Dziś praktycznie każdy z nas stosuje płyny do płukania ubrań. Dzięki nim tkaniny po wypraniu są miękkie w dotyku i nie elektryzują się.

Niestety, po dłuższym czasie stosowania płynu, w pralce powstaje osad, który trzeba usunąć, a sam płyn nie jest zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Jak sobie z tym poradzić? Bardzo łatwo - wystarczy, że zrobicie taki płyn samodzielnie. Składniki potrzebne do jego wykonania znajdziecie w kuchennej szafce. 

Jak zrobić domowy płyn do płukania?

Wykonanie ekologicznego płynu do płukania domowej roboty jest niezwykle łatwe. Wystarczy, że wymieszacie pół szklanki octu oraz 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej. Możecie dodać jeszcze kilka kropel olejku eterycznego, by ubrania po wypłukaniu miały ładny zapach.

Zobacz także:

Taka mieszanka jest tańsza i o wiele bezpieczniejsza dla środowiska, niż chemiczny płyn. Podane proporcje składników wystarczą wam na 1 cykl prania, zatem koszt jednego płukania takim płynem wyniesie zaledwie ok. 1 zł. 

Sposoby na wykorzystanie octu w domowych porządkach

Ocet jest tani, łatwo dostępny i niezwykle uniwersalny. Możecie go wykorzystać w domu na wiele sposobów - nie tylko w roli składnika płynu do płukania. Ocet przyda wam się do:

  • Odkamienianie czajnika: jedną szklankę octu wlejcie do czajnika i zagotujcie. Następnie wylejcie, wypłuczcie czajnik, wypełnijcie go samą wodą i również zagotujcie. W ten sposób błyskawicznie usuniecie kamień z urządzenia.

  • Czyszczenie lodówki: wymieszajcie ocet z wodą w proporcji 1:1. Po umyciu wnętrza lodówki, na koniec przetrzyjcie ją szmatką nasączoną roztworem wody z octem. W ten sposób usuniecie resztki zabrudzeń i zapobiegniecie rozwijaniu się pleśni.

  • Odetkanie odpływu w zlewie: zamiast wsypywać do niego drogie i żrące środki chemiczne, wlejcie 1 szklankę octu. Po około kwadransie wystarczy spłukać ocet ciepłą wodą.

  • Mycia toalety: do regularnego czyszczenia niewielkich zabrudzeń w toalecie wystarczy wam sam ocet. Zalejcie nim muszlę klozetową i zostawcie na 15 minut. Następnie, za pomocą gąbki nasączonej octem, wyszorujcie muszlę i spłuczcie wodę. Po kamieniu i zabrudzeniach nie będzie śladu.