Polska kuchnia pełna jest ciekawych trików, które może czasem brzmią zabawnie, ale świetnie pomagają w gotowaniu! Znaliście na przykład zwyczaj pukania w formę z chlebem po upieczeniu? Poznajcie przepis na domowy chleb z mąki żytniej i dowiedzcie się, czemu służy ten trik! 

Przepis na domowy chleb żytni

Do przygotowania żytniego chleba, będziecie potrzebowali składników z poniższej listy. Podana ilość wystarczy na zrobienie bochenka o długości 26 cm. 

Składniki:

 • 45 dag mąki żytniej do chleba
 • 300 g przegotowanej, letniej wody
 • 25 g świeżych drożdży
 • 8 g soli
 • 6 g słodu jęczmiennego
 • 1 łyżka oliwy
 • 2 łyżeczki miodu
 • 2 łyżeczki soli gruboziarnistej

Przygotowanie:

 1. Ugotujcie wodę i odstawcie do ostudzenia. Powinna mieć temperaturę około 40 stopni Celsjusza, nie więcej!
 2. Do miski wlejcie podaną ilość letniej wody, dwie łyżki miodu i rozkruszcie 25 g świeżych drożdży. Całość wymieszajcie i odstawcie do wyrośnięcia.
 3. Do dużej miski wsypcie przesianą mąkę, 6 g słodu jęczmiennego i 8 g soli. Wymieszajcie.
 4. Następnie do składników dodajcie dwie łyżki oliwy i zaczyn. Mieszajcie mikserem przez około 10 minut. Warto go wykorzystać, ponieważ ciasto nie będzie jeszcze miało na tyle zwartej konsystencji, by nadawało się do wyrabiania.
 5. Po wymieszaniu przykryjcie miskę ściereczką i odstawcie ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – na około jedną godzinę.
 6. Po tym czasie przełóżcie ciasto do formy na chleb (powinno zająć formę do około połowy jej wysokości). Wyrównajcie wierzch ciasta szpatułką i posypcie gruboziarnistą solą dla dekoracji. Ponownie odstawcie na godzinę do wyrośnięcia.
 7. Do żaroodpornego naczynia wlejcie wodę i wstawcie je do piekarnika. Rozgrzejcie urządzenie do 220 stopni.
 8. Gdy piekarnik będzie już rozgrzany, wstawcie do środka formę z ciastem i pieczcie przez 35 minut.
 9. Kiedy minie wyznaczony czas, wyjmijcie formę z piekarnika i popukajcie w nią od spodu – jeżeli wyda głuchy odgłos, to chleb jest już gotowy. Jeżeli nie, wstawcie go z powrotem do piekarnika i pieczcie jeszcze przez kilka minut.
 10. Po upieczeniu wyjmijcie chleb z formy, popryskajcie wodą i ostudźcie na kratce. Smacznego!

Czytaj także: