Każdy Polak zna zupę pomidorową i prawie wszyscy Polacy ją wprost uwielbiają. Wbrew pozorom, to klasyczne danie znajduje się pośród innych dań w polskiej kuchni od niedawna. Pomidory zaczęły być popularne w Europie dopiero na początku XVI wieku za sprawą konkwistadorów, którzy przywieźli pomidory na Stary Kontynent z Ameryki Południowej.

Dziś mało kto już wyobraża sobie gotowanie bez tego warzywa - w końcu co byśmy zrobili bez zupy pomidorowej? Jest smaczna, a może być jeszcze lepsza, gdy dodacie do niej 1 składnik - sprawdźcie, jaki. 

Czym doprawić zupę pomidorową?

Pomidory zawierają w sobie charakterystyczną goryczkę, która może łatwo zdominować smak zupy pomidorowej. Można się łatwo z tym uporać - część osób stosuje w tym celu biały cukier. Nie jest on jednak najzdrowszy. Dziś już wiemy, że nadmierne spożycie cukru prowadzi do występowania szeregu dolegliwości, w tym próchnicy, nadwagi, a nawet cukrzycy. Na szczęście, można go zastąpić innym, zdrowszym słodzidłem.

Zobacz także:

Mowa tutaj o ksylitolu, czyli cukrze brzozowym. Jak sama nazwa wskazuje, wytwarza się go drogą chemicznych reakcji z brzozy, a dokładniej z jej kory. Ksylitol nie jest więc sztucznym słodzikiem, a w pełni naturalnym produktem. Do tego zawiera mniej kalorii niż zwykły cukier.

Jak go stosować? Wystarczy, że wsypiecie od 1 do 2 łyżek ksylitolu na 1 litr zupy pomidorowej. To powinno pomóc pozbyć się goryczki. Ksylitol nie jest tak słodki jak biały cukier, dlatego też smak zupy będzie nieco inny - słodki, ale nie do przesady. 

Właściwości zdrowotne ksylitolu

Ksylitol warto stosować nie tylko do zupy pomidorowej, ale i innych dań. W przeciwieństwie do cukru nie powoduje on próchnicy, a wręcz może pomóc chronić przed nią zęby - dodaje się go m.in. do past do zębów. Poznajcie resztę jego właściwości:

  • ogranicza ryzyko osteoporozy - zwiększa wchłanianie wapnia

  • poprawia odporność

  • usprawnia pracę układu pokarmowego

  • zapobiega dolegliwościom ze strony jelit

  • ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu jest dobrym zamiennikiem cukru dla osób chorujących na cukrzycę