Jajka nie bez powodu są jednym z częstszych śniadaniowych wyborów na całym świecie. To klasyczny element śniadania irlandzkiego czy brytyjskiego, ale również w Polsce jajka bardzo często trafiają na nasze talerze – zwłaszcza rano. Z czym należy je podać, aby wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści dla zdrowia?

Wpływ jajek na zdrowie

Jajka to przede wszystkim źródło białka oraz tłuszczu. Chociaż wielu dietetyków przestrzega przed spożywaniem ich w bardzo dużej ilości z racji na cholesterol, zdrowy dorosły może z powodzeniem jeść je nawet kilka razy w tygodniu.

Tłuszcze znajdujące się w jajkach są w dużej mierze tłuszczami zdrowymi – to nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Jeśli potrawy jajeczne nie są smażone na dużej ilości tłuszczu bądź podawane z majonezem, mają bardzo wiele korzystnych właściwości takich jak:

  • wysoka zawartość pełnowartościowego białka bogatego w aminokwasy (to rodzaj białka, którego organizm sam nie umie wyprodukować, dlatego tak ważne jest dostarczenie ich za pomocą diety)
  • wysoka zawartość witamin A, E, D, K i B
  • bogactwo pierwiastków takich jak fosfor, potas, sód, wapnia, żelazo, selen czy magnez
  • zawartość beta-karotenu czy luteiny, które mają korzystny wpływ na wzrok.

Z czym nie powinno się podawać jajek?

Chociaż jednym z ulubionych połączeń śniadaniowych są jajka z bekonem, absolutnie należy ich unikać – zwłaszcza jeśli często doświadczamy spadków energii i uczucia ospałości. Połączenie wysokiej zawartości białka w jajku z ogromną ilością tłuszczów nasyconych, które znajdują się w boczku to zastrzyk energii – niestety jedynie chwilowy. Jej pokłady bardzo szybko się wyczerpują i pozostawiają po sobie uczucie ciężkości, zmęczenia i senności.

Zobacz także:

Z czego warto więc skomponować wartościowe śniadanie oparte na jajkach? Przede wszystkim z warzyw oraz z pełnowartościowych produktów zbożowych takich jak ciemne pieczywo. Dużym powodzeniem cieszy się połączenie jajek z awokado. Chociaż jest to bardzo sycąca i tłusta propozycja, owoc ten jest nieocenionym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i ma zbawienny wpływ na cerę czy włosy.

Czytaj też: