Chyba każdy uwielbia tę kultową zupę! Jeśli zapytacie swoich znajomych i rodziny o to, jaka jest ich ulubiona pomidorowa, jest duża szansa, że będą wspominać pomidorową robioną przez ich babcie i mamy. Jaka była tajemnica tej zupy robionej w danych czasach i dlaczego smakowała ona o niebo lepiej? Nauczcie się tych sekretów pomidorowej, a wasze dzieci i wnuki też będą wspominać kiedyś waszą pomidorową jako najlepszą na świecie. Ten jeden składnik ma ogromny wpływ na smak pomidorówki.

Jak ugotować dobrą pomidorową?

Przepis na prawdziwą pomidorową jest przekazywany bardzo często z pokolenia na pokolenie. Jeśli nikt się z wami nim nie podzielił, nie martwcie się, zebraliśmy tu wszystkie wartościowe rady na temat gotowania idealnej zupy pomidorowej.

Podstawą pysznej zupy pomidorowej jest oczywiście bulion. Bardzo często w polskich domach pomidorową gotuje się na niedzielnym rosole. Dobry bulion będzie stanowił podstawę tej przepysznej zupy. W dawnych czasach korzystano oczywiście z organicznych upraw warzyw i mięsa. Smak bulionu w dużym stopniu zależeć będzie od składników, które dostaniecie. Wybierzcie te najlepszej jakości, a pomidorowa na pewno was nie rozczaruje.

Sekret pomidorowej waszych babć

Poznajcie trik na idealną pomidorową, który stosowały wasze babcie. Świeże wiejskie pomidory (najlepiej malinowe, w sezonie zimowym z kolei pomidory całe z puszki), należy je pokroić, dodać do nich masło, wodę i zagotować. Tak przygotowane pomidory przed dodaniem do zupy, trzeba przetrzeć przez sito i dopiero połączyć je z wywarem.

Zobacz także:

Po tym czasie zupę trzeba ugotować i dodać do niej mąkę uprzednio rozpuszczoną w zimnej wodzie. Dzięki temu zupa jest lekko zagęszczona. Niektóre babcie zamiast mąki stosowały tylko śmietankę, którą dodawały do zupy. Zupa pomidorowa zyskiwała dzięki temu bardzo charakterystyczny wygląd i przepyszny smak oraz odpowiednią konsystencję.

Sposoby na udaną zupę pomidorową

Niektóre gospodynie domowe stosują też inne triki, by osiągnąć niezwykły smak zupy pomidorowej.

  • Podsmażenie pomidorów na maśle – wydobywa dodatkowy aromat z tych warzyw. Warto przesmażyć je przed roztarciem i dodaniem do wywaru.
  • Doprawianie pomidorowej cukrem – pomidorowa może być często zbyt kwaśna, warto dodać do niej trochę cukru dla przełamania tego smaku.
  • Dodawanie liści laurowych i ziela angielskiego – te przyprawy do bulionu także świetnie pasują do pomidorowej i wzbogacają jej aromat.
  • Posypywanie pomidorowej koperkiem lub pietruszką – dodaje świeżości i pokazuje, że danie, mimo swojej prostoty, jest dopracowane.