Fugi w kuchni i w łazience to te elementy, które najszybciej powodują, że płytki wyglądają na stare i zużyte. I nawet jeśli cała terakota ma ładny, nadal dobrze wyglądający kolor i wzór, to fuga zdradza, że była położona dawno temu i przestała być ozdobą kuchni czy łazienki. Jak wyczyścić i odświeżyć fugi, żeby wyglądały jak nowe? Jest na to prosty sposób za pomocą jednego kuchennego składnika i wody.

Czyszczenie zabrudzonej fugi pomiędzy płytkami?

Fuga może być prawdziwą ozdobą glazury. Przestaje jednak nią być, gdy jest brudna, zaniedbana i pojawiają się na niej ślady pleśni. Czyszczenie fugi to bardzo żmudna i ciążka praca, a preparaty do czyszczenia nie zawsze są skuteczne. W rezultacie, po całym dniu szorowania, efekt nie zawsze jest zadowalający.

Mamy sposób na wyczyszczenie przestrzeni pomiędzy kafelkami, bez użycia środków chemicznych. Potrzebna wam będzie jedynie soda oczyszczona i woda.

Przygotowanie i sposób użycia pasty czyszczącej:

  1. Do 100 ml wody z kranu dodajcie kilka łyżek sody oczyszczonej, aż powstanie gęsta, jednolita pasta.
  2. Za pomocą ściereczki, gąbki lub szczotki, nanieście pastę na fugi i pozostawcie na 15 do 20 minut.
  3. Po upływie tego czasu zmyjcie resztki pasty wodą.

Ten sposób pozwala fugom odzyskać dawny wygląd i spowodować, że wasza glazura wygląda jak nowa. Możecie też stosować tę pastę do czyszczenia płytek ściennych w kuchni, podłóg i ścian w łazience czy przedpokoju.

Zobacz także:

Co, gdy fug nie da się doczyścić? Jest inny sposób

Gdy glazura służy już wam wiele lat i pomimo częstego mycia nie udaje się przywrócić jej dawnego blasku, oraz gdy pomiędzy płytkami pojawia się grzyb, który uporczywie powraca pomimo częstego szorowania, nadal nie musicie wymieniać całej ściany czy podłogi płytek.

Zanim to zrobicie, spróbujcie wymienić całą starą fugę i zastąpić ja nową. Żeby to zrobić, nie potrzebujecie zatrudniać fachowców. Za pomocą śrubokrętu możecie poradzić sobie z tym sami.

Oto kilka czynności, które przywrócą piękny wygląd waszej glazurze:

  1. Śrubokrętem, o nieco mniejszym niż szerokość fugi, wyskrobcie wierzchnią jej warstwę. Nie starajcie się usuwać absolutnie całej, wystarczy, gdy w fudze wyżłobicie rowek do wypełnienia nową warstwą.
  2. Użyjcie środka przeciwgrzybowego do łazienek i przetrzyjcie wszystkie szpary dbając, żeby środek dostał się najgłębiej.
  3. Przygotujcie nową fugę w wybranym kolorze i nanieście ją na szpary przy pomocy packi do fugowania.
  4. Po kilkunastu minutach przemyjcie płytki mokrą gąbką i zmyjcie nadmiar fugi.

Mając świeże fugi dbajcie o nie i regularnie czyśćcie pastą z sody i wody. Dłużej zachowają piękny wygląd.

Źródło: radiozet.pl