Wraz z zimną, jesienną aurą przychodzą infekcje. Ratujemy się wtedy tabletkami i witaminami z apteki – a to błąd! Na sezonowe infekcje górnych dróg oddechowych świetnie działają tradycyjne, domowe sposoby. Płukanki, syropy i okłady to tylko niektóre z nich. Przygotowaliśmy dla was krótki poradnik o tym, jak radzić sobie jesienią z bólem gardła i jak prostymi, domowymi sposobami szybko się z niego wyleczyć!

 

Sok z buraków

Buraki doskonale wspomagają organizm w walce z chorobami. Zawierają bardzo dużo żelaza, bor, a także działają wykrztuśnie. Sok z buraków warto nie tylko pić, ale i płukać nim gardło! Prosta płukanka składa się z soku z tego warzywa i łyżeczki octu. Należy płukać nią gardło kilka razy dziennie.

Ziółka na gardło

Od wieków zioła były stosowane w lecznictwie z prostego powodu – po prostu ludzie nie mieli dostępu do innych leków. Zmieniło to dopiero odkrycie penicyliny i masowe stosowanie antybiotyków, jednak zanim to nastąpiło ludzie leczyli się głównie ziołami. Przy zapaleniu gardła ból przy przełykaniu spowodowany jest podrażnionymi i toczonymi stanem zapalnym tkankami. Dlatego warto płukać gardło ostudzonym (!) naparem z szałwii i rumianku. Oba te zioła znane są z właściwości przeciwzapalnych i łagodzących. Taki zabieg należy przeprowadzać kilka razy dziennie.

Zobacz także:

Słona woda

Podrażnianie ran solą jest niezwykle bolesne – wie o tym każdy, kto choć raz podczas gotowania skaleczył się w palec, a potem sięgnął do paczki z solą. Jednakże sól świetnie działa na wszelkie skaleczenia i stany zapalne! Odznacza się ona właściwościami odkażającymi i bakteriobójczymi. Sól jest w stanie wybić zarazki znajdujące się na ścianach gardła, dzięki czemu skraca się czas infekcji. Dodatkowo działa ona przeciwobrzękowo, co docenią szczególnie osoby cierpiące na anginę.

Soda oczyszczona nie tylko do pieczenia

Soda oczyszczona poza pieczeniem ma sporo innych zastosowań – także przy leczeniu chorób! Roztwór z sody oczyszczonej podobnie jak sól odkaża gardło i łagodzi stan zapalny.

Wspomóż się tymi lekami z apteki

Poza naturalnymi składnikami możesz też użyć tanich leków, które każdy powinien mieć w swojej domowej apteczce. To woda utleniona i jodyna! Roztwór z wodą utlenioną ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także potrafi zwalczać infekcje wywoływane przez grzyby. Dlatego warto zrobić taką płukankę już na samym początku choroby, żeby szybko zdusić ją w zarodku. Z kolei jodyna to lek od lat stosowany do odkażania ran, dlatego doskonale się sprawdza w przypadku zapalenia migdałków lub innych chorób gardła, w których dochodzi do uszkodzenia jego ścianek i powstawania ran.