie warto więc przesadzać i spożywać ich w nadmiarze, gdyż nie spowoduje to większej ochrony przed depresją.

Zobacz także:

Zawsze należy też pamiętać, że kiedy widzimy u siebie objawy depresji, powinniśmy udać się do specjalisty. 

Jedzenie grzybów dla wspierania mózgu

Dobroczynne działanie grzybów na pracę organizmu zostało udowodnione już nie raz. Kilka lat temu naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze badali grupę ponad 600 Chińczyków powyżej 60-tego roku życia. Oceniali oni nawyki żywieniowe i styl życia w odniesieniu do kondycji mózgów badanych. Wyniki pokazały, że te z osób, które spożywały tygodniowo więcej niż dwie porcje gotowanych grzybów, czyli około 300 gramów, miały nawet do 50 procent zmniejszone ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych.

Które grzyby mają takie właściwości? 

Już jakiś czas temu badania wykazały, że psylocybina, czyli substancja halucynogenna zawarta w niektórych gatunkach grzybów, może poprawiać stan osób chorujących na depresję. Obecnie odkryto jednak, że samopoczucie poprawiają nie tylko grzyby halucynogenne, ale także zwykłe grzyby leśne, a nawet popularne pieczarki, które znajdziemy w każdym sklepie. Warto więc korzystać z obecnie trwającego sezonu i zbierać te skarby lasu, aby wykorzystać je potem w kuchni. 

Źródło: zdrowie.radiozet.pl