Cebula to powszechne i wręcz uniwersalne warzywo w kuchni. Dodaje się ją praktycznie do wszystkich przygotowywanych potraw. Jest dodatkiem do sosów, smażona nadaje wyjątkowy aromat kotletom mielonym, a także sprawdza się do zup czy przypalona na ogniu do rosołu. Możliwości wykorzystania tego warzywa się nie kończą.

Cenne wartości cebuli

Cebula jest nie tylko dodatkową przyprawą do dań, która nadaje aromat, ale przede wszystkim ma wiele wartościowych właściwości, które w pozytywny sposób wpływają na organizm człowieka. Warzywo w swoim składzie ma sporo witaminy C, substancji bakteriobójczych, magnezu, fosforu, cynku czy krzemu. Dzięki nim pełni również swego rodzaju funkcję suplementu. Wśród cennych właściwości zdecydowanie należy wyróżnić:

  • wzmacnianie odporności człowieka,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu jelita grubego, gardła czy nerek,
  • zapobieganie powstawaniu zakrzepów,
  • obniżenie poziomu cholesterolu,
  • zabezpieczenie przed nadciśnieniem,
  • wspomaganie trawienia,
  • skutecznie chroni przed wszelkimi infekcjami bądź bakteriami.

Cebula dzięki swoim właściwościom jest wręcz obowiązkowa w codziennej kuchni nie tylko dla smaku, ale i dla zdrowia. 

Więcej aromatu

To warzywo jest dość charakterystyczne w smaku. Poprzez to idealnie sprawdza się w wielu potrawach, gdzie nie tylko nadaje, ale i podkręca cały smak dania. Można powiedzieć, że jeszcze bardziej go uwypukla, co jest dodatkowym plusem w całym szeregu jej cennych właściwości. 

Zobacz także:

Jak podkręcić smak cebuli?

Mimo, iż cebula ma wiele wartości oraz dodaje wyjątkowego smaku, to jednak jej obróbka i krojenie nie jest ulubioną czynnością wielu gospodyń. Dzieje się tak poprzez jej ostry zapach, który powoduje łzawienie oczu. W wielu przypadkach dań, warzywo ma podkręcić aromat, ale go nie zdominować. Wówczas podczas smażenia cebuli warto ją delikatnie posolić, aby zniwelować jej ostrość oraz słodkawy smak. Dzięki temu będzie delikatniejsza, a jednocześnie wzbogaci potrawy.