Jęczmień kojarzy się zwykle z kaszą wykonaną z tego właśnie zboża. Pęczak, perłowa, wiejska zwana także łamaną – część z was na pewno regularnie spożywa te właśnie zdrowe kasze do drugich dań lub przynajmniej dodaje je do krupników i innych zup.

To jednak nie wszystkie zalety jęczmienia. Czy słyszeliście o tym, że niezwykle zdrowy jest również młody jęczmień? Z tego właśnie względu dietetycy i fachowcy od odżywiania od dawna zaliczają go do grona tak zwanych super food, czyli prawdziwych zdrowotnych żywnościowych bomb!

Bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. W ten sposób można w telegraficznym skrócie podsumować to, czym tak na dobrą sprawę jest młody jęczmień. A czym jest on od strony botanicznej?

To nic innego, jak młode, zielone pędy jęczmienia zwyczajnego. Można go spotkać w sklepach ze zdrową żywnością lub w hipermarketach w postaci proszku, a nawet kapsułek i tabletek.

Zobacz także:

Jakie właściwości prozdrowotne ma młody jęczmień?

Dzisiaj weźmiemy na warsztat tę pierwszą postać młodego jęczmienia. Właśnie proszek zachwyca osoby dbające o zdrowie i linię wygodą swojego stosowania. Nadaje się jako dodatek do owsianki, a przede wszystkim jako składnik niezwykle zdrowych koktajli.

Dlaczego warto pić koktajle z młodego jęczmienia? Spójrzcie na tę listę jego prozdrowotnych właściwości:

  • Zawiera naturalne przeciwutleniacze, pomaga w eliminacji z organizmu szkodliwych substancji.
  • Zawiera witaminę C, E, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy (witamina B9).
  • Magnez, wapń, miedź, żelazo i potas.
  • Dostarcza organizmowi chlorofilu, białka i błonnika, który nadaje organizmowi uczucia sytości i pobudza perystaltykę jelit.
  • Zapobiega zaparciom.
  • Sprzyja pozbywaniu się toksyn z organizmu.
  • Pomaga w odchudzaniu.

Jak przygotować koktajl z młodego jęczmienia?

Przygotowanie zielonego zdrowotnego koktajlu wcale nie musi wiązać się z istną rewolucją w kuchni z sokowirówką w roli głównej. Koktajl z młodego jęczmienia sprowadza się wyłącznie do wymieszania 1-2 łyżeczek sproszkowanego jęczmienia z wodą!

Stosując kurację młodym jęczmieniem należy ostrożnie wprowadzać go do swojej diety. Na uwadze powinny mieć to zwłaszcza osoby z delikatnym układem trawiennym, którym duża zawartość błonnika w jęczmieniu może poskutkować rozwolnieniem i biegunką.

Źródło: Butik Diet