Komu nie zdarzyło się drganie powieki, a czasem nawet obu naraz? Nie pomaga na to rozmasowywanie okolic oczu. Z reguły drganie samo ustaje, a mimo to zastanawiacie się co było jego przyczyną i czy trzeba zacząć się martwić swoim zdrowiem?

Przyczyny drgania mogą być bardzo różne, z reguły można je łatwo wyeliminować. Jeśli natomiast dolegliwość często powraca, wtedy należy skorzystać z konsultacji lekarza.

Główny powód drgań powiek – źle zbilansowana dieta

Potocznie uważa się, że drganie powieki powodują niedobory składników mineralnych, przede wszystkim magnezu. To prawda, ale jeszcze nie cała. Przyjrzyjmy się jednak najpierw powodom związanym z dietą oraz temu, co na ten temat mówią lekarze.

Źle ułożona dieta, nadmiar produktów wysoko przetworzonych, fast foodów, białego pieczywa i słodyczy, a także zbyt dużo kofeiny pochodzącej z wypijanej w ciągu dnia kawy i herbaty, rzeczywiście powoduje w organizmie niedobór składników mineralnych.

Zobacz także:

Niezdrowa żywność nie dostarcza nam odpowiedniej ich ilości, natomiast nadmiar kofeiny wypłukuje je z organizmu. Najczęściej brakuje wówczas kluczowych pierwiastków, które pomagają utrzymać równowagę elektrolitową. Są nimi: magnez, potas i wapń, a także witaminy takie jak B1, D oraz B12.

Diagnozując niedobory można oczywiście uzupełniać je suplementami, jednak składniki mineralne i witaminy najlepiej przyswajają się z żywności. Zamiast więc brać suplementy, lepiej zadbać o zbilansowaną dietę. Jak to zrobić? Lekarze mają prostą radę:

- Do każdego posiłku dodajcie porcję owoców lub warzyw.

Pamiętajcie, że powinny być obecne w jadłospisie, w proporcji 4:1 tj. na cztery porcje warzyw powinna przypadać jedna porcja owoców.

Warzywa pomogą, ale trzeba pamiętać też o dobrze zbilansowanej diecie

Same owoce i warzywa nie wystarczą. Układajcie posiłki zgodnie z zaleceniami żywieniowymi:

  • Podstawą są owoce i warzywa
  • Kasze, rośliny strączkowe i pieczywo pełnoziarniste
  • Nabiał, w tym mleko, sery, jajka. Nie zapominajcie o żywności fermentowanej, w postaci jogurtów i kefirów
  • Mięso i ryby. Przede wszystkim chude, z pominięciem czerwonego mięsa. Mięso w diecie powinno być obecne nie częściej niż 3-4 razy w tygodniu
  • Tłuszcze. Najlepszym ich źródłem są oleje roślinne, orzechy i nasiona. Unikajcie tłuszczy zwierzęcych.

Inne możliwe przyczyny drgania powiek

Drganie powiek powodują drobne, mimowolne skurcze mięśnia okrężnego oka, który na co dzień odpowiada za otwieranie i zamykanie powieki. Poza nieprawidłową dietą mogą być też inne przyczyny pojawiania się tego uciążliwego i denerwującego objawu:

  • Niedobór snu. Zmęczenie, niewystarczająca ilość snu w ciągu doby, a także nieprawidłowa jakość nieprzerwanego snu także mogą powodować drżenie powiek
  • Stres. W dzisiejszych czasach nie da się całkowicie uniknąć stresu. Jednak jego nadmiar może się odbijać na zdrowiu. Drgające powieki mogą być pierwszym symptomem tego, że organizm jest przeciążony, wymaga odpoczynku i relaksu

Ostrzeżeń płynących ze strony organizmu warto słuchać i poprawić sposób odżywiania, wyspać się czy zrobić krótki urlop. Drobne objawy nieprawidłowości można często łatwo poprawić, jeśli natomiast dojdzie do poważniejszych zaburzeń funkcjonowania organizmu, wtedy potrzebne będzie długotrwałe leczenie powstałych w ich wyniku chorób.

Źródło: radiozet.pl