Siemię lniane zaliczane jest do tak zwanych superfoods, czyli żywności zawierającej mnóstwo cennych wartości odżywczych, a co za tym idzie wykazującej właściwości prozdrowotne. Te niepozorne ziarna mają bardzo pozytywny wpływ na pracę całego, ludzkiego organizmu. Właśnie dlatego tak często wykorzystuje się je w ziołolecznictwie.

Cenne wartości odżywcze siemienia lnianego

Siemię lniane zawiera przede wszystkim duże ilości błonnika, który nie tylko bardzo korzystnie wpływa na wasze jelita, ale również obniża poziom złego cholesterolu w organizmie. Nie może także zapomnieć o lignanach, których spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, a także działa osłonowo na wątrobę.

Siemię lniane to bardzo cenne źródło kwasów tłuszczowych omega-3, aminokwasów, minerałów, witamin, substancji śluzowych oraz steroli roślinnych. Dwa ostatnie chronią wasz organizm przed wolnymi rodnikami i pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego.

W jaki sposób spożywać siemię lniane?

Produkt można jeść na wiele sposobów. W końcu występuje nie tylko w formie proszku, ale również całych ziaren lub oleju. Siemię lniane w pierwszej postaci z powodzeniem możecie stosować jako przyprawę i dodawać do swoich ulubionych potraw – sałatek, owsianek, koktajli, zup, mięsa, a nawet kanapek. 

Zobacz także:

Jeśli zdecydujecie się na całe ziarna, uprażcie je na patelni, tak samo jak pestki słonecznika czy dyni, a następnie umieśćcie na przykład w swojej sałatce warzywnej lub owocowej. Z ich użyciem możecie również upiec przepyszny chleb.

Dobrym rozwiązaniem jest także pieczenie smacznych chipsów z siemienia lnianego moczonego w wodzie z odrobiną soli.

Z siemienia lnianego możecie także przyrządzić przepyszny kisiel, który nie tylko błyskawicznie rozprawi się wzdęciami i biegunką, ale również złagodzi objawy choroby wrzodowej. Jego przyrządzenie jest dziecinnie proste.

Przepis na kisiel z siemienia lnianego

Będziecie potrzebować: 3 łyżek ziaren lnu i przegotowanej, ciepłej wody.
Przygotowanie: ziarna siemienia lnianego umieśćcie w szklance lub kubku, a następnie zalejcie wodą i odstawcie na ok. 1 godzinę. Po upływie tego czasu odcedźcie kisiel i jedzcie co najmniej raz dziennie.

Przepis na napój z siemienia lnianego

Siemię lniane możecie również pić jako napar. Wystarczy, że zalejecie łyżeczkę zmielonych ziaren ½ szklanki ciepłej wody i odstawicie na ok. 10 minut. Po upływie tego czasu napar zgęstnieje i będzie gotowy do picia.